Peyronie Egzersizleri

Enjeksiyon ve cerrahi tedavilerine ek olarak, bazı peyronie egzersizleri penisin gerilmesine ve penis eğriliğinin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Penil traksiyon tedavisi (PTT) ve vakumlu sertleşme cihazları (VED) peyronie hastalığının tedavisinde etkili olabilir. Şişirilebilir bir protezle penis modellemesi de kavisli bir penisin düzeltilmesine yardımcı olabilir.

24 Ağu 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
Peyronie Egzersizleri

Peyronie hastalığı, yara dokusunun penisin eğrilmesine neden olduğu bir durumdur. Bazı insanlar için hastalık ağrılı olabilir ve ereksiyona ulaşmayı zorlaştırabilir. Penis eğriliğinin düzeltilmesinde etkili olabilecek çeşitli peyronie egzersizleri vardır.

Peyronie hastalığı olan herkesin tedaviye ihtiyacı yoktur. Yaklaşık her 5 penis eğriliğinden birinde peyronie kendi kendine düzeliyor.

Kalıcı semptomları olanlar için, yardımcı olacak bir dizi tedavi mevcuttur. Doktorunuz, daha ciddi vakalarda plakları çıkarmak için penise belirli ilaçların enjeksiyonunu veya ameliyatı önerebilir.

Peyronie hastalığı yani “penis eğriliği” çok nadir de olsa kendiliğinden iyileşebilir. Ancak genelde peyronie hastalığı giderek daha da şiddetlenen bir rahatsızlıktır ve erken tedaviye başlandığında sorun büyümeden kolayca çözülebilir. Bu nedenle penisinizde eğrilik ya da penis cildi altında mercimek büyüklüğünde olsa dahi el ile dokunduğunuzda sert hissettiren herhangi bir şey fark ederseniz tıbbi destek alın.

Ayrıca bazı peyronie egzersizleri ve esneme hareketleriyle penis eğriliğinizi gidermeye destek olabilirsiniz.

Peyronie egzersizleri penis eğriliğini düzeltebilir mi?

Evet, belirli egzersiz türleri Peyronie hastalığına yardımcı olabilir. Massachusetts General Hospital’a göre, kılıfın hafifçe gerilmesi, yara dokusunun bir kısmını parçalayarak eğriliği düzeltebilir (1).

Son araştırmalar ayrıca, özel cihazlarla yapılan egzersizlerin, ereksiyon sırasında penisi normal şekline ve uzunluğuna geri döndürmede ve gerdirmede etkili olabileceğini göstermiştir (2).

Penisinizi masajla düzeltmeye çalışmak, daha fazla zarar görmenize veya yaralanmanıza neden olabilir. Bu yüzden herhangi bir egzersizi denemeden önce bir sağlık profesyoneline danışın.

Jelqing egzersizi

Jelqing egzersizi, invaziv olmayan, cihaz gerektirmeyen bir penis germe egzersizidir.

Jelqing egzersizi için yapılması gerekenler:

 1. Penisinize kayganlaştırıcı sürün.
 2. İlk önce penisin tabanına nazikçe masaj yapın.
 3. Penis etrafında başparmağınız ve işaret parmağınızla daire oluşturun.
 4. Masaj yapmak için başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanmanız, penisi hafifçe sıkmanız ve penis şaftına baskı uygulamanız gerekir.
 5. Ardından, parmaklarınızla yaptığınız daireyi penis başına doğru yaklaştırın.
 6. Bu döngüyü tekrarlayın.

Not: Herhangi bir ağrı durumunda, baskıyı azaltın veya egzersizi bırakın.

Jelqing egzersizi
Jelqing egzersizi

Bu masaj tekniğinin bir turu yaklaşık 3 ila 5 saniye sürmelidir. En iyi sonucu almak için bunu günde toplam 20 dakika yapın.

Penis germe egzersizi

Penis germe hakkında yeterli bilimsel araştırmalar olmasa da tıbbi tedaviye ek olarak uygulandığında fayda sağlayabilir. Evde uygulanabilecek oldukça basit bir egzersizdir.

Penis germe egzersizi için yapılması gerekenler:

 1. Penisinize kayganlaştırıcı sürün.
 2. Penisinizi kavrayın ve dikey olarak yukarı doğru çekin. Gerilmiş penisinizin duruşunu 10 saniye sabit tutun.
 3. 10 saniye geçtikten sonra sağa çekin ve 10 saniye sabit tutun.
 4. 10 saniyenin ardından bu sefer sola doğru çekin.
 5. Bu döngüyü her gün iki kez tekrarlayın.

Penil traksiyon tedavisi (PTT)

Penil traksiyon tedavisi, penisi düzleştirmeye veya eğriliği tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Her gün belirli bir süre penise bir cihaz giyilerek uygulanır.

Cihaz penisi düz bir şekilde uzatabilir veya penisi eğrinin tersi yönde gerebilir.

Penil traksiyon tedavisi

Penil traksiyon cihazları tipik olarak, penisin tabanındaki plastik bir destek halkasına ve penis başındaki bir halkaya bağlanan, penisin şaftı boyunca uzanan iki paralel stabilize edici çubuktan oluşur. Penisi germek için çubuklar bir yay ile uzatılabilir.

Kullanılan cihaza bağlı olarak, traksiyon terapisinin fayda sağlaması için günde 30 dakikadan üç ila sekiz saate kadar giyilmesi gerekebilir. Tedavinin başarısını belirleyen faktörlerden biri de kullanılan cihazdır.

Peyronie hastalığı için penil traksiyon tedavisi hakkında yapılan araştırmalar şimdiye kadar sınırlı sayıda olsa da, 2019’da yapılan bir çalışma, penisin uzatılmasında ve penis eğriliğinin akut fazı sırasında eğriliğin düzeltilmesinde iyimser gelişmeler sağlayabileceğini ve ayrıca penis eğriliği için ameliyat geçiren kişilerde penis uzunluğunun korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir (3).

Vakum sertleşme cihazı (VED)

Vakumlu sertleşme cihazı (VED)

Vakum sertleşme cihazı (VED), penisin üzerine bir kılıf gibi oturan ve onu gerip emme ile çeken bir vakum tüpüdür. Bazen “penis pompası” olarak adlandırılır.

Vakum sertleşme cihazı Sertleşme sorunu olan erkek hastada sertleşmeyi başlatmak ve devam ettirmek için kullanılabilecek, üzerinde bir halkanın bulunduğu harici bir pompadır.

VED, silindir şeklinde bir cihazdır ve penisi çevresinden sıkan bir lastik veya silikon halkası bulunur. Vakum sertleşme cihazı, sertleşmeyi ve sertleşmenin devam etmesini sağlar.

VED nasıl çalışır?

Vakum sertleşme cihazı (VED)

Silindiri penisin üzerine yerleştirip elle veya elektronik pompa ile cihazın içerisinden hava çıkartılarak vakum oluşturulur. Bu işlem penise kan birikmesini, dolayısıyla önce şişmesini sonra da sertleşmesini sağlar.

Sertleşmeyi korumak için pompayı çıkardıktan sonra penisin tabanına lastik veya silikon daraltıcı halkayı yerleştirmeniz gerekir. Halkayı asla 30 dakikadan fazla takılı bırakmayın.

Penisin içerisine çekilen kanın koyu renkli olacağını bilmeniz önemlidir. Sonuç olarak, penisiniz dokununca daha soğuk hissedilir ve halka yerindeyken hafifçe mavi görünür. Bazı kişiler bunu önemsemez fakat bu durum sizi veya partnerinizi rahatsız ediyorsa birbirinizle ve doktorunuzla bu konuyu konuşmanız gerekir.

30 dakikadan sonra halkanın çıkarılması gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Penis içerisine çekilen kanda oksijen azdır ve oksijen azlığı penis derisine zarar verebilir.

VED olmadan bir daraltıcı halka kullanmak istiyorsanız halkanın lastik veya silikon gibi esnek bir maddeden yapılmış olmasına dikkat edin. Asla çelik veya sert plastik gibi sert maddeleri tercih etmeyin; bu tür maddelerin çıkarılması zor olabilir.

Ne zaman VED kullanmayı düşünmeliyim?

PDE5I’lar etkili olmadığı zaman VED düşünmelisiniz. Aynı zamanda PDE5I kullanamıyorsanız veya SS için ilaç kullanmak istemiyorsanız da VED’leri alternatif bir tedavi olarak düşünebilirsiniz.

VED ne zaman önerilmez?

Pıhtı önleyici ilaç kullanıyorsanız veya bir pıhtılaşma bozukluğunuz varsa VED kullanmanız önerilmez.

VED’lerin yan etkileri nelerdir?

VED’ler rahatsızlık hissi verebilir, orgazm sırasında boşalmayı zorlaştırabilir, penis derisinde morarmaya ve hissizliğe yol açabilir. Daraltıcı halkayı 30 dakikadan fazla tutmak penis derisinde ciddi hasara yol açabilir.

Penis modelleme

Penis modelleme, ereksiyon halindeki penisin, Peyronie hastalığının neden olduğu eğriliğin ters yönünde manuel olarak bükülmesiyle uygulanır. Bir ürolog tarafından ofisinde veya evde kendiniz yapılabilir. Tipik olarak, penil modelleme kolajenaz enjeksiyonları ile birlikte yapılır.

Bir ürolog tarafından muayene odasında uygulanabilir veya evde kendiniz deneyebilirsiniz. Penis modelleme tipik olarak kolajenaz enjeksiyonları ile birlikte yapılır.

2020 yılında, peyronie hastalığı olan 92 kişi üzerinde yapılan bir araştırma şunları buldu:

 • 3 ay sonra katılımcıların yüzde 85’inden fazlası için eğrilikte önemli bir azalma sağlandı.
 • 6 ay sonra tüm katılımcıların yaklaşık yüzde 95’inde azalma sağlandı.

Penis modellemeden dolayı biraz ağrı, morarma veya şişlik yaşayabilirsiniz. Ayrıca penis kırılması veya başka yaralanma riskleri de vardır. Bu nedenle penis modellemeyi denemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Masaj

Kakao yağı gibi bir kayganlaştırıcı ile penise masaj yapılması penis eğriliğini düzeltmeye yardımcı olabilir. Ancak bu konudaki araştırmalar son derece sınırlıdır.

penis eğriliğine neden olan skar dokusu
penis eğriliğine neden olan skar dokusu

Penis üzerine uygulanan kremler veya masaj jelleri muhtemelen skar dokusunun derinliklerine emilmez. Masaj yapmak, penis eğriliğinin düzelmesinde etkili olmayabilir.

Üroloji uzmanlarının penis üzerindeki skar dokusuna enjeksiyon uygulamalarının nedeni de budur.

Peyronie hastalığı için bazı egzersizler zarar görmenize neden olabilir, bu nedenle herhangi bir tıbbi prosedürü denemeden önce doktorunuza danışın.