Pazar, 20 Eylül, 2020

Sertleşme Sorunu, Erektil Disfonksiyon

Sertleşme sorunu yani tıbbi adıyla erektil disfonksiyon erkeğin cinsel ilişkiyi sağlayacak kadar sertleşememesi ya da cinsel ilişki esnasında sert kalmaya devam edememesidir.

1. Özet

Hemen her erkek hayatında en az bir kez sertleşme güçlüğü ile karşılaşır. Belli bir iş yorgunluğu, geçimsizlik gibi stres durumlarında geçici olarak sertleşme problemleri yaşayabilirsiniz. Stres durumları ortadan kalktığında cinsel kabiliyetleriniz eski haline dönecektir.

Sertleşme sorunu olması sadece erkeğin değil aynı zamanda eşininde sorunudur.

Cinsel ilişki kurmada başarısız olmak utanılacak bir durum değildir. Sağlık problemidir ve diğer tüm sağlık problemleri gibi sağlık profesyonellerine danışmak gerekir.

Sertleşme sorunu söz konusu olduğunda erkek iktidar kaybı paniği içinde sorunu gizleme yolunu seçmektedir. Aksine çözülmesi gereken ve çözülebilecek bir sorun olarak algılanmalıdır. Eğer sertleşememe veya cinsel ilişki süresince sert kalamama durumunuz tekrarlar veya gittikçe kötüleşirse o zaman sağlık profesyonellerinden destek almanız gerekecektir.

2. Evli veya aktif cinsel hayat yaşamış erkekte “Sertleşme Sorunu”

Ortaya çıkan cinsel problemin farkına varmak, onu birlikte tartışarak çözmeye çalışmak, eşler arasında daha büyük ilişki sorunlarının oluşmasını, ayrılıkların meydana gelmesini önleyecektir. Yani ilk adım erkeğin sorununu eşi ile birlikte tartışmaya açması, cinsel ilişkilerini gözden geçirip karşılıklı zevkleri ve beklentileri konusunda bilgi alış verişinde bulunmasıdır.

Sadece karşılıklı konuşma ile bile, karı-koca birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı elde eder ve sorunun üstesinden gelebilir. Sorunun her zaman tek yanlı olmadığı hatırlanmalıdır.

Tıbbi bir tedavi arayışına girmeden önce;

 • Alkol ve sigara bırakılmalıdır
 • Stres ve anksiyeteyi ortaya çıkaran ortamlardan ve olaylardan uzaklaşılmalıdır
 • Sağlıklı gıdalarla beslenmeye dikkat edilmelidir
 • Düzenli egzersizlerle vücut güçlü tutulmalıdır.. böylece problem kendiliğinden düzelebilir.

Sağlıklı ve stressiz bir hayat yaşıyorsanız ve daha önce sertleşme problemi yaşamadan cinsel ilişkiye girebiliyor olmanıza rağmen bir süredir sertleşme sorununuz var ise ya da cinsel ilişki esnasında sertliğinizi koruyamıyorsanız bir üroloji hekimine müraacatınız gerekecektir.

3. Evlenmemiş veya daha önce aktif cinsel hayat yaşamamış erkekte “Sertleşme Sorunu”

Eğer daha öne cinsel ilişkiye girmediyseniz ilk deneyimlerinizde erken boşalma, erektil disfonksiyon gibi problemleri psikolojik olarak yaşayabilirsiniz. Toplumumuzun değer ve ahlaki baskıcı yapısı ileri yaşlarda ilk cinsel ilişkisine erkeklere erektil disfonksiyon veya erken boşalma gibi problemler, kadınlara ise vajinismus gibi problemler yaşatabiliyor.

İlk kez bisiklete binmeye çalıştığınız günleri hatırlıyor musunuz? Bisikleti sürebilecek kadar fiziksel güç ve onu idare edebileceğinize dair psikolojik inancınız olması gerekiyordu. Muhtemelen ilk denemelerinizde çok zorlandınız. İlk kez cinsel ilişki yaşarken de fiziksel güç ve yeterlilikle beraber psikolojik olarak başarabileceğinize inanmanız gerekir. Pes etmeden, vazgeçmeden, tekrar ve tekrar işe koyulmanız gerekir. İyi bir bisiklet ve uzun sürüş keyifleri diliyorum 🙂

4. Sertleşmenize yardımcı olacak afrodizyak besinler

 • Azgın Teke Otu (Epimedium Sagittarum): Icariin içeriği ile ereksiyona destek olan ve libidoyu arttıran önemli bir bitkidir. Bal ile karışımları epimedyumlu macun olarak ya da tabletler halinde satılıyor. Bir aylık sabah akşam kullanımı yüz güldürür. Icariin, siklik guanosin monofosfat (cGMP)‘yi parçalayan bir enzim olan fosfodiesteraz tip 5’i (PDE5) inhibe eder. PDE5 inhibisyonu NO/cGMP yolunu uyarır ve hayvan modellerinde üreme fonksiyonunu geliştirir. Bunun nedeni, düz kas gevşemesine, kan damarlarının genişlemesine ve penise kan akışının artmasına, ereksiyonun kolaylaştırılmasına neden olan artmış cGMP ve nitrik oksit seviyeleridir. İcariinin kronik tedavisinin, çoklu hayvan çalışmalarında penis düz kas hücresi ölümünü baskıladığı gösterilmiştir. Icariin’in ayrıca sıçanlarda serbest testosteron düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir. (Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20708632 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3927130/ – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S009130571530054X )
 • Ginseng: Güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Kan akışını arttırır. Afrodizyaktır, hormonların düzenli olarak üretilmesine yardımcı olur.
 • Avokado: B6 vitamini ile testosteron düzeyini arttırır.
 • Yulaf: L-arginin içeriği ile NO(nitrik oksit) seviyesini arttırır. NO penise dolan kan miktarını arttırır.
 • Zeytin: A, C ve E vitaminleri ve zengin mineral içerir.
 • Karpuz: Sitrülin aminoasiti ilekan damarlarında genişleme yaparak penisin kanlanmasını arttırır.
 • Badem: Çinko içeriği yüksektir. Testosteron seviyesini arttırır. Sperm kalitesini yükseltir. Bebek sahibi olmak isteyenler için iyi bir afrodizyaktır.
 • Sarımsak: Antioksidandır. “Allicin” içeriği ile penis kan akımının artmasını sağlar.
 • Brokoli: C vitamininden zengindir. Antioksidandır. Libidoyu arttırır.
 • Şeftali: Kanlanmayı arttırır. C vitamininden zengindir.
 • Havuç: A vitamininden zengindir.
 • Zencefil: Damarları genişletir ve penise daha fazla kan dolmasına yardım eder. Antioksidandır.

5. Sertleşmenize yardımcı olacak ilaçlar (Sildenafil)

Sildenafil: Sertleşme sorunu olanlarda kullanılabilir. Penis içerisindeki kan miktarının artmasını yani ereksiyonunu sağlar. Sildenafil kullanımının sakıncalı olduğunu hastalar:

 1. Son altı ay içinde kalp krizi, felç ve yaşamı tehdit eden aritmisi olan hastalar
 2. Dinlenirken düşük tansiyonu (<90/50) ya da yüksek tansiyonu (>170/110) olanlar
 3. Anstabil anjinaya neden olan kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı olanlar
 4. Retinitis pigmentoza hastaları
 5. Majör psikiyatrik bozukluklar
 6. Majör hematolojik bozukluklar
 7. Aktif peptik ülser.

Tadalafil: Sildenafil benzeri mekanizma ile penis içerisindeki kan miktarının artmasını yani ereksiyonunu sağlar.

Penis protezi (penil protez): Halk arasında mutluluk çubuğu adıyla bilinir. Cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesini doğal yolla gerçekleştiremeyen ve daha basit medikal tedavilere cevap veremeyen erkeklerde uygulanabilir. Penis içerisine manuel şişirilebilir veya katlanabilir protez yerleştirilmesi operasyonudur.

6. Hangi hastalıklar sertleşme sorunu yapar?

7. Sertleşme sorunu için öneriler:

 1. Hemen her erkeğin hayatının bir döneminde bu sorunla karşılaşabileceğini unutmayın.
 2. Sertleşme sorununuz psikolojik nedenlerle yaşanıyor olabilir. Zihin yorgunluğuna sebep olan problemi ortadan kaldırın.
 3. Sağlıklı beslenin ve yukarıda saydığımız afrodizyak besinleri tüketin.
 4. Düzenli egzersiz yapın. Penisin sertleşmesi için içerisine kan dolması gerekir. Penise kan pompalamak, güçlü bir kalp için kolaydır!
 5. Azimli olun.
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peyronie Hastalığı (Penis Eğriliği) Rehberi

Erkek penisi gündelik hayatın sıradan monotonluğunda ufak tefek bir şeydir. Ancak cinsel dürtüler ile boyutları kat kat artar. Penisin boyutunun bu denli...

Varikosel: Testislerden Gelen Korkutucu Ağrı

Bir erkeğin, acı hissini ve ağrı duyusunu tecrübe edeceği en kötü ve en istenmeyen yerdir testisler. Varikosel erkekler arasında çok sık görülen...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz