Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Sertleşme Sorunu, Erektil Disfonksiyon

Hemen her erkek hayatında en az bir kez sertleşme güçlüğü ile karşılaşır. Belli bir iş yorgunluğu, geçimsizlik gibi stres durumlarında geçici olarak sertleşme problemleri yaşayabilirsiniz. Stres durumları ortadan kalktığında cinsel kabiliyetleriniz eski haline dönecektir.

sertleşme sorunu - HekimimYanimda.com

Sertleşme sorunu yani tıbbi adıyla erektil disfonksiyon erkeğin cinsel ilişkiyi sağlayacak kadar sertleşememesi ya da cinsel ilişki esnasında sert kalmaya devam edememesidir.

1. Özet

Sertleşme sorunu söz konusu olduğunda erkek iktidar kaybı paniği içinde sorunu gizleme yolunu seçmektedir. Aksine çözülmesi gereken ve çözülebilecek bir sorun olarak algılanmalıdır. Eğer sertleşememe veya cinsel ilişki süresince sert kalamama durumunuz tekrarlar veya gittikçe kötüleşirse o zaman sağlık profesyonellerinden destek almanız gerekecektir.

Sertleşme sorunu olması sadece erkeğin değil aynı zamanda eşininde sorunudur.

Cinsel ilişki kurmada başarısız olmak utanılacak bir durum değildir. Sağlık problemidir ve diğer tüm sağlık problemleri gibi sağlık profesyonellerine danışmak gerekir.

Sertleşme Sorunu, Erektil Disfonksiyon: kırmızı kart gösteren kadın

2. Evli veya aktif cinsel hayat yaşamış erkekte “Sertleşme Sorunu”

Ortaya çıkan cinsel problemin farkına varmak, onu birlikte tartışarak çözmeye çalışmak, eşler arasında daha büyük ilişki sorunlarının oluşmasını, ayrılıkların meydana gelmesini önleyecektir. Yani ilk adım erkeğin sorununu eşi ile birlikte tartışmaya açması, cinsel ilişkilerini gözden geçirip karşılıklı zevkleri ve beklentileri konusunda bilgi alış verişinde bulunmasıdır.

Sadece karşılıklı konuşma ile bile, karı-koca birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı elde eder ve sorunun üstesinden gelebilir. Sorunun her zaman tek yanlı olmadığı hatırlanmalıdır.

Tıbbi bir tedavi arayışına girmeden önce;

 • Alkol ve sigara bırakılmalıdır
 • Stres ve anksiyeteyi ortaya çıkaran ortamlardan ve olaylardan uzaklaşılmalıdır
 • Sağlıklı gıdalarla beslenmeye dikkat edilmelidir
 • Düzenli egzersizlerle vücut güçlü tutulmalıdır.. böylece problem kendiliğinden düzelebilir.

Sağlıklı ve stressiz bir hayat yaşıyorsanız ve daha önce sertleşme problemi yaşamadan cinsel ilişkiye girebiliyor olmanıza rağmen bir süredir sertleşme sorununuz var ise ya da cinsel ilişki esnasında sertliğinizi koruyamıyorsanız bir üroloji hekimine müraacatınız gerekecektir.

Sigara veya diğer tütün ürünlerini tüketmek Sertleşme Sorunu, Erektil Disfonksiyon nedeni olabilir. performansı düşürebilir.

3. Evlenmemiş veya daha önce aktif cinsel hayat yaşamamış erkekte “Sertleşme Sorunu”

Eğer daha öne cinsel ilişkiye girmediyseniz ilk deneyimlerinizde erken boşalma, erektil disfonksiyon gibi problemleri psikolojik olarak yaşayabilirsiniz. Toplumumuzun değer ve ahlaki baskıcı yapısı ileri yaşlarda ilk cinsel ilişkisine erkeklere erektil disfonksiyon veya erken boşalma gibi problemler, kadınlara ise vajinismus gibi problemler yaşatabiliyor.

İlk kez bisiklete binmeye çalıştığınız günleri hatırlıyor musunuz? Bisikleti sürebilecek kadar fiziksel güç ve onu idare edebileceğinize dair psikolojik inancınız olması gerekiyordu. Muhtemelen ilk denemelerinizde çok zorlandınız. İlk kez cinsel ilişki yaşarken de fiziksel güç ve yeterlilikle beraber psikolojik olarak başarabileceğinize inanmanız gerekir. Pes etmeden, vazgeçmeden, tekrar ve tekrar işe koyulmanız gerekir. İyi bir bisiklet ve uzun sürüş keyifleri diliyorum 🙂

4. Sertleşmenize yardımcı olacak afrodizyak besinler

 • Azgın Teke Otu (Epimedium Sagittarum): Icariin içeriği ile ereksiyona destek olan ve libidoyu arttıran önemli bir bitkidir. Bal ile karışımları epimedyumlu macun olarak ya da tabletler halinde satılıyor. Bir aylık sabah akşam kullanımı yüz güldürür. Icariin, siklik guanosin monofosfat (cGMP)‘yi parçalayan bir enzim olan fosfodiesteraz tip 5’i (PDE5) inhibe eder. PDE5 inhibisyonu NO/cGMP yolunu uyarır ve hayvan modellerinde üreme fonksiyonunu geliştirir. Bunun nedeni, düz kas gevşemesine, kan damarlarının genişlemesine ve penise kan akışının artmasına, ereksiyonun kolaylaştırılmasına neden olan artmış cGMP ve nitrik oksit seviyeleridir. İcariinin kronik tedavisinin, çoklu hayvan çalışmalarında penis düz kas hücresi ölümünü baskıladığı gösterilmiştir. Icariin’in ayrıca sıçanlarda serbest testosteron düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir. (Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20708632https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3927130/https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S009130571530054X )
 • Ginseng: Güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Kan akışını arttırır. Afrodizyaktır, hormonların düzenli olarak üretilmesine yardımcı olur.
 • Avokado: B6 vitamini ile testosteron düzeyini arttırır.
 • Yulaf: L-arginin içeriği ile NO(nitrik oksit) seviyesini arttırır. NO penise dolan kan miktarını arttırır.
 • Zeytin: A, C ve E vitaminleri ve zengin mineral içerir.
 • Karpuz: Sitrülin aminoasiti ilekan damarlarında genişleme yaparak penisin kanlanmasını arttırır.
 • Badem: Çinko içeriği yüksektir. Testosteron seviyesini arttırır. Sperm kalitesini yükseltir. Bebek sahibi olmak isteyenler için iyi bir afrodizyaktır.
 • Sarımsak: Antioksidandır. “Allicin” içeriği ile penis kan akımının artmasını sağlar.
 • Brokoli: C vitamininden zengindir. Antioksidandır. Libidoyu arttırır.
 • Şeftali: Kanlanmayı arttırır. C vitamininden zengindir.
 • Havuç: A vitamininden zengindir.
 • Zencefil: Damarları genişletir ve penise daha fazla kan dolmasına yardım eder. Antioksidandır.

5. Sertleşmenize yardımcı olacak ilaçlar (Sildenafil)

Sildenafil: Sertleşme sorunu olanlarda kullanılabilir. Penis içerisindeki kan miktarının artmasını yani ereksiyonunu sağlar. Sildenafil kullanımının sakıncalı olduğunu hastalar:

 1. Son altı ay içinde kalp krizi, felç ve yaşamı tehdit eden aritmisi olan hastalar
 2. Dinlenirken düşük tansiyonu (<90/50) ya da yüksek tansiyonu (>170/110) olanlar
 3. Anstabil anjinaya neden olan kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı olanlar
 4. Retinitis pigmentoza hastaları
 5. Majör psikiyatrik bozukluklar
 6. Majör hematolojik bozukluklar
 7. Aktif peptik ülser.

Tadalafil: Sildenafil benzeri mekanizma ile penis içerisindeki kan miktarının artmasını yani ereksiyonunu sağlar.

Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) için tedavi seçeneklerinden biri Penis protezi (penil protez)dir.

Penis protezi (penil protez): Halk arasında mutluluk çubuğu adıyla bilinir. Cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesini doğal yolla gerçekleştiremeyen ve daha basit medikal tedavilere cevap veremeyen erkeklerde uygulanabilir. Penis içerisine manuel şişirilebilir veya katlanabilir protez yerleştirilmesi operasyonudur.

6. Hangi hastalıklar sertleşme sorunu yapar?

7. Sertleşme sorunu için öneriler:

 1. Hemen her erkeğin hayatının bir döneminde bu sorunla karşılaşabileceğini unutmayın.
 2. Sertleşme sorununuz psikolojik nedenlerle yaşanıyor olabilir. Zihin yorgunluğuna sebep olan problemi ortadan kaldırın.
 3. Sağlıklı beslenin ve yukarıda saydığımız afrodizyak besinleri tüketin.
 4. Düzenli egzersiz yapın. Penisin sertleşmesi için içerisine kan dolması gerekir. Penise kan pompalamak, güçlü bir kalp için kolaydır!
 5. Azimli olun.
hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.