Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

Hemen her erkek hayatında en az bir kez sertleşme güçlüğü ile karşılaşır. Belli bir iş yorgunluğu, geçimsizlik gibi stres durumlarında geçici olarak sertleşme problemleri yaşayabilirsiniz. Stres durumları ortadan kalktığında cinsel kabiliyetleriniz eski haline dönecektir.

30 Kas 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

Sertleşme sorunu yani tıbbi adıyla erektil disfonksiyon erkeğin cinsel ilişkiyi sağlayacak kadar sertleşememesi ya da cinsel ilişki esnasında sert kalmaya devam edememesidir.

Sertleşme sorunu söz konusu olduğunda erkek iktidar kaybı paniği içinde sorunu gizleme yolunu seçmektedir. Aksine çözülmesi gereken ve çözülebilecek bir sorun olarak algılanmalıdır. Eğer sertleşememe veya cinsel ilişki süresince sert kalamama durumunuz tekrarlar veya gittikçe kötüleşirse o zaman sağlık profesyonellerinden destek almanız gerekecektir.

Sertleşme sorunu olması sadece erkeğin değil aynı zamanda eşininde sorunudur.

Cinsel ilişki kurmada başarısız olmak utanılacak bir durum değildir. Sağlık problemidir ve diğer tüm sağlık problemleri gibi sağlık profesyonellerine danışmak gerekir.

Cinsel aktif erkek

Ortaya çıkan cinsel problemin farkına varmak, onu birlikte tartışarak çözmeye çalışmak, eşler arasında daha büyük ilişki sorunlarının oluşmasını, ayrılıkların meydana gelmesini önleyecektir. Yani ilk adım erkeğin sorununu eşi ile birlikte tartışmaya açması, cinsel ilişkilerini gözden geçirip karşılıklı zevkleri ve beklentileri konusunda bilgi alış verişinde bulunmasıdır.

Sadece karşılıklı konuşma ile bile, karı-koca birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı elde eder ve sorunun üstesinden gelebilir. Sorunun her zaman tek yanlı olmadığı hatırlanmalıdır.

Tıbbi bir tedavi arayışına girmeden önce:

 • Alkol ve sigara bırakılmalıdır
 • Stres ve anksiyeteyi ortaya çıkaran ortamlardan ve olaylardan uzaklaşılmalıdır
 • Sağlıklı gıdalarla beslenmeye dikkat edilmelidir
 • Düzenli egzersizlerle vücut güçlü tutulmalıdır.. böylece problem kendiliğinden düzelebilir.

Sağlıklı ve stressiz bir hayat yaşıyorsanız ve daha önce sertleşme problemi yaşamadan cinsel ilişkiye girebiliyor olmanıza rağmen bir süredir sertleşme sorununuz var ise ya da cinsel ilişki esnasında sertliğinizi koruyamıyorsanız bir üroloji hekimine danışmanız gerekecektir.

Aktif cinsel hayat yaşamamış erkek

Eğer daha öne cinsel ilişkiye girmediyseniz ilk deneyimlerinizde erken boşalma, erektil disfonksiyon gibi problemleri psikolojik olarak yaşayabilirsiniz. Toplumumuzun değer ve ahlaki baskıcı yapısı ileri yaşlarda ilk cinsel ilişkisine erkeklere erektil disfonksiyon veya erken boşalma gibi problemler, kadınlara ise vajinismus gibi problemler yaşatabiliyor.

İlk kez bisiklete binmeye çalıştığınız günleri hatırlıyor musunuz? Bisikleti sürebilecek kadar fiziksel güç ve onu idare edebileceğinize dair psikolojik inancınız olması gerekiyordu. Muhtemelen ilk denemelerinizde çok zorlandınız. İlk kez cinsel ilişki yaşarken de fiziksel güç ve yeterlilikle beraber psikolojik olarak başarabileceğinize inanmanız gerekir.

Pes etmeden, vazgeçmeden, tekrar ve tekrar işe koyulmanız gerekir. İyi bir bisiklet ve uzun sürüş keyifleri diliyorum 🙂

Afrodizyak besinler

Azgın Teke Otu (Epimedium Sagittarum)

Icariin içeriği ile ereksiyona destek olan ve libidoyu arttıran önemli bir bitkidir. Bal ile karışımları epimedyumlu macun olarak ya da tabletler halinde satılıyor. Bir aylık sabah akşam kullanımı yüz güldürür.

Icariin, siklik guanosin monofosfat (cGMP)‘yi parçalayan bir enzim olan fosfodiesteraz tip 5’i (PDE5) inhibe eder. PDE5 inhibisyonu NO/cGMP yolunu uyarır ve hayvan modellerinde üreme fonksiyonunu geliştirir. Bunun nedeni, düz kas gevşemesine, kan damarlarının genişlemesine ve penise kan akışının artmasına, ereksiyonun kolaylaştırılmasına neden olan artmış cGMP ve nitrik oksit seviyeleridir. İcariinin kronik tedavisinin, çoklu hayvan çalışmalarında penis düz kas hücresi ölümünü baskıladığı gösterilmiştir. Icariin’in ayrıca sıçanlarda serbest testosteron düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir. (1, 2, 3 )

Ginseng

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Kan akışını arttırır. Afrodizyaktır, hormonların düzenli olarak üretilmesine yardımcı olur.

Avokado

B6 vitamini ile testosteron düzeyini arttırır.

Yulaf

L-arginin içeriği ile NO(nitrik oksit) seviyesini arttırır. NO penise dolan kan miktarını arttırır.

Zeytin

A, C ve E vitaminleri ve zengin mineral içerir.

Karpuz

Karpuz içerisindeki Sitrullin aminoasiti ile kan damarlarında genişleme yaparak penisin kanlanmasını arttırır.

Badem

Bademin çinko içeriği yüksektir. Çinko, testosteron seviyesini arttırır. Sperm kalitesini yükseltir. Bebek sahibi olmak isteyenler için iyi bir afrodizyaktır.

Sarımsak

Sarımsak güçlü antioksidanlar içerir. “Allicin” içeriği ile penis kan akımının artmasını sağlar.

Brokoli

Brokoli C vitamini açısından zengindir. Antioksidandır. Libidoyu arttırır.

Şeftali

Şeftali kanlanmayı arttırır. C vitamininden zengindir.

Havuç

Havuç A vitamininden zengindir.

Zencefil

Zencefil, damarları genişletir ve penise daha fazla kan dolmasına yardım eder. Antioksidandır.

İlaçlar

Sildenafil: Sertleşme sorunu olanlarda kullanılabilir. Penis içerisindeki kan miktarının artmasını yani ereksiyonunu sağlar. Sildenafil kullanımının sakıncalı olduğunu hastalar:

 1. Son altı ay içinde kalp krizi, felç ve yaşamı tehdit eden aritmisi olan hastalar
 2. Dinlenirken düşük tansiyonu (<90/50) ya da yüksek tansiyonu (>170/110) olanlar
 3. Anstabil anjinaya neden olan kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı olanlar
 4. Retinitis pigmentoza hastaları
 5. Majör psikiyatrik bozukluklar
 6. Majör hematolojik bozukluklar
 7. Aktif peptik ülser.

Tadalafil: Sildenafil benzeri mekanizma ile penis içerisindeki kan miktarının artmasını yani ereksiyonunu sağlar.

Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) için tedavi seçeneklerinden biri Penis protezi (penil protez)dir.

Penis protezi (penil protez): Halk arasında mutluluk çubuğu adıyla bilinir. Cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesini doğal yolla gerçekleştiremeyen ve daha basit medikal tedavilere cevap veremeyen erkeklerde uygulanabilir. Penis içerisine manuel şişirilebilir veya katlanabilir protez yerleştirilmesi operasyonudur.

Nedenleri

Aşağıdakiler gibi bazı hastalıklar sertleşme sorunun yaşamanıza neden olabilir:

Öneriler

 1. Hemen her erkeğin hayatının bir döneminde bu sorunla karşılaşabileceğini unutmayın.
 2. Sertleşme sorununuz psikolojik nedenlerle yaşanıyor olabilir. Zihin yorgunluğuna sebep olan problemi ortadan kaldırın.
 3. Sağlıklı beslenin ve yukarıda saydığımız afrodizyak besinleri tüketin.
 4. Düzenli egzersiz yapın. Penisin sertleşmesi için içerisine kan dolması gerekir. Penise kan pompalamak, güçlü bir kalp için kolaydır!
 5. Azimli olun.