At Kuyruğu Saç Baş Ağrısı Yapar mı?

Dışarıda çalışırken, egzersiz yaparken ya da sadece evinizde uzanırken, klasik at kuyruğu kadar basit ve kullanışlı bir saç modeli yoktur. Uzun saçları hızlıca toparlamak için mükemmel bir yoldur ve böylece diğer faaliyetlere konsantre olabilirsiniz. Peki baş ağrınızın nedeni at kuyruğu saç modeli olabilir mi?

24 Kas 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
at kuyruğu tipi saç modeli - At Kuyruğu Baş Ağrısına Neden Olur mu - HekimimYanimda

Neden at kuyruğu yapınca baş ağrısı olur? At kuyruğu yaparken saçlarınızı sıkıca toparlamaya çalışıp elastik tokalarla bağlamanız zaman içerisinde saç derinizdeki gerilime bağlı olarak baş ağrısına neden olabilir.

At kuyruğu saç baş ağrısı yapar mı?

At kuyruğu yapılırken gergin duran birçok saç teli, kafa derisin gerilmesine neden olabilir. Kafa derisindeki gerilme ağrı ve acı hissine neden olabilir. At kuyruğu saç modelinin neden olduğu baş ağrıları, başımız dışındaki sebeplerden kaynaklanan (external compression headache) ağrı türündendir.

At kuyruğu yapılan saçların baş ağrısına sebep olma nedeni nedir?

Saçınızda (kıllarda ve tüylerde) ağrı hissedecek herhangi bir sinir olmasa bile, saç köklerinin altında ve saç derinizde son derece hassas sinirler var.

Ayrıca bu tür başağrılarına, başörtüsü, bere veya saç örgülerinin saçı sıkması da neden olabilir.

At kuyruğu baş ağrıları teknik olarak bir allodini türüdür. Bu, saçlarınızı at kuyruğu yaparak toplamak gibi normal bir durumun ağrıya neden olmasıdır.

Allodini: Normal uyartının ağrıya sebep oluşu, normal şartlarda ağrılı olmayan bir uyaranın ağrı oluşturması.

At kuyruğu baş ağrıları yaygındır, ancak zaten gerilme tipi baş ağrıları, migren veya fibromiyalji gibi kronik bir baş ağrısı rahatsızlığınız varsa ortaya çıkması daha olasıdır.

Kız çocuklarının saçlarını toplarken, çocuğunuzun saçlarının gerilmemesine dikkat edin. Saçlar nispeten rahat olmalı ve saç derisi rahat hava almalı.

Oksipital sinirler (başınızın arkasında) ve trigeminal sinirler (yüzünüzün etrafındaki), genellikle şapkalardan dolayı sıkışabilen sinirlerden etkilenen sinirlerdir. Başınızı sıkan şapkalar da baş ağrısına neden olabilir.

Dışarıda çalışırken, egzersiz yaparken ya da sadece evinizde uzanırken, klasik at kuyruğu kadar basit ve kullanışlı bir saç modeli yoktur. At kuyruğu yapılırken gergin duran birçok saç teli, kafa derisin gerilmesine neden olabilir. Kafa derisindeki gerilme ağrı ve acı hissine neden olabilir.
Dışarıda çalışırken, egzersiz yaparken ya da sadece evinizde uzanırken, klasik at kuyruğu kadar basit ve kullanışlı bir saç modeli yoktur. At kuyruğu yapılırken gergin duran birçok saç teli, kafa derisin gerilmesine neden olabilir. Kafa derisindeki gerilme ağrı ve acı hissine neden olabilir.

At kuyruğu modelinin neden olduğu baş ağrısından nasıl kurtulabilirim?

At kuyruğundan dolayı başınız ağrıyorsa, ilk olarak saçlarınızı açın ve dağıtın. Ağrı hissettiğiniz kafa derinize nazikçe masaj yapın. Derin nefes alın ve rahatlamak için bir dakikanızı ayırın.

At kuyruğu gibi saçlarınızın gerilmesine neden olan dış etkilerle oluşan baş ağrılarının bir saat içerisinde kendiliğinden geçmesini bekleriz.

Sık sık bu tür bir baş ağrısı yaşarsanız, saç stilinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Saçlarınızı, saç telleriniz gerilmeden örmek at kuyruğuna alternatif olarak düşünülebilir.

Saçlarınızı kısa kestirmek ve saçlarınızı toplamanıza yardımcı olacak tel tokaları da alternatif olarak değerlendirilebilir.

At kuyruğu ve saçlarınızın gerilmesinden kaynaklanan baş ağrılarından kurtulmanın ana noktası saçlarınızı germemenizdir. Saçlarınızı sıkmadan ve gergin tutmadan toparlayın.