Dondurmanın Sağlık Açısından Faydaları

Dondurma pek çok vitamin ve mineral içerir. Çok düşük kalorisi sayesinde tatlılar arasında tüketilebilecek en sağlıklı tercihlerden biridir. Dondurma, diğer tatlılara nazaran daha düşük kaloride daha fazla vitamin ve mineral içerir. Tatlı bir kalsiyum kaynağıdır.

13 Ağu 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
Dondurmanın Sağlık Açısından Faydaları - hekimimyanimda

Antep fıstıklısından limonlusuna, çikolatalısında vanilyalısına dondurmanın faydaları nelerdir? Dondurma içeriğindeki bazı zengin vitamin ve mineraller:

Dondurma içeriğindeki pek çok vitamin ve mineraller sayesinde en sağlıklı tatlılardan biri olarak nitelendiriliyor.

Sıcak yaz aylarında abartılmadan tüketildiğinde en yararlı ve en hafif tatlı seçeneğidir dondurma.

Ancak dondurmayı şeker içeriği nedeniyle çok sık tüketmemeye özen gösterilmelidir. Özellikle şeker hastalığı olanlar aşırıya kaçmamalıdır.

Diyabet hastası olmayan ve sağlıklı kilodaki kişiler haftada 2-3 kez, 2’şer top dondurma yiyebilirler. Ayrıca aromalı dondurmalar renk veya koku verici ajanlar içerebildiği için sade dondurmayı tercih etmek sağlık açısında çok daha yararlı olabilir.

Dondurmanın faydaları

Dondurmanın faydaları ve tüketirken dikkat etmemiz gereken 5 nokta:

Dondurmanın faydaları: Dondurmanın sağlık açısından faydaları düşük kalori olması ve zengin vitamin ve mineral içeriğine bağlıdır.
Dondurmanın sağlık açısından faydaları düşük kalori olması ve zengin vitamin ve mineral içeriğine bağlıdır.

Kan şeker seviyesi, şerbetli tatlılara nazaran daha sağlıklı kalır.

Şekerli besinler veya tatlılar kan şekerini hızla yükseltip sonrasında yine hızla düşürerek; acıkma ve tatlı isteğinin devam etmesi gibi sorunlara neden olabiliyorlar. Bu nedenle glukoz şurubu içeren tatlıların sağlık problemi oluşturma riski yüksektir.

Dondurmadaki tat ve şeker genel olarak sütten gelir. Süt sayesinde dondurmadaki şekerin kana karışma hızı şekerli tatlılara nazaran daha düşüktür. Bu sayede şekerin kandaki yükselme hızı şekerli/şerbetli tatlılara nazaran daha yavaştır. Böylece kan şeker seviyesindeki dalgalanma riski azalır.

Düşük kaloride daha fazla vitamin ve mineral içerir

Sıcak yaz aylarında hem serinleten hem ağzımızı tadlandıran atıştırma ve içeceklere ihtiyaç duyduğumuzda dondurma harika bir seçenektir.

Dondurma, şerbetli/şekerli içecek ve hamurlu tatlılara göre besin değerleri yüksek olan lezzetli bir alternatiftir. Ayrıca daha düşük şeker içeriği ile daha az kalorilidir yani daha hafiftir.

Böylece hafif acıkmalarda veya ara öğünlerde diğer tatlı, yiyecek ve içeceklerden boş yere fazla kaloriler almak yerine, dondurma tükettiğinizde daha az kalori ile daha fazla vitamin ve mineral edinmiş olursunuz.

Dondurmanın faydaları: Künefe üzerine dondurma vaya baklava üzerine dondurma yemek künefe veya baklava gibi şerbetli tatlıların daha rahat ve daha fazla tüketilmesini sağlar. Daha çok tatlı yerseniz çok daha fazla kalori alırsınız.
Künefe üzerine dondurma vaya baklava üzerine dondurma yemek künefe veya baklava gibi şerbetli tatlıların daha rahat ve daha fazla tüketilmesini sağlar. Daha çok tatlı yerseniz çok daha fazla kalori alırsınız.

Dondurma tatlı bir kalsiyum kaynağıdır

Kalsiyum kemiklerimizin yapı taşıdır. Her vücut kalsiyum ihtiyacı duyarken çocukluk, hamilelik ve yaşlılık dönemlerinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı artar. Kalsiyum peynir, süt, yoğurt ve kefir gibi besinlerden temin edebiliyor. Bir bardak sütten alacağınız kalsiyumu yaklaşık 4 top dondurmadan karşılayabiliriz.

Sık sık veya çok fazla dondurma tüketmek şişmanlama ve bunun yanı sıra uzun vadede: 

  • Bel çevresi yağlanması
  • Diyabet
  • Kalp-damar hastalıkları

gibi sorunlara yol açabiliyor.

Bu nedenle sık olmamakla birlikte günlük beslenmenizde süt veya yoğurt ve buna ek olarak o günkü ekmek veya meyveden kısarak 2 top dondurmayla kalsiyum ihtiyacınıza katkı sağlayabilirsiniz

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir

Bademcik ameliyatı sonrası tüketimine izin verilen sınırlı sayıda gıdadan biri dondurma olabiliyor. Dondurma soğuk olması nedeniyle bu bölgedeki damarların büzülmesine yardım ediyor ve bu sayede kanama riskini azaltıyor.

Dondurma yemek sizi de mutlu etmiyor mu!

Dondurma ve diğer tatlı yiyecekleri özel günlerde keyif almak amaçlı çokça tüketiriz. Dolayısıyla dondurma veya diğer tatlılar tükettiğimizde kendimizi mutlu hissetme olasılığımız çok yüksek. Ayrıca şekerli yiyeceklerin beyindeki bazı keyif verici bölgeleri aktive etme özelliği olduğu biliniyor.

Bu nedenle sıcak, sıkıcı ve keyifsiz bir yaz gününde dondurma sizi mutlu etmeye yetebilir. Ancak, dondurma veya diğer tatlı yiyecekleri böyle sıkıcı ve keyifsiz anlarda üzüntü veya stresle baş etme aracı olarak alışkanlık haline getirmemeye dikkat edin. Fazla tüketmek kilo yapabilir. Şeker hastalığına neden olabilir.

Dondurmaya eklenen çikolata, fındık, fıstık gibi gibi unsurlar kalori miktarını arttırır.
Dondurmaya eklenen çikolata, fındık, fıstık gibi gibi unsurlar kalori miktarını arttırır.

Öneriler

  1. Dondurma oldukça hafif bir tatlı olsa da, önemli miktarda şeker içeriyor. Bu nedenle mümkünse dondurma tüketimini akşam saatlerine bırakmayın. Dondurma tükettikten sonra dondurmadan aldığınız kaloriyi harcamak için hareket edebilirsiniz ya da ders çalışmak gibi zihinsel bir aktivitede bulunabilirsiniz. 
  2. Dondurma külahında karbonhidrat yani kalori var!Dondurmayı külahsız yemek daha az kalori almak demektir. Obez kişiler, kilo almak istemeyenler ve şeker hastalarına dondurmayı külahsız yemeyi öneriyoruz. Ancak, kilo almaya çalışan zayıf biriyseniz dondurma külahı fazladan kalori ile kilo almanıza yardım eder.
  3. Dondurma hafif bir tatlıdır. Ancak yalnız tüketildiğinde. Künefe üzerine dondurma vaya baklava üzerine dondurma yemek künefe veya baklava gibi şerbetli tatlıların daha rahat ve daha fazla tüketilmesini sağlar. Daha çok tatlı yerseniz çok daha fazla kalori alırsınız. Unutmayın! Dondurma yalnız tüketildiğinde hafif bir tatlıdır.
  4. Dondurmaya eklenen çikolata, fındık, fıstık gibi gibi unsurlar kalori miktarını arttırır. Aromanın içeriğine bağlı olarak uzun vadede zararlı bir tatlı haline gelebilir. Hafif bir tatlı olan dondurmayı seçmek kadar, dondurmanın sağlıklı yapılanını seçmekte önemlidir. 
  5. Dondurma üzerine eklenen çikolata, hindistan cevizi gibi her detay daha fazla kalori almanıza neden olur. 
  6. Dondurmayı aç tüketmemeye çalışın. Dondurma ile doymaya çalışmak fazlaca kalori almanıza neden olabilir. Özellikle kilo vermeye çalışan ya da kilolarına dikkat eden biriyseniz protein ve lif içeriği yüksek besinlerle öğününüzü tamamladıktan 1-2 saat sonra dondurma tüketmeniz daha tatlı ve daha sağlıklı olacaktır.