Hamileler Kahve İçebilir mi?

Kahve önemli miktarda kafein içeren popüler bir içecektir. Hamile kadınlar potansiyel sağlık risklerinden kaçınmak için kafeini azaltmayı veya hiç kafein almamayı tercih edebilir. Kafeinsiz (decaf) kahve, yüksek miktarda kafein olmadan kahve tadı veren popüler bir alternatiftir.

06 Tem 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Hamileler kahve içebilir mi - Hamilelik süresince Türk kahvesi, dibek kahvesi, menengiç kahvesi veya decaf kahve içilebilir mi - Hekimim Yanımda

Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji (ACOG); hamile kadınların bir günde toplam 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelerini önerir. Kahve çeşitleri genel olarak yüksek miktarda kafein içeir. Peki hamilelik süresince Türk kahvesi, dibek kahvesi, menengiç kahvesi veya decaf kahve içmek zararlı mı? Hamileler kahve içebilir mi?

Kafein ve hamilelik

Kafein, kahve, kakao ve guarana gibi çeşitli bitkilerde bulunan bir uyarıcı bir maddedir. Kafeinin, nörolojik durum, zihin açıklığı, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet ve bazı kanserler üzerinde olumlu etkileri olabilir. (1)

Kafein hamilelik sırasında daha yavaş parçalanır ve plasentadan geçerek büyüyen bebeğin kan dolaşımına girebilir. (1)

Kafeinin gebe ve fetus üzerindeki etki mekanizmaları henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı çalışmalar hamilelik sırasında yüksek kafein alımını;

 • düşük doğum ağırlığı
 • büyüme geriliği
 • düşük (erken gebelik kaybı)
 • çocukluk döneminde daha fazla kilo riski

ile ilişkilendirmiştir. (23456)

Bununla birlikte, kafeinin olumsuz gebelik sonuçlarıyla ilişkisi hala aktif olarak araştırılmaktadır. Ayrıca kafeinin etikleri kişiden kişiye önemli farklılıklar gösterebilmektedir. (17)

Mevcut bilgi düzeyi göz önüne alındığında, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji (ACOG); hamile kadınların bir günde toplam 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelerini önerir. (7)

PorsiyonKafein Miktarı
Türk Kahvesi65 ml (bir fincan)60 mg
Espresso Kahve60 ml (bir fincan)100 mg
Filtre Kahve150 ml (bir fincan)115–175 mg
Hazır Kahve150 ml (bir fincan)65–100 mg
Çay150 ml (bir fincan)70 mg
Bitter Çikolata100 g80 mg
Kola100 g8 mg

Bir kupa (240 ml) demlenmiş siyah normal kahve 96 mg kafein içerir. Bu nedenle çoğu kılavuz, gebelerin düzenli kahve alımının günde yaklaşık 2 kupa (475 mL) ile sınırlandırılmasını önermektedir (8).

Fazla kafein tüketmek bazı olumsuz doğum sonuçlarıyla ilişkili olabilir, bu nedenle hamile kadınların toplam kafeini alımını günde 200 mg ile sınırlandırmaları önerilir. Kafein, kahve, kakao ve guarana gibi çeşitli bitkilerde bulunmaktadır.

Kahve enerji artırıcı, uykudan uyandırıcı ve uyarıcı etkileri nedeniyle insanlık tarihi boyunca hiç olmadığı kadar çok tüketilmektedir bugünlerde.

Kafeinsiz (decaf) kahve, az miktarda da olsa kafein içerir. Bu nedenle hamile kadınların az miktarda kafein içeren kafeinsiz (decaf) kahve içebilip içemeyeceklerini merak edebilirler.

Hamileler türk kahvesi içebilir mi?

Gebelerin bir günde toplam 200 mg’dan fazla kafein tüketmemeleri önerilir. (7)

65 ml hacimli bir fincan türk kahvesi, yaklaşık 60 mg kafein içermektedir. Bu nedenle bitter çikolata, enerji içeceği, çay ve kola gibi diğer kafein içeren gıdalar ile 140 mg’dan fazla kafein almadıysanız o gün 1 fincan kahve içebilirsiniz.

Yine de kafeinin olası yan etkilerini en aza indirmek için Türk kahvesi yerine kafeinsiz kahve içmeyi tercih edebilirsiniz.

Hamileler dibek kahvesi veya menengiç kahvesi içebilir mi?

Dibek kahvesi ve menengiç kahvesi gibi kahveler kahve çekirdeklerinin başka bitkilerle dövülerek harmanlanmasıyla elde edilir. Aynı gramajdaki Türk kahvesine göre daha az kafein içermesi beklenir çünkü gramajın bir kısmını kahve dışındaki öğütülmüş bitkiler oluşturur. Bu sayede türk kahvesi içebiliyorsanız dibek veya menengiç veya başka kahve/bitki harmanıyla oluşturulmuş kahveler içebilirsiniz denebilir. Yine de satın aldığınız ürünün ne kadar kafein içerdiğini satıcıya danışın.

Gebelerin bir günde toplam 200 mg’dan fazla kafein tüketmemeleri önerilir. (7) Tüketmek istediğiniz dibek veya menengiç kahvesinin paketine bakın. Ne kadar kafein içerdiğini kontrol edin. Dibek ve menengiç kahvesi genellikle Türk kahvesine göre daha az kafein içerir.

Bitter çikolata, enerji içeceği, çay ve kola gibi diğer kafein içeren gıdalar ile birlikte içeceğiniz dibek veya menengiç kahvesi toplamda 200 mg’dan fazla kafein içermemelidir.

Yine de kafeinin olası yan etkilerini en aza indirmek için dibek kahvesi, menengiç kahvesi veya diğer kahveler yerine kafeinsiz kahve içmeyi tercih edebilirsiniz.

Kafeinsiz (decaf) kahvede ne kadar kafein var?

Kafeinsiz kahve, decaf ismini, ingilizce decaffeinated yani kafeinsizleştirilmiş kelimesinden alır.

Decaf kahve işlenirken içerisindeki kahvenin en az %97’si kahve çekirdeğinde çıkarılır. Kafeinin neredeyse tamamı çıkarılmasına rağmen yine de az bir miktar kafein kalır.

Demlenmiş bir kupa (240 ml) kafeinsiz (decaf) kahve yaklaşık 2.4 mg kafein içerirken kafeinsiz (decaf) espresso (60 ml) yaklaşık 0.6 mg kafein içerir. (9)

Bunu diğer yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein miktarı ile karşılaştırın:

 • Normal espresso: 60 ml porsiyon başına 127 mg kafein içerir. (10)
 • Normal demlenmiş kahve: 240 ml porsiyon başına 96 mg kafein içerir. (8)
 • Bitter çikolata: 100 gramlık porsiyon başına 80 mg kafein içerir. (11)
 • Enerji içecekleri: 240 ml porsiyon başına 72 mg kafein içerir. (12)
 • Demlenmiş siyah çay: 240 ml porsiyon başına 47 mg kafein içerir. (13)
 • Kola: 355 mL’lik porsiyon başına 33 mg kafein içerir. (14)
 • Sıcak çikolata: 240 ml porsiyon başına 7 mg kafein içerir. (15)

Kafeinsiz kahve içindeki kafein miktarı, diğer kafein içeren ürünlere kıyaslandığında oldukça düşüktür.

Yine de belirtelim, bazı ticari kafeinsiz kahveler daha yüksek miktarda kafeine sahip olabilir. Örneğin, bir çalışma, ticari kafeinsiz kahvenin 475 ml porsiyon başına yaklaşık 14 mg kafein içerdiğini buldu. (16)

Decaf olarak satın alacağınız kahvenin ne kadar kafein içerdiğini satıcıya danışabilirsiniz.

Ticari decaf kahveler, beklenenden daha fazla kafeine sahip olsalarda hala çok az kafein içerirler. Ancak kafein içeren diğer gıdalar da düşünüldüğünde günün sonunda ne kadar kafein aldığınıza dikkat etmenizde fayda vardır.

Kafeinsiz kahve, 240 ml hacimde (1 kupa) 2.4 mg kafein içerir. Bu, normal kahve, bitter çikolata, enerji içecekleri, çay ve kola gibi diğer kafein içeren gıdalar düşünüldüğünde önemli ölçüde düşük bir değerdir.

Hamilelik sırasında ne kadar kafeinsiz kahveyi güvenle içebilirim?

Kafeinsiz kahve ve hamilelik hakkında resmi bir kılavuz yoktur. Ancak, kafeinsiz kahvede oldukça az miktarda kafein bulunduğu için hamilelik sırasında “abartmadan” kafeinsiz kahve içmek muhtemelen güvenlidir.

Bununla birlikte, bazıları kafeinsiz kahvenin düşük yapma riskini arttırdığını iddia etmektedir.

Bu iddiaların çoğu, gebeliğin ilk üç ayında 3 veya daha fazla bardak (700 ml’den fazla) kafeinsiz kahve içen kadınların, hiç içmeyen kadınlara göre 2.4 kat daha yüksek düşük yapma riskine sahip olduğu gösteren 1997 yılındaki bir çalışmaya dayanıyor gibi görünmektedir. (17)

2018 yılında yapılan bir başka çalışma da benzer sonuçları gösterdi. (18)

Yine de, çalışmaların yazarlarının sonuçların büyük olasılıkla kafeinsiz kahvenin kendisinden değil çalışma veri setindeki bir yanlılıktan kaynaklandığını belirtmesi önemlidir.

Bu nedenle, sabah kahvenizi kafeinsiz ercih etmek endişe nedeni olmamalıdır.

Her ihtimale karşı, hamilelik sırasında kafeinden tamamen kaçınmak istiyorsanız, hamilelik için güvenli bitki ve meyve çayları ile sıcak ballı süt gibi sıcak içecekleri ya da doğal mineralli sular, limonata, şalgam, smoothie gibi sayısız soğuk içeceğe yönelin.

Hamilelik süresince kafeinsiz kahve için resmi bir klavuz olmamasına rağmen, kafein içerikleri çok az olduğu için abartmadan tüketilebilirler.

Özetle, hamileler kahve içebilir mi?

 • Kafeinsiz kahve, kafein içeriğinin %97’sini çıkarmak için işlemden geçirilmiş kahvedir.
 • Hamile kadınların düşük yapma, düşük doğum ağırlığı ve bebekte büyüme geriliği riskini azaltmak için günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmemesi önerilir.
 • Normal hazırlanmış bir kafeinsiz kahve, bir kupa (240 ml) hacimde 2-3 mg gibi oldukça az miktarda kafein içerir. Bu sayede gebelik süresince kafeinsiz kahveler abartılmadan tüketilebilir.