Kadınlar için Harika Besinler

Kadınlar için harika besinler, geleceğinizi çeşitli kadın sağlığı sorunlarından koruyabilir. Şeker hastalığı, kalp hastalığı ve meme kanseri gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir. Kemiklerinizin güçlenmesine yardımcı olabilirler. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirler, cildinizi koruyabilir ve pürüzsüzleştirebilirler. Hatta gelişmekte olan bebeğinizi beslemenizde destek olurlar.

04 Kas 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
Kadınlar için harika besinler

35 ile 50 yaşları arasındaysanız, şu anda sağlığınızla ilgili yaptığınız tercihler her zamankinden daha önemlidir. Aslında bugün yaptığınız besin tercihleri, sadece bugün değil aynı zamanda gelecekte de sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir. Kadınlar için harika besinler kısacası yakın gelecekte bir kadının daha çok ihtiyaç duyacağı sağlıklı besinleri içerir.

Sağlıklı besinler, vücudunuzun sıhhatini sürekli olarak sağlamak ve enerjinizi korumak için ihtiyaç duyduğunuz besinleri size sağlayanlardır. Su, karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler ve mineraller sağlıklı ve dengeli beslenmeyi oluşturan temel besinlerdir. Ancak özellikle genç yaşlardaki kadınlarda belli dönemlerde belli besinlerin ihtiyacı artar.

İhtiyacınızın arttığı dönemlerde yardımınıza koşacak sağlıklı besinler kadınlar için harika besinlerdir.

1. Olgunlaşmamış soya fasülyesi

Bu lezzetli soya fasulyesi baklaları lif, iyi yağlar ve izoflavon adı verilen östrojen benzeri bileşiklerle doludur. İzoflavonlar menopoz sırasında dostlarınız olabilir. Örneğin, sıcak basmaları hislerinin soğumasına ve rahatlamanıza yardımcı olabilirler. (Meme kanseriniz varsa, bunlardan sakınmak isteyebilirsiniz.)

2. Kıvırcık

Yeşil yapraklarına paketlenmiş fazlaca K vitamini, kemikleri güçlü ve sağlıklı tutmak için kalsiyum ve D vitamini ile çalışır.

Kemik yapıcı K vitamini almak için başka bir besin ister misin?

3. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz K vitamini için biçilmiş kaftandır. Kadınlarda kemik sağlığı için gerekliliği düşünüldüğünde kadınlar için harika besinlerden bir başkası kuşkonmazdır.

Kuşkonmaz K vitamini için biçilmiş kaftandır. Yarım bardağı dolduracak kadarı bile vücudunuzun günlük ihtiyacının üçte birini karşılayacaktır. Aynı zamanda içeriği folik asitten oldukça zengindir. Yüksek folik asit içeriği sayesinde gebelik dönemlerinde fetusun spina bifida ile doğmasına engel olur.

4. Fasulye

Fasulye et gibi pahalı olmamasına rağmen et gibi yüksek protein oranına sahiptir. Ayrıca yağ oranının ete göre daha az olması sayesinde daha az kaloriye sahiptir. Daha az kalorisi daha az kilo alımı demektir. Fasulye yüksek oranda lif içerir ve bağırsakların korunmasına yardım eder. Kabızlıktan korur ve hemoroidin iyileşme sürecine yardımcıdır. Tansiyonunuzu, kan şekerinizi ve kalp atışlarınızı azaltabilirler.

5. Greyfurt

Greyfurt içeriğindeki güçlü antoksidanlardan olan “flavonoidler” ile oldukça önemli bir besindir. Kadınlarda belirli inme türlerinin gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Aynı şekilde kalbinize de yardımcı olacaktır. Portakallar da işe yarar, ama greyfurtun daha az şekeri vardır.

Eğer ilaç kullanıyorsanız greyfurt tüketmeden önce doktorunuza danışınız. Greyfurt, ilacınız ile birlikte iyi bir kombinasyon olmayabilir.

6. Çilek ve Kiraz

Sadece pembe değiller, mavi mor ve kırmızı renkte olabiliyorlar. Bu meyveler, sağlıklı hücreleri hasara karşı koruyabilen flavonoidlere ve antioksidanlara sahiptir. Bu meyveler yaşlandıkça eski gücünü kaybeden beynimizin keskin ve güçlü kalmasına destek olurlar.

Ayrıca, C vitamini içerir. İçerdiği C vitamini kollajen üretimi için önemlidir. Kollojen üretimi cildin sıkı ve pürüzsüz olması için gereklidir. Çilek ve kiraz cildin sıkı ve pürüzsüz olmasına destek olur.

7. Papaya

Kırmızı-turuncu rengi olan ve kavunağacı meyvesi olarakta bilinen bir meyvedir.

Beta karoten (havuçtaki maddeler) ve Likopen (ayrıca domates ve karpuz) antioksidanları içerir.

Likopen, servikal ve meme kanserine karşı koruyucudur. Likopen aynı zamanda bir antioksidandır ve kalp hastalığını önlemek için kolesterol ve kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutar.

8. Yoğurt

Yoğurt kalsiyumdan zengindir. Kadınlar için harika besinlerden bir başkasıdır.

Kadınlar, 50 yaş üzerinde kalsiyuma olan ihtiyacınız daha fazla olacak. Yoğurt kalsiyumdan zengindir. Sadece 250 gram sade ve az yağlı yoğurt, size günlük kalsiyum ihtiyacınızın üçte birinden fazlasını verecektir. Vücudunuzun kalsiyum minerallerini daha iyi kullanabilmesi için D vitamini ile zengin besinlerle beraber tüketmeniz ya da D vitamini yüksek yoğurtlar tercih etmeniz önerilir.

9. Sardalya

Sardalyalar sağlıklı yağ asitleri, D vitamini ve kalsiyumdan oldukça zengindir. Sardalyaların içeriğindeki omega-3 yağ asitleri anne sütünün kalitesini arttırır. Bu yüzden hamile kadınların sardalya yemesi doğacak bebek için yararlı olacaktır. Ayrıca sardalyalarda diğer balıklara nazaran daha az cıva vardır.

10. Keten tohumu

Yüksek oranda lif içeren besinlerden biridir keten tohumu. Ayrıca, keten tohumunda fazlaca lignanlar vardır.

Lignanlar östrojen gibi davranan bitki bileşikleridir. Bunlar meme kanseri de dahil olmak üzere bazı kanserler için kansere yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Keten tohumu yağı, omega-3 elde etmek için harika bir yoldur. Ancak keten tohumunun yağı kanser riskini azaltan lignanları içermediği için kansere karşı koruyucu özelliği yoktur.

Keten tohumu tüketmeden önce doktorunuza danışınız çünkü keten tohumu bazı ilaçların etkisini değiştirebilir.

11. Ceviz

Cevizler yüksek oranda sağlıklı yağ asitleri içerir ve dengeli beslenmenin bir parçası olduğunda kansere karşı koruyucudur. Ceviz, kadınlar için harika besinlerden bir başkasıdır.

Cevizler yüksek oranda sağlıklı yağ asitleri içerir ve dengeli beslenmenin bir parçası olduğunda kansere karşı koruyucudur. Ceviz veya keten tohumunu birinci sınıf yoğurt gibi tüketebilirsiniz. Bir taşla iki kuş.

12. Avokado

Avokado yüksek oranda yağ içerir, ancak içeriğindeki yağlar sağlığa faydalıdır. Aslında, bilimsel çalışmalara göre avokado tüketmek, karın yağından kurtulmayı sağlar. Gözlerin ve cildin korunmasına yardımcı olur. Hatta avokado, “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye ve “iyi” kolesterolü yükseltmeye yardımcı olur.

13.Tatlı patates (ipomoea batatas)

Bilimsel adı Ipomoea Batatas‘dır. Yumrulu bitkilerden elde edilir. Tatlı patates bakır, lif, B6 vitamini, potasyum ve demirden zengin harika bir pakettir. Hepsinden önemlisi beta karotenle doludur. Beta karoten, A vitamini kaynağıdır. Hamilelik ve emzirme süresi boyunca tüketilen tatlı patates, bebeğinizin küçük akciğerlerinin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

14. Ispanak

Ispanak yaprakları folat ve lutein içerir. Folat, kadınlar için harika besinlerden bir başkasıdır. Doğum öncesi bebeğin nöral tüp efektlerine karşı korunmasını sağlar. Bunun yanında ıspanak, defans olma riskinizi azaltır, kalp hastalıklarına ve kolon kanserine karşı koruyucudur. Ispanak antioksidan özelliği ile gözünüzdeki lensi ve retinayı korur ve hatta cildinizdeki birkaç kırışıklığı önleyebilir.

15. Sığır karaciğeri

Sığır karaciğeri yemek için can atmıyor olabilirsiniz, ancak sığır eti karaciğeri mükemmel bir folik asit kaynağıdır. Börülce ve ıspanak gibi vejetaryen besinlerden daha fazla folik asit içerir.

16. Yağsız sığır eti

Eğer sığır etinden bahsedeceksek, kırmızı etin demir deposu olduğunu söylemeliyiz. Eğer 18 yaşından büyükseniz demire çokça ihtiyacınız vardır. Sığır eti demirden zengin bir besin olduğu gibi bol miktarda çinko ve B vitamini içerir. Ancak abartmamak gerekir, zira çok fazla yağsız sığır eti tüketimi rahimde fibrozislere neden olabilir.