Kahve Hakkında Gerçekler

Kafein içeriği adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlar. Spordan yarım saat önce içilen kahve spor esnasında yağ yakımını artırıracaktır. Kahve içerisindeki kafein bağırsaklardan demir emilimini %40 oranında azaltabiliyor. Bu durum demir eksiklği anemisine neden olabilir.

14 Kas 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
kahve hakkında gerçekler

Kahve içenlerin yaklaşık yarısı günde ortalama 3 fincan kahve içtiğini söylüyor. Fazla kahve içmenin ne gibi zararları olduğu ya da olabileceğinden emin olmasakta günlük 3 fincan kahvede durmanızı ve abartmamanızı öneriyoruz. Kahve hakkında gerçekler, kahveyi sağlığınıza pozitif etki oluşturacak şekilde tüketme becerisi verecek.

Bir insan ortalama ne kadar kahve içiyor?

İnsanlık daha önce hiç bu kadar kahve düşkünü olmamıştı. Uluslararası Kahve Örgütü’ne göre (ICO) 1991’de küresel kahve tüketimi 90 milyon 60 kiloluk çuvaldı. Bu yıl ise 160 milyon çuvalı geçecek.

Dünyanın en kalabalık ülkeleri Çin ve Hindistan’da gözde içecek hala çay. Kahve Amerika kıtası ve Avrupa’da yaygınken, Asya’nın ve eski Sovyetler Birliği’nin çoğunda çay daha çok tercih ediliyor.

Dalından sofraya kahvenin yolculuğu

Kavrularak içime hazırlanan kahve çekirdekleri aslında küçük kirazlara benzeyen kırmızı bir meyvenin çekirdekleridir.

Bu meyveyi ısırırsanız, genellikle içinde iki çekirdeğin büyüklüğünü fark edersiniz. Bazen tek ve iri çekirdekli de olabiliyor. Tek çekirdekli kahve meyvelerinin daha sert aromaya sahip olduğu biliniyor.

İnsanlar yüzlerce yıldır kahve içiyor ama bazıları yemeyi tercih ediyor. Hatta öğütülerek una, pastalara dahi karıştırılabiliyor.

Kahve Hakkında Gerçekler: Kavrulan kahve çekirdekleri aslında küçük kirazlara benzeyen kırmızı bir meyvenin çekirdekleridir.
Kavrulan kahve çekirdekleri aslında küçük kirazlara benzeyen kırmızı bir meyvenin çekirdekleridir.

Hazır kahvelerde çekirdek kahvelere nazaran daha az kafein vardır.

Damlama cezvede yapılan 100 gram kavrulmuş öğütülmüş kahvede 40-70 miligram kafein vardır. Ancak hazır kahveler uzun süre demlenmiyor. Bu hazır kahvelerin bir fincanında neden 60 miligram gibi daha az kafein olduğunu kısmen açıklar. Espresso’da ise 100 gramında 165-225 miligram arasında kafein vardır.

Kahve ilk nereden geldi?

25 veya daha fazla sayıdaki temel kahve türlerinin tamamı, başta Etiyopya olmak üzere Afrika’nın tropik bölgelerine özgüdür. Kahve, Rubiaceae adlı bitki ailesindeki en büyük para kaynağıdır. Rubiaceae bitki ailesi 6000’den fazla türden oluşur. Bu bitki ailesinin bir diğer üyesi ise hoş kokulu Gardenya’dır.

Bugün dünyanın en büyük kahve üreticisi ülkeleri sırasıyla: Brezilya %36, Vietnam %18, Kolombiya %9, Endonezya %8, Honduras %5, Etiyopya %5

Kahve Hakkında Gerçekler: 25 veya daha fazla sayıdaki temel kahve türlerinin tamamı, başta Etiyopya olmak üzere Afrika'nın tropik bölgelerine özgüdür. 

Kafein hakkında gerçekler

Günlük bir fincan kahve iyi geliyor olsada çok fazla kahve daha hızlı bir kalp atışına ve daha yüksek tansiyona yol açabilir.

Kahvedeki kafein maddesi, insanların enerji seviyelerini ve sportif performanslarını artırır. Kafeinli kahve (kafeinden arındırılmış kahveler değil!), safra taşı hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bazı çalışmalar, düzenli kahve içmenin tip 2 diyabet riskine yakalanma olasılığını azalttığını, düşündürmektedir.

Henüz kanıtlanmamış olsa da kahve tüketiminin Alzheimer hastalığından koruduğu iddia ediliyor.

Bazı içeceklerdeki kafein oranları:

 • Filtre kahve 1 fincan: 135-200 mg
 • Espresso 1 fincan: 100 mg
 • Cappuccino 1 fincan: 100 mg
 • Hazır kahve 150 cc: 57 mg
 • Türk kahvesi 1 fincan: 57 mg
 • Dekafeine kahve 150 cc: 5 mg
 • Demleme çay 175 cc: 20 – 110 mg
 • Ice Tea 330 cc (1 kutu): 70 mg
 • Hazır çay 200 cc: 30 mg
 • Kola 1 Kutu: 30 – 56 mg
 • Diyet Kola 1 Kutu: 38 – 45 mg
 • Kola dışı meşrubat 1 Kutu: 50 mg civarı
 • Meyveli gazoz 1 Kutu: 0 mg
 • Çikolata 60 gram: 10 – 50 mg

İngiliz tıp uzmanları, hamile kadınların günde 200 miligramdan fazla kafein almaması gerektiğini söylüyor. Bu da bir fincan filtre kahve ya da iki fincan hazır granül kahve içilmesi demek.

Kafein içeriği adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlar. Spordan yarım saat önce içilen kahve spor esnasında yağ yakımını artırıracaktır.

Ancak kahve içerken abartmamakta fayda olduğunu belirtelim. Kahve içerisindeki kafein bağırsaklardan demir emilimini %40 oranında azaltabiliyor. Bu durum demir eksikliği anemisine neden olabilir. Hamileyseniz kahve tüketiminizi kısıtlamanızı özellikle öneririz, çünkü kahvenin kafein içeriği ile demir emilimini azaltarak bebeklerin düşük kilolu doğmasına ve bazen gebelik kaybına (düşük) yol açabildiği biliniyor.

Kafein besinlerle beraber alındığında, bağırsaklardan demir emilimini azaltır. Bu durum demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Kafeinin bağırsaklarınızdan demir emilimini azaltmasını engellemek istemez misiniz? Öğün yemeklerinden önceki yarım saat ve yemek yendikten sonraki bir buçuk saat kafein almayınız. Bu şekilde besinler ile alınan demir ve kafein beraber sindirilmemiş olur, çok büyük ölçüde.

Kahve nasıl muhafaza edilmelidir?

Kahvenizi hava geçirmez bir kapta, karanlık ve serin bir yerde saklamalısınız. Cam ve seramik kaplar kahve saklamak için iyidir.

Nem kahvenizin bozulmasına neden olabilir. Nem nedeniyle buz dolapları ve derin dondurucular kahve saklamak için uygun yerler değildir.

Eğer çok fazla kahveniz varsa taze tutmak için küçük hava geçirmeyen torbalarla dolapta dondurabilirsiniz. Ancak ancak çözülen kahveyi yeniden dondurmanızı önermeyiz.

Kahve Hakkında Gerçekler: Ağzınızı musluk suyu ile çalkalamanız, dişlerinizi kahve asitlerinin zararlı etkilerinden korumanın en pratik yoludur.
Ağzınızı musluk suyu ile çalkalamanız, dişlerinizi kahve asitlerinin zararlı etkilerinden korumanın en pratik yoludur.

Dişlerinizi kahve içerisindeki asitlerden korumanın en iyi yolu nedir?

Ağzınızı musluk suyu ile çalkalamanız, dişlerinizi kahve asitlerinin zararlarından koruyacaktır.

Dişlerinizi her kahve içtikten sonra fırçalarsanız, hassas yüzeylere zarar verebilirsiniz. Bu nedenle kahve içtikten sonra ağzınızı musluk suyuyla çalkalamak daha basit ve koruyucu bir yöntemdir. Daha iyisi ise, kahve içtikten sonra ağzınızı çalkalamanız ve yarım saat geçtikten sonra fırçalamanızdır.

Kahve içerken pipet kullanmayınız ya da kahveyi ağzınızda çalkalamayınız. Bu kahvenin dişlerinize daha hızlı çarpmasına ve daha fazla hasar vermesine neden olacaktır.

Kahve, meyve ve sebzelerden daha fazla antioksidan içerir.

Birçok insan kahve sayesinde diğer gıdalardan alabildiklerinden çok daha fazla antioksidan alabiliyorlar. Buna sebep olan şey kısmen fazlaca kahve içmeleri olsada kahvenin kendisinde de bolca antioksidan olduğunu belirtelim. Kahve antioksidan içeriği en yüksek gıdalardan biridir. Antioksidanlar, hastalıklardan korur ve yaşlanmayla gelen olumsuz etkileri geciktirir. Hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşır. Yağların oksidasyonlarını yavaşlatırlar.

İç Hastalıkları Almanağı adlı bilimsel yayında yer alan bir araştırmaya göre, günde üç fincan kahve içmek aralarında kalp krizinin de bulunduğu birçok önemli nedenden ölüm riskini azaltıyor.

Türk kahvesi telvesi ile birlikte pişirildiği için antioksidan kapasitesi daha yüksektir. Türk kahvesi içeriğindeki polifenoller ile antikanserojen özellik de gösterir.

Kopi luwak kahvesi

Yeryüzünün en az üretilen ve doğal olarak en pahalı kahvesidir kopi luwak. Bu pahalı kahvenin 500 gramlık paketinin fiyatı, lüks mağazalarda 700 doları bulabiliyor. Kopi luwak, Endonezya’nın Sumatra adası ile etrafındaki birkaç adada yaşayan palmiye misk kedisinin tazeyken yediği ve sonrasında sindirmeden dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilmektedir. Hayvan dışkısındaki kahve çekirdekleri toplanmakta ve paketlenmektedir.

Kedilerin bağırsak enzimlerinin fasulyeyi daha az asidik hale getirdiği ve daha iyi bir lezzet verdiği söylenir.

Ancak Kopi Luwak kahvesi, şimdi Siyah Fildişi Kahvesi adlı yeni bir kahve çeşidiyle rekabet etmek zorunda. Bu kahve de Tayland’daki fillerin yiyip, dışkıladığı kahve ağacı meyvelerinden yapılıyor.

Kahve hakkında gerçekler sağlıklı kahve tüketimine destek olur.