Limonlu Yeşil Çay İçmenin Faydaları

Hem yeşil çay hem de limon, inflamasyon ve kronik rahatsızlıklara karşı korunmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar yönüyle zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ayrıca limonlu yeşil çay, zayıflamak için uygulanan diyette harika bir yardımcı olabilir.

12 Haz 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
limonlu yeşil çay_HY_hekimimyanimda

Limonlu yeşil çay, günün her saatinde tadını çıkarabileceğiniz rahatlatıcı bir içecektir. Son derece besleyicidir. Limonlu yeşil çayın sağlığa faydaları:

  • Limonlu yeşil çay, kilo vermeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklardan ve korunmanıza yardımcı olabilir.
  • Hem yeşil çay hem de limon kalbe faydalıdır.
  • Yeşil çay hipertansiyon için faydalı olabilir.
  • Limonlu yeşil çay zihin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olabilir.
  • Yeşil çay ve limon çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azaltabilir.
  • Limondaki sitrik asit böbrek taşı gelişimine engel olabilir.

Antioksidan içerir

Hem limon hem de yeşil çay bol bol antioksidan içerir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikaller ile savaşan moleküllerdir.

Serbest radikaller ise, arttıkça vücuda zarar verebilecek bileşiklerdir. Serbest radikaller, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilidir.

Araştırmalar antioksidanların sağlık durumunu daha iyi hale getirebileceğini kalp hastalığı, diyabet, kanser ve obezite gibi kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir (1).

  • Yeşil çay; önemli bir antioksidan olan polifenol başta olmak üzere epigallocatechin-3-gallate (EGCG), kuersetin, klorojenik asit ve teogallin gibi antioksidanlar açısından zengindir (2).
  • Limon; önemli bir antioksidan olan flavonoidler başta olmak üzere askorbik asit (C vitamini), hesperidin, naringin ve ferulik asit gibi antioksidanlar için iyi bir kaynaktır (3).

Limonlu yeşil çay zayıflatır mı?

Araştırmalar, yeşil çay içmenin vücut ağırlığını ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bazı hayvan çalışmaları, limondaki bazı bileşiklerin kilo alımını önlemeye de yardımcı olabileceğini bulmuştur.

15 çalışmanın incelemesine göre; en az 12 hafta boyunca yüksek miktarlarda EGCG içeren yeşil çay içmek, zayıflama ve vücutta yağ kitlesinde azalma ile ilişkiliydi (4).

115 kadında yapılan bir çalışmada; 12 hafta boyunca yeşil çay özü almak vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve karın yağında önemli miktarda düşüşe yardımcı oldu. Ayrıca toplam kolesterol ve LDL kolesterolün seviyelerinde tutarlı bir azalma görüldü (5).

Yüksek doz yeşil çay ekstresinin zayıflatıcı etkisi, adiponektin düzeylerinin artmasına yol açan ghrelin sekresyonunun inhibisyonu ile kısmen ilişkili olabilir.

Bir hayvan çalışmasına göre; fareler narenciye flavonoidleri ile tedavi edildiğinde, yağ hücrelerinin boyutu azaldı. Narenciye flavonoidleri ayrıca yağ içeriği yüksek diyetle beslenen farelerde metabolizmayı arttırdı (6).

2008’de yapılan bir başka hayvan araştırması şunu buldu; farelere yüksek yağlı bir diyetle birlikte limon polifenolleri vermek kilo artışını önlemeye yardımcı oldu (7).

Diyabetten koruyabilir

Tip 2 diyabet, vücut insüline dirençli olduğunda veya pankreas yeterli insülin üretemediğinde gelişir. Her iki durumda da kan şekeri seviyesi yüksektir.

Yeşil çay kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye ve tip 2 diyabete karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir.

Bir incelemeye göre; çay içmek daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkilidir. Ayrıca tip 2 diyabete bağlı komplikasyon gelişme riskini de düşürebilir. Düzenli olarak çay içmek inflamasyonu azaltabilir ve vücudun insülin hormonunu verimli bir şekilde kullanma yeteneğini artırabilir (8).

Tip 2 diyabetli 92 kişide yapılan bir çalışmaya göre; 16 hafta boyunca yeşil çay özü almak insülin direncini azaltabilir. Bu sayede kan şekeri daha kolay kontrol altında tutulabilir (9).

Bununla birlikte, diğer bazı çalışmalar çelişkili sonuçlar buldu ve yeşil çay ile diyabet ilişkisi hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor (101112).

Kalbe faydalıdır

Hem yeşil çay hem de limon, kalp sağlığına faydalıdır.

Bir incelemeye göre limon da dahil olmak üzere narenciyede bulunan flavonoid antioksidanlarının, inflamasyonu azalttığı, kan damarlarının işlevini geliştirdiği ve kolesterol seviyelerini daha iyi seviyelere getirdiği gösterilmiştir (13).

Başka bir çalışmada da; her gün limon tüketenlerde ve özellikle düzenli olarak yürüyüş yapanlarda yüksek kan basıncında düşüş görüldü (14).

Benzer şekilde, dokuz çalışmanın meta-analizi şunu gösterdi: Düzenli olarak yeşil çay tüketen kişiler, yeşil çay içmeyenlere göre kalp hastalığı, kalp krizi ve felç açısından daha az risk altındadır (15).

Dahası, 24 çalışmanın yakın tarihte yapılan bir sistematik incelemesi de şu sonuçları ortaya koydu; yeşil çay içmek hem yüksek sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Her ikisi de kalp rahatsızlıkları için risk faktörüdür (16).

Beyne faydalıdır

Yeşil çay içmek, gelecekte bunama ve Alzheimer hastası olma riskini düşürebilir.

Örneğin, sekiz çalışmanın bir incelemesi şunu buldu; yeşil çay içmek bazı çalışmalarda bunama ve bilişsel bozulma riskinin azalmasıyla ilişkilidir (17).

Başka bir çalışmaya göre ise; sık sık yeşil çay tüketmek, Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynayan bazı proteinlerin metabolizmasını iyileştirebilir (18).

Bazı test tüpü ve hayvan çalışmalarına göre ise; turunçgillerdeki bazı bileşikler inflamasyonu azaltabilir, beyin fonksiyonlarını koruyabilir ve beyinde Alzheimer hastalığına katkıda bulunabilecek plak oluşumunu önleyebilir (19).

Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

Limon; mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini güçlü antioksidan özelliklere sahip bir mikro besindir (20).

C vitamini, inflamasyonu azaltarak ve bağışıklık hücrelerinin işlevini artırarak bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Daha fazla C vitamini almak, sık görülen soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarından korunmada ve tedavisinde faydalı olabilir. Aynı şekilde sistemik enfeksiyonların tedavisinde ve önlenmesinde de etkili olabilir (21).

Yeşil çaydaki EGCG gibi bazı bileşikler, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve multipl skleroz dahil olmak üzere otoimmün bozukluklara karşı koruma sağlayabilir (22).

Hem yeşil çay hem de limon, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindir (23).

Enerji verir

Yeşil çay, bir merkezi sinir sistemi uyarıcısı olan doğal bir kafein kaynağıdır. Kafein, enerji seviyesini ve dikkati arttırmak için sıklıkla kullanılmaktadır.

Kafein, daha uyanık olmanızı, daha enerjik olmanızı, daha dikkatli olmanızı ve daha hareketli olmanızı sağlayabilir (2425).

Bazı araştırmalar da, kafeinin spor performansını geliştirdiğini ve dayanıklılığı artırabildiğini göstermektedir (2627).

Siyah çay, kahve ve bitter çikolata doğal olarak kafein içeren diğer besinlerden bazılarıdır. Enerji içecekleri de genellikle bol miktarda kafein içerir. Ancak yüksek miktarda kafein herkes için uygun olmayabilir. Yeşil çay, kahve ve siyah çaya nazaran daha düşük kafein içeriği sayesinde daha az kafein almak isteyenlerin ilk tercihi olabilir.

Böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir

Böbrek taşları, böbreklerde oluşabilen sert mineral birikintileridir. Ağrı, mide bulantısı ve sık idrara çıkma gibi belirtilere neden olurlar.

Limonlu yeşil çay içmek, böbrek taşlarının oluşmasını önlemenin harika bir yoludur.

Büyük bir çalışmaya göre; yeşil çay içmek, özellikle erkeklerde böbrek taşı gelişme riskinin azalmasıyla ilişkilidir (28).

Limon ise böbrek taşı oluşumuna yol açan kristallerin birikmesini önleyebilir. Limonda bulunan sitrik asit, idrar hacmini artırarak ve kalsiyum oksalata bağlanarak böbrek taşlarının önlenmesine de yardımcı olabilir (29).

Günde sadece 120 ml limon suyu tüketmek, böbrek taşlarının tedavisinde faydalı olabilir (30).

Kanserden koruyabilir

Hem limon hem de yeşil çay, kanser gelişimini yavaşlatabilen antioksidanlar yönüyle zengindir.

Birkaç laboratuvar çalışmasına göre; limondan elde edilen bazı bileşikler kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir (313233).

Bazı araştırmalara göre ise; daha fazla narenciye tüketmek akciğer, mide, yemek borusu ve meme kanserleri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinden korunmada yardımcı olabilir (34353637).

Yeşil çay kanser riskini azaltabilir. Bazı araştırmalara göre; yeşil çay mesane, meme, kolorektal ve prostat kanserine karşı korunmada yardımcı olabilir (38394041).

Hidrate kalmanızı sağlar

Limonlu yeşil çay içmek, hidrasyonun (sıvı almanın, susuz kalmamanın) harika bir yolu olabilir.

Hidrasyon, sağlığın neredeyse her yönü için gereklidir. Özellikle cilt sağlığı, kilo yönetimi, beyin fonksiyonu, sindirim sağlığı ve böbrek fonksiyonu için vücutta yeterli miktarda sıvı olmalıdır (42).

Her gün düzenli olarak yeterli sıvıyı almak, baş ağrısı, kabızlık ve böbrek taşı gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi edebilir (42).

Hamileler yeşil çay içebilir mi?

Kahve, bitter çikolata, kola, siyah çay ve yeşil çay gibi gıdalar kafein içerir. Eğer hamileyseniz, kafein alımını sınırlandırmanız gerekir.

Hamile kadınlar bir günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelidir. (43)

Bunun için, günlük aldığınız toplam kafein miktarını hesaplamalısınız. Günlük 2 ila 3 bardaktan fazla çay içmemeniz gerekebilir.

 PorsiyonKafein Miktarı
Türk Kahvesi65 ml (bir fincan)60 mg
Espresso Kahve60 ml (bir fincan)100 mg
Filtre Kahve150 ml (bir fincan)115–175 mg
Hazır Kahve150 ml (bir fincan)65–100 mg
Çay150 ml (bir fincan)70 mg
Bitter Çikolata100 g80 mg
Kola100 g8 mg

Limonlu yeşil çay nasıl demlenir?

Evde limonlu yeşil çay hazırlamak çok basittir.

Suyu kaynatın. Sonra içerisine poşet çayı atıp 2-3 dakika demlemeye bırakın.

Eğer dökme yeşil çay ile demlemek istiyorsanız, bir bardak suya 2 gram kadar yeşil çay olacak şekilde ekleyin ve demleyin.

Son olarak, yeşil çayınızı bardağa koyun ve limon sıkmadan önce bir iki dakika soğumasını bekleyin. Bir limonun ikiye bölün ve yaklaşık yarısını doğrudan bardağınızdaki çaya sıkın.

Limon içerisindeki C vitamini ısıya ne kadar çok maruz kalırsa o kadar çok etkisini kaybeder. Bu nedenle limonu kaynatmamak ve kaynar suya atmamak daha sağlıklıdır.

Bal, tarçın, zencefil veya taze nane gibi malzemelerle lezzetini daha da artırabilirsiniz. Limonlu yeşil çayın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için günde 3 ila 5 bardak kadar içebilirsiniz.

Soru Cevap

Limonlu yeşil çay tansiyonu düşürür mü?

Limonlu yeşil çay içerisindeki limon sayesinde bir miktar tansiyon düşürücü etki gösterebilir.

Limonlu yeşil çay zayıflatır mı?

Limonlu yeşil çay içerisindeki yeşil çay, kafein içerir. Kafein yağ yakımını arttırır. Yeşil çay ayrıca yakılan kalori miktarını arttırabilir.

Limonlu yeşil çay nasıl demlenir?

Limon içerisindeki C vitamini, ısıya ne kadar çok maruz kalırsa o kadar çok zarar görür. Yeşil çayı her zamanki gibi demleyin. Bardağınıza doldurun. Bir miktar soğumasına izin verin. İçmeden hemen önce limon sıkın. Böylece C vitamininin ısıya daha kısa süre maruz kalmasını sağlayın.