Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çay faydaları; fazla yağlardan kurtulmaya yardım etmesi, zihinsel fonksiyonları güçlendirmesi, kanser ve inflamasyona karşı koruyucu olması ve kalp hastalıklarının gelişme riskini azaltması olarak özetlenebilir. Yeşil çay, şeker hastalığından ve kalp hastalıklarından koruyabilir.

21 Ağu 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
demlik ve bardakta yeşil çay_hekimimyanimda

Yeşil çay faydaları, içerisindeki güçlü antioksidanlar ile ilgilidir. Yeşil çay, önemli bir antioksidan olan polifenol içerir. Polifenollerin inflamasyonu azaltmak ve kansere karşı savaşmak gibi sağlık açısından faydalı özellikleri vardır. Peki, yeşil çay nasıl zayıflatır?

Yeşil çay kan şekeri seviyesini hafifçe düşürebilir. Böylece tip 2 diyabet riskini de düşürebilir.

Yeşil çay, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterolü düşürebilir ve bu sayede yeşil çay içenlerin kalp ve damar sistemi hastalıklarına yakalanma riski daha düşüktür.

Bazı araştırmalar, yeşil çayın fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yeşil çay, karın yağını azaltmada özellikle etkili olabilir.

Araştırmalar, yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre daha uzun ömürlü olabileceğini gösteriyor.

Yeşil çayın kanıtlanmış faydaları ve detaylar bu yazımızda.

Yeşil çay nasıl zayıflatır?

Bir fincan yeşil çay (24–40 mg), bir fincan kahveden (100–200 mg) çok daha az kafein içeriyor olsa da, yine de kafein içeriyor.

Kafein, uyanıklığı ve egzersiz performansını arttıran ve yağ yakmaya yardımcı olan iyi bir uyarıcıdır.

Araştırmalara göre yeşil çay metabolik hızı artırabilir ve böylece yağ yakımını artırabilir. (1)

  • 10 sağlıklı erkeğin yer aldığı bir çalışmada, yeşil çay tüketmek yakılan kalori miktarını %4 oranında arttırmıştır. (2)
  • 12 sağlıklı erkeği içeren bir diğer çalışmada ise, yeşil çay, plasebo alanlara kıyasla yağ oksidasyonunu %17 oranında arttırmıştır. (3)
  • Ancak, yeşil çay ile yapılan bazı çalışmalarda metabolizma artış hızı gösterilememiştir. (4)

Bu çalışmalar doğrultusunda çıkarılacak sonuç: Yeşil çayın metabolizma hızı üzerindeki etkileri kişiden kişiye veya çalışmanın kurgusuna göre değişebilir.

Kafein ayrıca yağ asitlerini yağ dokusundan harekete geçirerek ve yağ asitlerini enerji olarak kullanıma hazır hale getirerek fiziksel performansı artırabilir. (56)

Çalışmalar üzerinde yapılan iki inceleme, kafeinin fiziksel performansı %11-12 oranında artırabileceği sonucuna varmıştır. (78)

Sekiz haftalık bir çalışma, yeşil çaydaki kateşinlerin hem egzersiz hem de dinlenme sırasında yağ yakımını artırdığını gösterdi. (9)

Diğer birkaç çalışma, bu bulguları doğrulayarak EGCG’nin yağ yakımını artırdığını ve uzun vadede vücut yağının azalmasına yol açabileceğini göstermektedir (1011)

Bir çalışmada, yeşil çay ekstresi alan erkekler, yeşil çay ekstresi almayan erkeklerden %17 daha fazla yağ yaktı. Bu çalışmaya göre yeşil çay egzersiz esnasında daha fazla yağ yakılacağı sonucuna ulaşmıştır. (12)

Sonuç olarak, yeşil çay hakkında yapılan tüm çalışmalar aynı sonuca ulaşmamış olsa da, yeşil çay, kısa vadede metabolik hızı artırabilir ve yağ yakımını artırabilir.

Yeşil çay nasıl zayıflatır?

Yeşil çaydaki kateşinler ve kafein, hem egzersiz hem de dinlenme sırasında yağ yakımını arttırabilir. Şekersiz ve sade içildiğinde neredeyse hiç kalori içermeyen yeşil çay, metabolizma hızını arttırır. Yeşil çay içmek daha fazla yağ yakmaya ve zayıflamaya yardımcı olabilir.

Karın yağlarından kurtulmaya yardım eder

Yeşil çayın fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olması metabolizma hızını arttırarak vücudun daha fazla kalori harcamasına dayanır.

Birkaç çalışma, yeşil çayın özellikle karın bölgesinde fazla yağlardan kurtulmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. (1314)

Bu çalışmalardan biri, 240 obezite hastasını içeren 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmaydı. Bu çalışmada yeşil çay içen gruptakiler, kontrol grubundakilere kıyasla vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve göbek yağında önemli düşüşler gösterdi. (15)

Ancak bazı çalışmalarda yeşil çay tüketimi ile kilo kaybı arasında anlamlı istatistiksel sonuç bulunamamıştır. Yeşil çayın fazla kilolardan kurtulmaya ne derecede yardımcı olduğunu tespit etmek için daha kapsamlı çalışmalar gerekir.

Yeşil çay, metabolizma hızını arttırır. Böylece vücut daha fazla kalori harcar. Bu sayede yeşil çay zayıflamaya yardımcıdır.

Antioksidan içerir

Yeşil çay susuzluğunuza iyi gelecek sıradan bir içecekten çok daha fazlasıdır.

Yeşil çay, önemli bir antioksidan olan polifenol içerir. Polifenollerin inflamasyonu azaltmak ve kansere karşı savaşmak gibi sağlık açısından faydalı özellikleri vardır.

Yeşil çay ayrıca epigallocatechin-3-gallate (EGCG) adı verilen bir tür antioksidan olan kateşin içerir. EGCG, yeşil çayın en güçlü bileşenlerinden biridir. Yapılan araştırmaya göre EGCG yeşil çaya tıbbi özelliklerini veren ana bileşiklerden biridir. (16)

Antioksidanlar vücuttaki serbest radikaller ile savaşan moleküllerdir. Serbest radikaller ise, arttıkça vücuda zarar verebilecek bileşiklerdir. Serbest radikaller, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilidir.

Beyin fonksiyonlarını güçlendirir

Evet, yeşil çay tıpkı siyah çay ve kahve gibi kafein içerir. Kafein, uyanık tutar ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Kafein, adenozin adı verilen inhibe edici bir nörotransmitteri bloke ederek beyni etkiler. Bu şekilde, nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyonunu arttırır. (17)

Yeşil çay, kahve kadar çok kafein içermez.

Fazla kahve içmek, uykusuzluk, çarpıntı ve gerginlik gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yeşil çay kahveye nazaran daha az kafein içerdiği için özellikle hassas kişilerde kahveye nazaran daha güvenle içilebilir.

Yapılan araştırmalar şu ortak sonucu göstermektedir: “Kafein, ruh hali, uyanıklık, refleks ve hafıza dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini geliştirebilir.” (18)

Ayrıca yeşil çaydaki beyin fonksiyonlarını güçlendiren tek bileşik kafein değildir. Yeşil çay ayrıca, kan-beyin bariyerini geçebilen bir amino asit olan L-theanine içerir. (19)

L-theanine, anti-anksiyete etkileri olan bir inhibitör nörotransmiter olan GABA‘nın aktivitesini artırır. (1920, 21)

Araştırmalar, kafein ve L-theanin’in sinerjik etkilere sahip olabileceğini gösteriyor. Bu durum, kafein ve L-theanin kombinasyonunun beyin fonksiyonunu iyileştirmede daha da güçlü etkilere sahip olabileceği anlamına gelir. (2223)

Yeşil çay L-theanine ve küçük doz kafein içeriğiyle zihnini açmak isteyenlere hafif bir kahve alternatifidir.

Kanser riskini azaltır

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesinden kaynaklanır.

Araştırmalar, oksidatif hasarın, kronik inflamasyona neden olabileceğini göstermiştir. Kronik inflamasyon, kronik hastalıklara ve kanserlere neden olabilir. (24) Dolayısıyla oksidatif hasara engel olan antioksidanlar kronik hastalıklara ve kanserlere karşı koruyucudur.

Yeşil çay güçlü antioksidanlar açısından zengindir.

Araştırmalar, aşağıdakiler dahil olmak üzere yeşil çayın bazı kanserlere karşı koruyucu olduğunu göstermiştir:

  • Meme kanseri: Yeşil çayı en çok içen kadınların, kadınlarda en yaygın kanserlerden biri olan meme kanserine yakalanma riski yaklaşık %20-30 daha düşük bulunmuştur. (25)
  • Prostat kanseri: Yeşil çayı bol içen erkeklerin ilerlemiş prostat kanseri riskinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. (26)
  • Kolorektal kanser: 29 çalışmanın analizi şu sonuca ulaşmıştır: “Yeşil çay içenlerde kolorektal kanser gelişme riski diğer insanlara göre yaklaşık olarak %42 daha düşüktür.” (27)

Yapılan birçok gözlemsel çalışma, yeşil çayın bazı kanser türlerinden koruduğunu gösterse de, bu sonuçların doğruluğu daha yüksek kaliteli ve geniş kapsamlı bilimsel çalışmalarla doğrulanmalıdır.

Yeşil çaydan en fazla faydayı görmek için yeşil çaya süt eklemekten kaçının. Bazı araştırmalar, sütün yeşil çaya eklendiğinde bazı antioksidan değerini azaltabileceğini öne sürüyor. (28)

Yeşil çay faydaları; taze demlenmiş, sade ve şekersiz içildiğinde en üst seviyededir.

Beyninizi dinç tutar

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda uzun vadede daha dinç ve güçlü bir beyne sahip olmanıza yardım eder. Yeşil çaydaki biyoaktif bileşikler ileri yaştaki yetişkinlerde yaygın bir nörodejeneratif bozukluk olan demans riskini azaltabilirler.

Alzheimer hastalığı, yaygın bir nörodejeneratif hastalıktır ve yaşlı yetişkinlerde bunamanın en yaygın nedenidir.

Parkinson hastalığı, başka bir yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve beyinde dopamin üreten nöronların ölümüyle ilgilidir.

Birkaç çalışma gösteriyor ki: “Yeşil çaydaki kateşin bileşikleri, test tüplerindeki ve hayvan modellerindeki nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabilir ve muhtemelen bunama riskini azaltır.” (2930, 31)

Ağız kokusunu azaltabilir

Yeşil çaydaki kateşinler ağızda bakteri üremesini engelleyerek ağız kokusu riskini azaltabilir.

Yeşil çayda bulunan kateşinler, potansiyel olarak enfeksiyon riskini azaltarak, bakterilerin büyümesini baskılayabilir böylece ağızda bakteri üremesini azaltabilir ve ağız sağlığına faydalı olabilir. (323334, 35)

Streptococcus mutans ağızda yaygın bulanan bakteridir. Bu bakteri dişlerde plak oluşumuna neden olur ve diş çürümesine katkıda bulunur.

Yeşil çaydaki kateşinler laboratuvarda oral bakterilerin büyümesini engelleyebilir, ancak yeşil çay içmenin gerçek hayatta da benzer etkilere sahip olduğunu gösteren hiçbir kanıt henüz yoktur. (363738, 39)

Bununla birlikte, yeşil çayın ağız kokusunu azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. (40, 41)

Tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet, vücut insüline dirençli olduğunda veya pankreas yeterli insülin üretemediğinde gelişir. Her iki durumda da kan şekeri seviyesi yüksektir.

Yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kan şekeri seviyelerini azaltabileceğini gösteren araştırmalar vardır. (42)

Japonlarda yapılan bir araştırma şunu buldu: “Yeşil çayı en çok içenler yaklaşık %42 daha düşük tip 2 diyabet riskine sahiptir.” (43)

Toplam 286.701 kişiyle yapılan 7 çalışmanın incelemesine göre ise, çay içenlerin diyabet riski %18 daha düşüktür. (44)

Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir

Araştırmalar, yeşil çayın kalp hastalıkları gelişme riskini arttıran

Yeşil çay, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin normal seviyelere düşürülmesine yardım eder. Böylece yüksek kolesterole bağlı oluşabilecek olası kalp ve damar sistemi hastalıklarından korur. (45)

Yeşil çay, LDL partiküllerini oksidasyondan koruyan kanın antioksidan kapasitesini de arttırır. Böylece kalp ve damar sistemi hastalıklarından korur. (4647)

Risk faktörleri üzerindeki faydalı etkiler göz önüne alındığında, yeşil çay içenlerin kardiyovasküler bir hastalıktan ölme riskinin %31’e kadar daha düşük olduğu şaşırtıcı değildir. (4849)

Sağlığı geliştirerek ömrü uzatabilir

Yeşil çay faydaları olarak antioksidan içeriğiyle inflamasyonu azalttığını, kansere karşı koruduğunu, tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu açıkladık. Tüm bu sağlık faydaları, daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olmanıza yardımcıdır.

Bir bilimsel çalışmada, araştırmacılar 11 yıl boyunca 40.530 Japon yetişkin üzerinde çalıştı. Yeşil çayı en çok içenlerin (günde 5 veya daha fazla bardak), çalışma süresince ölme olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğu sonucuna varıldı. (50):

  • Tüm nedenlere bağlı ölümlerde: Kadınlarda %23, erkeklerde %12 daha düşük
  • Kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde: Kadınlarda %31, erkeklerde %22 daha düşük
  • Felç (stroke) nedeniyle gelişen ölümlerde: Kadınlarda %42, erkeklerde %35 daha düşük

14.001 yaşlı Japon kişiyi içeren başka bir çalışmada ise; yeşil çayı çok içenlerin 6 yıllık çalışma döneminde ölme olasılığı %76 daha düşüktü. (51)

Daha iyi hissetmenize, kilo vermenize ve kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak için, hayatınızın düzenli bir parçası olarak yeşil çay içmeyi tercih edebilirsiniz.

Hamileler yeşil çay içebilir mi?

Yeşil çay hemen herkesin güvenle içebileceği bir çaydır. Burada hamilelere özel başlık açmamızın nedeni yeşil çayın azda olsa kafein içermesidir.

Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji (ACOG); hamile kadınların bir günde toplam 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelerini önerir. (52)

Bir kupa yeşil çayda yaklaşık 24–40 mg kafein içerdiğine göre hamileler, günlük 5 kupa yeşil çay içebilir. Ancak hamile bir kadın o gün içerisinde bitter çikolata, kahve, kola veya siyah çay gibi başka kafein içeren gıdalar aldıysa daha az yeşil çay içerek günlük toplam kafein miktarını 200mg altında olacak şekilde ayarlamaları gerekir.

Hamilelerin yeşil çay, siyah çay ve kahve gibi kafein içeren gıdaları ne kadar tüketebileceğini hesaplaması önemlidir. Detaylı bilgi için;

Birçok kişi, yeşil çay içtiklerinde kahveye kıyasla daha istikrarlı bir enerjiye sahip olduklarını ve çok daha verimli olduklarını belirtiyor. Peki siz yeşil çay içtiğinizde mi yoksa kahve içtiğinizde mi daha iyi daha uyanık ve daha enerjik hissediyorsunuz? Lütfen altta yorumlara yazın.