Cinsel Sağlık Temelleri

Utanma duygunuz, okumanıza, öğrenmenize ve gelişmenize engel olmasın! Cinsellik, insan olmanın ve cinsel sağlık ise sağlıklı bir birey olmanın önemli birer parçasıdır. Sevgi, şefkat ve cinsel ilişki, çocukluktan yaşlılığa kadar sağlıklı ilişkilerde rol oynar.

06 Eyl 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
aşk - seks - çift - hekimimyanimda (2)

Fiziksel sağlığın, zihinsel sağlığın ve ruhsal sağlığın önemini sık sık duyuyorsunuz, ancak cinsel sağlık pek konuşulmuyor. Cinsel sağlıktan emin olmak da çok önemli. Cinsel sağlığın getirileri:

  • Sağlıklı ilişkiler
  • Planlanmış gebelikler
  • Hastalık önleme

Bu nedenle cinsel sağlığın tüm yönleri ve tatmin edici bir cinsel yaşam için neyin gerekli olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız şarttır. Benzer şekilde, cinsel sağlığınızı zorlaştırabilecek faktörlerin de farkında olmak önemlidir.

Utanma duygunuz, endişelere kapılmanıza neden olmasın. Doktorunuza sorular sormaktan çekinmeyin, utanmayın.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleme

Cinsel olarak aktifseniz, sadece bir partnere sahip olmanız ve sadece birbirinizle cinsel ilişkiye girmeniz önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), genellikle cinsel temasla edinilen enfeksiyonlardır. Enfekte olmuş, hasta bir partnerle korunmasız seks yaparak bir CYBE alabilirsiniz.

Ancak, her zaman birisine virüs bulaştığını açıklayamazsınız, çünkü birçok CYBE semptomlara neden olmaz. Aslında, birçok insanın bilmeden bir CYBE var.

Bu nedenle CYBE önleme konusunda dikkatli olmalısınız. Cinsel olarak aktifseniz, sadece bir partnere sahip olmanız ve sadece birbirinizle cinsel ilişkiye girmeniz önemlidir.

Prezervatif gibi bariyer doğum kontrol yöntemleri çoğu CYBE riskini azaltmanıza yardımcı olur.

Kadın cinsel sağlığı

  • Hamileliği ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye çalışmak
  • Düşük cinsel dürtülere sahip olmak
  • Vajinismus (ağrı ve acı hissi) nedeniyle ilişkiye girememek
  • Diğer kadınsal cinsel hastalıklar

Kadın cinsel sağlığını, kadın sağlığının önemli bir yönü yapar.

Cinsel ilişkiyi nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenin. Kendinizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl koruyacağınızı bilin. Yaşlandıkça, kadınların cinsel sağlıklarındaki görülebilecek ortak değişiklikleri anlayın. Her yaşta sağlıklı ve zevkli bir cinsel yaşam sürdürmeyi öğrenin.

Erkek cinsel sağlığı

Erkek cinsel sağlığını, erkek sağlığının önemli bir yönü yapar.

Bazı erkekler için, penis büyüklüğü ile ilgili endişeler cinsel sağlık kaygılarının listesindedir. Bununla birlikte, muhtemelen düşündüğünüzden daha normalsiniz – ve penis büyütme ürünlerinin ve prosedürlerinin etkili olma olasılığı yoktur.

Yaşlandıkça, erkeklerin cinsel sağlıklarında görülebilecek ortak değişiklikleri anlayın. Her yaşta sağlıklı ve zevkli bir cinsel yaşam sürdürmeyi öğrenin.

Cinsel sağlık, seks ve yaşlanma

Yaşlı yetişkinler cinsel olarak aktif kalabilir mi?

Kimsenin size seksin sadece gençler için olduğunu söylemesine izin vermeyin.

Evet! Birçok yaşlı yetişkin aktif ve arzulu bir cinsel yaşamın tadını çıkarır.

Cinsel ilişkiye aktif bir ilgi duymanın yanı sıra cinsel aktivitenin sıklığı ve kalitesi ile ilgili memnuniyet, daha sonraki yaşlarda sağlıklı olabilmekle pozitif olarak ilişkilidir. Öyleyse kimsenin size seksin sadece gençler için olduğunu söylemesine izin vermeyin.

Elbette yaşlanmayla birlikte gelen hastalıklar, fiziksel görünümdeki değişiklikler, kullanılan bazı ilaçlar ve kuvvet kaybı seks yapmayı zorlaştırır veya alınacak hazzı azaltır. Ancak, yaşlı yetişkinlerin tatmin edici bir cinsel yaşam elde etmelerine yardımcı olmak için birçok kaynak mevcuttur. Doktorunuza sorular sormaktan çekinmeyin.

Ve unutmayın, yaşınız ne olursa olsun, kendinizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumak için gerekli önlemleri alın.

Yaşlılıkta sağlıklı olmanın ve keyifle seks yapmanın en önemli adımının sağlıklı beslenerek ve düzenli olarak spor yaparak yaşamak olduğunu unutmayın. Hekimim Yanımda’yı takip edin, sağlıklı kalın

Çocuklarla cinsel sağlık ve seks hakkında konuşmak

Çocuklar ve ergenler, cinsel davranışlarıyla ilgili sağlıklı ve uygun kararlar almalarına yardımcı olmak için rehberliğinize ihtiyaç duyarlar.

Çocuklar ve cinsellik – bu kelimeler birçok ailenin kalbine korku salıyor. Ancak çocuklarla seks hakkında konuşmak ebeveynliğin önemli bir parçasıdır. Çocuklar ve ergenler, cinsel davranışlarıyla ilgili sağlıklı ve uygun kararlar almalarına yardımcı olmak için rehberliğinize ihtiyaç duyarlar.

Çocuklarla cinsel sağlık ve seks hakkında konuşmak söz konusu olduğunda, bu konuya nasıl yaklaşılacağına dair standart bir senaryo yoktur. Çocuğunuzu cinsellik hakkında eğitme kararınız büyük olasılıkla çocuğun olgunluğunun yanı sıra kişisel hedeflerinize, inançlarınıza ve değerlerinize dayanacaktır.

Günlük fırsatları araştırın ve çocuğunuzun size seks hakkında daha fazla sorular sormasına izin verin. Çocuğunuz olgunlaştıkça ve daha ayrıntılı sorular sorduğunda, daha ayrıntılı yanıtlar verebilirsiniz.

Çocuklarla cinsel sağlık ve seks hakkında konuşurken rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Ancak, doğru ve açık iletişim sağlayarak, çocuğunuzun değerlerinizi anlamasını ve cinsel hayatı için seçimlerini doğru yapma olasılığını artırdığınızı unutmayın.