Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Bebeğin oturmaya hazır olup olmadığını başını ne kadar iyi kontrol ettiğini takip ederek tahmin edebilirsiniz. Genellikle başını ustaca kontrol edebilmeye başlayan bebekler oturma gibi fiziksel durumları da kolayca ve hızlıca öğrenir. Bebeğin oturma becerisini geliştirmek için neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli? Bebekler kaç aylıkken oturtulur? Bebekler oturmaya nasıl alıştırılır?

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle bir bebeğin rahatlıkla yardım almadan oturabilmesi 7 ila 9. aylar arasını bulabilir.

Bebek Oturma Aşamaları

Yeni doğan bebekler yüzüstü (karınları üzerine) durabilirler.

Bebeğin oturmaya hazır olup olmadığını başını ne kadar iyi kontrol ettiğini takip ederek tahmin edebilirsiniz. Genellikle başını ustaca kontrol edebilmeye başlayan bebekler oturma gibi fiziksel durumları da kolayca ve hızlıca öğrenir.

Ayrıca oturmaya hazır olan bebekler yüz üstü uzanırken başlarını yukarı doğru kaldırmayı ve yanları üzerine yuvarlanmayı muhtemelen öğrenmişlerdir.

Bazı bebekler ise kendi başlarına rahatlıkla oturmayı öğrenmeden önce poposu ve elleri üzerinde tripod şeklinde dengede durabilirler. Bu pozisyonda bebekler genellikle bir veya iki elleriyle zeminden destek alarak popoları üzerinde durabilirler.

7 ile 9 ay arasında bebeğiniz kendi başına rahatlıkla oturmaya başlamadan önce muhtemelen her iki yana yuvarlanmayı öğrenmiştir. Hatta bazı bebekler ileri geri hareketler ile emeklemeye çalışabilir.

Bebeğiniz muhtemelen önce denge kurmayı öğrenecek ve siz onu doğru/dengeli oturttuğunuzda oturabilecektir. Daha sonra zamanla güçlenecek ve kendi ideal dengesini bularak oturmayı öğrenecektir.

Bebeklere oturma nasıl öğretilir?

İnsan her şeyi azimle başarır. Bu yenidoğan bebeklik döneminden itibaren hep böyledir. Bebeğinizin düşmeden oturması, düşmeden yürümesi ve zamanı geldiğinde düşmeden bisiklete binebilmesi için ona azimle yardım edin. İddia ediyorum, bebeğiniz tekrar tekrar deneyecek, öğrenmek için çok çalışacak ve muhtemelen erken yorulup pes eden bebeğiniz değil siz olacaksınız.

Bir bebeğin bağımsız olarak oturabilmesi için ileri, geri, sağa ve sola yönelim hareketlerini yapabilmesi gerekir. Bu nedenle bebeğin her yöne hareket pratiği kazanması gerekir.

Örneğin: Sağa çok rahat dönen bebeğin sola doğru yönelmesini öğretin. Sağa yönelebilen bir bebeğin sağ tarafında duvar olacak şekilde konumlandırın ve sol tarafından onun ilgisini çekebilecek oyuncak/eşya/ses ile sola yönelmesini öğretin.

Bebeğinizin ustaca oturması için sizin payınıza düşen bazı görevler:

 • Bebeğinizin hareket etmesine ve tekrar tekrar denemesine izin verin. Bebeğinizin kendi bedenini tanımasına ve bedeninin ağırlığını kontrol etmesini öğrenmesine izin verin. Olası anormal durumlara karşı bebeğinizin yakınlarında olun.
 • Bebeğinizin diz, kol ve bacaklarına zarar vermeyecek orta sertlikteki düz zeminde (minder gibi) kendi başlarına oturmaya çalışmak için tekrar tekrar denemeleri, dört yanı yastıklarla sarılı şekilde koltukta oturtulmaya çalışmalarından çok daha iyidir. Bebeğiniz sadece poposu üzerinde oturmayı öğrenmeyecek. Bebeğinizin kendi vücut ağırlığını kontrol etmeyi öğrenmesi ve kendi vücut ağırlığını kontrol edecek kadar güçlenmesi için çabalamasına müsaade edin.
 • Bir destek yardımıyla oturabilen bebeğinize destek olmak için önce siz yere oturun ve bacaklarınızla o harfi yapmaya çalışın. Sonra bebeğinizi gözünüzün önünde oturtarak onu göğsünüz ve bacaklarınızla her yönden destekleyin.
 • Bebeğiniz daha fazla hareket etmeyi öğrendiğinde fazla uzaklaşarak kendine zarar vermesini önlemek isterseniz bir bebek beşiğine hapsetmek yerine yastıklarla sınırlarını belirlediğiniz yumuşak bir zeminde oynamalarına müsaade edin.
 • Bebeğinizle oyunlar oynayın. Onlara renkleri şekilleri tanıtırken kaslarının güçlenmesi ve dengeli olmayı öğrenmeleri için de hareket etmelerine izin verin.
 • Unutmayın, bebekler saksıda çiçek yetiştirircesine hareketesiz büyütülmemelidir!

Bakınız: Bebek Besleme Rehberi: Birinci Yıl (0-12 Ay)

Bebeğinizde gelişme geriliği var mı?

Bebek gelişimi bebekten bebeğe değişebilir.

Bebeğiniz 9 aylık olmasına rağmen hala kendi başına oturamıyorsa bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda vardır.

Özellikle bebeğiniz, 9 aylık olmasına rağmen destekle dahi oturamıyorsa, bebeğinizi bir çocuk doktoruna göstermelisiniz. Bu bebeğinizdeki hareket yeteneklerindeki (motor fonksiyon gelişimi) gecikmenin önemli bir belirtisidir.

Diğer bazı motor fonksiyon gelişim geriliği belirtileri:

 • sert veya sıkı kaslar
 • tekrarlayan anlamsız hareketler
 • bir elini normal kullanırken diğer elini kullanmaması ya da çok az kullanması
 • nesneleri ağzına götürememesi

Bakınız: Bebek Gelişimi: 0-12 Ay Boy ve Kilo Değerleri

(tablo için yatay/geniş ekran kullanın)

Yaş (ay)Oral GelişmeNöromotor Gelişme
0-6Dilin uzatma-geri çekme hareketleri (anne memesine uyum)– Emme ve arama refleksleri var
– Baş kontrolü gelişiyor
6-7Kaşıktan pasif alabilir, besini dilin ön tarafından farinkse aktarır– İki elle eşya yakalar
– Baş kontrolü var
– Destekle oturur
7-8Çiğneme hareketleri başlar, fincandan içebilir– Eşyayı bir elden diğerine aktarır
– Desteksiz oturur
8-12Dilin her iki yana doğru hareketleri ile lokmayı ağzında döndürür– Baş ve işaret parmaklarını kullanabilir
– Baş-omuz kontrolü tamdır
– Besini ağzına götürebilir
12-18Çiğneme ve dil hareketleri– Yürür
– Kendi kendini besleyebilir

Her bebeğin gelişimi kendine özgü (farklı) olsa da, bebeğinizin hareket kabiliyetlerinde gecikme varsa çocuk doktorunuza danışın.

Bebeğim bebek koltuğunda oturabilir mi?

2 aylık bebek oturtulursa ne olur? Bebek baş gelişimini sağlayamadan, boynunu ve başını kontrol edemeden en pahalı koltukta dahi oturtulmamalıdır!

Muhtemelen piyasada birçok bebek oturma koltuğu görmüşsünüzdür. Bebeğiniz başını kaldırmayı ve başını dengede dik tutmayı öğrendikten sonra;

 • belini ve kalçasını doğru şekilde saran
 • düşmesini önleyen
 • keskin kesici yüzeyleri olmayan
 • kanserojen maddelerden imal edilmemiş
 • ergonomik

bebek koltukları satın almayı tercih edebilirsiniz.

Bir bebek koltuğu satın almış olsanız dahi bebeğinizin emeklemesine, hareket etmesine ve kendi bedenini tanımasına fırsat vermeyi unutmayın. En kaliteli bebek oturma koltuğunu temin etmiş olsanız ve bebeğiniz çok erken yaşta oturmayı öğrenmiş olsa dahi bebeğinizin uzun süre oturmak zorunda kalmasına neden olursanız bebeğinizin denge ve hareket becerilerinin gelişmesine engel olabilirsiniz.

Hareket eden bebeğin güvenliği

 • Bebeğinizin oturmayı öğrenmesi için onu poposu üzerine dik pozisyona getirebilirsiniz. Ancak bunu yaparsanız bebeğinizin düşmemesi için onu desteklemeyi veya tutmayı sakın ihmal etmeyin.
 • Hareket etmeye başlayan ve özellikle ayağa kalkabilen bebeklerin bulunduğu ve yetişebildiği tüm odalarda bebekler için priz koruyucu ürünler kullanın.
 • Dolapların kapaklarını bebeklerin açamayacağı kilitlerle kilitleyin.
 • Bebeklerin ulaşabilecekleri yerlerde fındık veya misket büyüklüğünde veya daha küçük oyuncaklar veya eşyalar bırakmayın. Küçük eşya veya oyuncaklar bebek tarafından yutulduğunda, bebeğin boğulmasına neden olabilir.

Oturmayı öğrenen bir bebeğin sonraki koltuğu ve oyun alanı bir bebek yürütücü olabilir.

bebek yürütücü
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz