Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Burunda üretilen mukus arttığında veya kıvamı koyulaştığında bebeklerde burun tıkanıklığı gelişebilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı, genelde kısa süreli bir sorundur. Burun temizliği ile giderilebilir. Serum fizyolojik gibi basit bir tuzlu su ile yapılan temizlik burun tıkanıklığına iyi gelir.

18 Ara 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Burundan boğaza oradan ciğerlere doğru doğal bir mukus akışı vardır. Bu mukus solunum yollarını nemlendirir. Alerjenleri, zararlı gazları, virüsleri ve bakterileri tutar. Zararlı gaz, toz veya mikrop artışı bebeklerde burun tıkanıklığı gelişmesine neden olabilir.

Burun temizliği, bebeklerde burun tıkanıklığını giderir. Sık sık burnu tıkanan bebeklerde ise havanın nemi ve hava kirliliği gibi bebeklerde burun tıkanıklığına neden olan faktörleri çözmek gerekir.

Nedenleri

Solunum yollarındaki mukus akışı burundan akciğerlere doğrudur. Buna geniz akıntısı da denir. Yerçekimi sayesinde ayakta duran insanda geniz akıntısı yukarıdan aşağıya devam eder.

Bebekler uzun süre uyurlar veya yatar pozisyonda bulunurlar. Bu nedenle bebeklerde burun tıkanıklığı gelişme riski daha yüksektir.

Ülkemizde iklimin çok nemli olduğu ve çok kurak olduğu şehirler var. Eğer Sivas, Şanlı Urfa veya Mardin gibi iklimin kurak olduğu bir yerde bebek büyütüyorsanız ağız ve burun kuruluğu yaşama riskinin arttığını bilmelisiniz.

Sıcak ve kurak havada bebeğinizin burun mukozasındaki su buharlaşır ve mukus (sümük) kuruma ve katılaşma eğilimindedir.

Buna ek olarak biz yetişkinler burnumuzun tıkanmaya başladığını ilk fark ettiğimizde burnumuzu temizleriz.

Ancak bir bebek kendi burun temizliğini yapamaz. Dolayısıyla ebeveyn desteğini alamayan bebeklerde burnun tıkalı kaldığı süresi uzar. Bu süre uzadıkça, mukus daha fazla koyu kıvamlı hale gelir. Mukus kıvamı koyulaştıkça (sümük) artık akması ve emilmesi daha da güçleşmiştir.

Sevgili ebeveyn! Kendi yüzünü, gözünü ve burnunu her temizlediğinde bebeğinin de benzer ihtiyaçlara sahip olduğunu hatırla.

Bir bebek anne sütü emerken annesinin memesini ağzıyla kavrar ve emer. Emen bir bebek burnundan nefes almalıdır. Aksi halde memeyi bırakabilir.

Bebeğin beslenmesine veya uyumasına engel olabilecek bir burun tıkanıklığı temizlenmelidir.

Bebeklerde burun temizliği

Burun temizliği için, sağlıklı bir yetişkin gönül rahatlığıyla musluk suyuyla temizlik yapabilir.

Ancak burun mukozası daha hassas olan bebeklerin burun temizliği için kan serum seviyesine yakın seviyede mineral içeren sıvılar kullanmalıdır.

Serum fizyolojik %0.9 oranında NaCl (tuz) içerir. Vücut sıvıları ile eşit oranda tuz konsantrasyonuna sahiptir. Yenidoğan dönemi ve sonrasında bebeklerin burun temizliği için güvenle kullanılabilir.

Bazı durumlarda bebeğin burnundaki mukus daha fazladır veya daha çok kurumuştur. Bu durumda burun temizliği için aspiratör ile çekmek gerekebilir. Nasıl yapacağınızı öğrenin.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl önlenir?

Burundaki mukusun kıvamının koyulaşmasına neden olan susuzluk, havanın tozlu olması ve hava kuruluğunun çözülmesi burun tıkanıklığı gelişme riskini düşürebilir.

Odanın havasını nemlendirin

Kuru hava, bebeklerde burun tıkanıklığına ve ağız kuruluğuna neden olabilir.

Şanlı Urfa, Mardin, Gaziantep, Kayseri, Sivas veya Malatya gibi havanın kurak olduğu bir iklimde yaşıyorsanız, doğal olarak bebeğinizin burnunuzdan buharlaşan su miktarı artar ve burun kuruluğu gelişebilir.

Eğer havanın kuru olduğu kurak bir iklimde yaşıyorsanız bebeğinizin burnundaki mukus kuruyabilir. Daha az akışkan mukus, bebeğinizin burnunu tıkayabilir. Bu durumda bebeğinizin bulunduğu odayı nemlendirmek bebeğinizin burun tıkanıklığı yaşamasını önleyebilir.

kalorifer peteği suluğu
Kalorifer peteği suluğu, petek sıcak kaldığı sürece odanızı nemlendirmeye yardımcı olur.

Suyu buharlaştırarak bebeğinizin bulunduğu odayı nemlendirebilirsiniz.

  • Çaydanlıkta su kaynatabilirsiniz.
  • Soba veya kalorifer peteği üzerine ağzı açık bir kapta su bekletebilirsiniz.
  • Havaya düzenli olarak su buharı veren hava nemlendirici cihaz (air humidifier) temin edebilirsiniz.
  • Bebeğinizin burnunun banyo buharıyla nemlenmesi için onu suyun buharlaştığı banyoda bir süre bekletebilirsiniz.

Susuzluğunu giderin

Bebekler, bir yetişkin gibi su içmek istediklerini söyleyemezler.

Bir bebeğin susuz olduğunu anlayabilmek önemlidir. Susuz kalan bir bebek vücudundaki suyu tasarruflu kullanır. Burun mukozasındaki mukus, geniz akıntısı ve ağzındaki tükürük için daha az su harcar. Bu ağız ve burun kuruluğu yaşayabileceği anlamına gelir.

Sıvı eksikliği olan bir bebeğin çişinin rengi koyulaşır. Başındaki fontanel (bıngıldak) çökük görünebilir.

Susuz kalan bir bebeğin ateşi daha kolay yükselebilir ve daha uzun süre yüksek kalabilir. Bunun nedeni, zaten susuzluk sorunu olan bebeğinizin suyu ter ile atmak istememesidir. Terleme, yüksek ateşi düşürme yöntemidir.

Henüz konuşamayan ve su istediğin dahi söylemeyen minik bir bebeğin susuz olduğunu ve su içirilmesi gerektiğini anlamanın yollarını öğrenin.

Odanın havasını temizleyin

Aslında akışkan bir yapıya sahip mukusun akışkanlığını kaybetmesi, bebeklerde burun tıkanıklığının ana sebebidir. Bu mukusun kıvamını yumuşatma yöntemleri burun tıkanıklığı sorununu çözebilir.

Havadaki toz, zararlı gazlar veya alerjenler bebeğin burnunda mukus üretiminin artmasını tetikleyebilir. Eğer bebeğinizin bulunduğu ortamda toz varsa genel bir temizlik faydalı olabilir.

Tüylenen bir bebek battaniyesi bile havaya karışan sonra bebeğinizin burnuna giren tüyler nedeniyle burun tıkanıklığına neden olabilir.

Sigara dumanı gibi zararlı gazlar solunum yollarında mukus üretiminin artmasına neden olabilir. Burun tıkanıklığı veya balgam gelişmesine neden olabilir.

Bazen de evcil hayvan tüyü veya bitki poleni gibi alerjenler, burun mukozasında alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjik durumlarda ateşin yükselmesi beklenmez. Çünkü alerjik reaksiyonda bir mikrop yoktur ve enfeksiyon olmadığı için ateş yükselmez.

Alerjisi olan bir bebekte hapşırma, gözlerde sulanma, göz ve çevresinde kızarıklık, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı gelişebilir.

Bebeğin bulunduğu odanın daha sıkı bir temizlikten geçirilmesi bebeklerde burun tıkanıklığı gelişmesini öneleyebilir.

Eğer evinizin havası tozlu ise bir hava temizleyici (air purifier) temin edebilirsiniz. Evinizin havasını ısıtmak veya soğutmak için kullandığınız klima gibi aletlerin hava filtrelerini yenileyebilirsiniz.

Köpek veya kedi gibi bir evcil hayvanınız varsa, genel olarak evcil hayvan tüylerini ve tozu azaltmak için daha sık süpürme ve ev temizliği yapabilirsiniz.