Denizden veya havuzdan korona virüs bulaşır mı?

Su kaynaklarının insan ve insan dışkısı ile kirlenmesi tarihsel olarak insan sağlığı için önemli bir hastalık riski olarak kabul edilmiştir. Su, hastalık yayılmasına neden olabilir. Peki, korona virüs tuzlu deniz veya klorlu havuz suyunda hayatta kalabilir mi?

Deniz içeriğindeki tuz miktarı ve doğru klorlanmış havuzdaki klor miktarı zarflı olan korona virüsün hayatta kalmasına engel olur. Böylece havuzdan veya denizden korona virüs bulaşmasını beklemeyiz.

Denizin suyu doğal olarak tuzludur. Tuz yani NaCl, sodyum (Na) ve klor (Cl) içerir. Klor korona virüslere karşı, tıpkı diğer birçok virüste olduğu gibi koruyucudur. Klor içeren sıvı birçok mikrobun ölmesine neden olur. Aynı şekilde yüzme havuzlarının da deniz gibi olması, deniz gibi mikropların yaşamasına müsade etmemesi için klorlanır.

Özetle, tuzlu sularda (deniz, okyanuz, koy vs) yüzerken veya dalarken sudan size korona virüs bulaşması pek mümkün değildir. Doğru şekilde klorlanmış yüzme havuzları için de aynı koruyuculuk geçerlidir.

TATLI SU GÖLETLERİ VEYA KLORLANMAMIŞ HAVUZLAR İSE KORONA VİRÜS DAHİL DİĞER BİRÇOK MİKROP YÖNÜNDEN TEHLİKELİ OLABİLİR.

Ancak, havuz veya deniz keyfi yaparken her zaman klor içeren suyun içinde olmuyoruz. Şezlongta güneşlenirken veya sahilde yürürken diğer insanlara yakın olmamaya sosyal mesafenizi korumaya dikkat edin.

Öksürün biri, size yakın olduğunda risk altındasınızdır. Korona virüs dahil üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan hemen her mikrop damlacık yoluyla size de bulaşabilir.

Diğer bir ifade ile, korona virüsten korunma yöntemleri dikkat edildiğinde bütün viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruyucudur.

Yeme içme aralarında da sosyal mesafeyi korumak önemlidir.

Restoranlarda servis kaşıkları ve tabaklar gibi birçok şey herkes tarafından temasa maruz kaldığı için açık büfe şeklindeki hizmetlerin riskli olduğu yönünde ortak bir görüş var.

Diğer taraftan bulaşıklar yüksek ısıda yıkandığında elbette kap, çatal, kaşık korona virüs dahil mikroplardan temizlenmiş oluyor. Ancak yıkandıktan sonra bunların herkes tarafından ellenmeden, doğrudan müşteriye iletilmesi önemli.

Korona virüsün sularda ne kadar hayatta kalabildiğini ve suların korona virüs bulaşma riskini ne şekilde etkilediğini araştıran bir çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır (1):

  1. Sularda korona virüs (COVID-19) varlığına dair kanıtlar şu anda çok azdır ve COVID-19’un yüzey veya yeraltı suyu kaynaklarında mevcut olduğuna veya kirli içme suyu yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yoktur.
  2. Sıcaklık gibi çevresel faktörler, COVID-19’un suda hayatta kalma yeteneğini etkiler gibi görünmektedir. Sudaki COVID-19 kalıcılığını iklimsel ve mevsimsel koşullara göre araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
  3. Virüs türüne ve su türüne bağlı olarak, genel olarak korona virüsün daha kararsız olduğu ve klor gibi oksidanlar karşısında, zarfsız virüslerden daha kısa süre hayatta kalabildiğine dair kanıtlar vardır.

Son olarak,

Belediye atık suyunda ve içme suyunda koronavirüs ve diğer zarflı virüslerin potansiyel varlığını ve kaderini incelemek için sağlam yöntemler geliştirmeye ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Açık Havada Koşmak vs Koşu Bandında Koşmak | Artıları ve Eksileri Neler?

Hangisi daha iyi, koşu bandında koşmak mı yoksa dışarıda açık havada koşmak mı? Hem koşu bandı hem de açık havada koşmak sağlık açısından faydalar...

Hipotiroidi Tedavisi

Hipotiroidi için standart tedavi, sentetik tiroid hormonu olan levotiroksin'i her gün düzenli olarak kullanmaktır. Bu ilaçların kullanım süreleri hipotiroidi hastalığının tipine göre değişmekle birlikte...

Hipotiroidi Tanısında Kan Testi?

Hipotiroidi (tiroid hormonu yetersizliği) tanısı, kan testinde tiroid hormon seviyelerinin ölçümüyle yapılabilir. Giderek artan bir halsizlik ve yorgunluk hissiniz varsa, cildinizde kuruluk, kabızlık, kilo artışı...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alerji, Nezle, Grip ve Koronavirüs Belirtileri Karşılaştırma Tablosu

Alerji, nezle, grip ve koronavirüs belirtileri karşılaştırma tablosu nezle, grip ve alerji ayrımı konusunda fikir verir. Belirti ve BulgularAlerjiNezleGripKoronavirüsBelirtilerin BaşlangıcıAniKademeliBeklenmedikAniBurun AkıntısıSık-BazenBazenHapşırıkSıkSıkBazen-Burun TıkanıklığıSıkSıkBazen-Gözlerde SulanmaSık---Ateş-NadirenSıkSıkYorgunlukBazenBazenSıkSıkSolunum ZorluğuBazen--ŞiddetliKuru ÖksürükBazen-SıkSıkÖksürükBazen-BazenSıkAğrı-NadirenSıkBazenBoğaz...

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur. D vitamini eksikliği...

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır? Yeni koronavirüsün kuluçka süresi,...

GÜNCEL

Antibiyotik diş ağrısını geçirir mi? Diş apsesinde antibiyotik kullanımı

Antibiyotik diş ağrısını geçirir mi? Diş ağrıdığında antibiyotik kullanmak gerekir mi? Diş ağrım için antibiyotik kullandım ağrım geçti yine de diş hekimine gitmeli miyim? Antibiyotik...

Açık Havada Koşmak vs Koşu Bandında Koşmak | Artıları ve Eksileri Neler?

Hangisi daha iyi, koşu bandında koşmak mı yoksa dışarıda açık havada koşmak mı? Hem koşu bandı hem de açık havada koşmak sağlık açısından faydalar...

Hipotiroidi Tedavisi

Hipotiroidi için standart tedavi, sentetik tiroid hormonu olan levotiroksin'i her gün düzenli olarak kullanmaktır. Bu ilaçların kullanım süreleri hipotiroidi hastalığının tipine göre değişmekle birlikte...

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz