Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Havuz keyfinizi güvende tutacak sağlık önerileri

Havuzlar klorlanarak mikroplardan arındırılır. Klorlama işleminin veya havuz içerisindeki su sirkülasyonunun yeterli olmadığını düşündüğünüz havuzlara girmemenizde fayda var. Peki havuz veya deniz keyfi esnasında sağlığınızı koruyabilecek diğer önlemler neler?

Havuz keyfinizi güvende tutacak sağlık önerileri - hekimimyanimda

Yaz aylarında elbette havuza veya denize girebilirsiniz ancak sağlığınız için dikkatli olmanız gereken bazı konular var. Öncelikle su yutmamaya dikkat edin. Yuttuğunuz su, çeşitli mikroplar taşıyor olabilir.

Benzer şekilde kulak tıkacı kullanmak, kulak zarınızı havuzun veya denizin suyundan koruyarak orta kulak enfeksiyonu riskinden korur. Diğer taraftan kulağınızda enfeksiyon varsa havuza girmemelisiniz.

İdrar yaparken yanma ve ağrı ile sık sık idrara çıkma gibi idrar yolu enfeksiyonu belirtileriniz varsa havuza girmemelisiniz.

Sinüziti olan hastaların havuza veya denize atlarken elleriyle burunlarını kapatması önerilir.

Göz sağlığı için havuz gözlüğü kullanmakta fayda var. Özellikle gözleri hassas olan ve gözleri sık sık kızaran kişilerin gözlük ile suya dalması önerilir. Havuz veya deniz sonrası gözlerde kızarma (konjonktivit) oluşursa doktorunuza danışın.

Saç dökülmeniz normalden fazla ise veya saçlarınızı korumak isterseniz bone takmanızda fayda var. Özellikle tuzlu deniz suyu veya klorlu havuz suyu saçlarınıza zarar verebilir. Ayrıca havuzdan veya denizden çıkınca saçlarınızı saç nemlendirici yağlarla nemlendirebilirsiniz.

Saç telleri yağsız kaldığında kuruluktan dolayı kırılganlığı artar. Saçlarınızı yağlarken saç derinizi yağlamayın. Saç derisinin gözeneklerden nefes alabilmesi için kuru kalması gerekir.

Bakınız: Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Çocuk havuzlarının yetişkin havuzlarından farklı olması önemlidir.

Islak mayo ile uzun süre beklemeyin, mutlaka kurulanın. Sıcak yaz aylarında üzerinizdeki suyun buharlaşması özellikle de rüzgar temasıyla hasta olmanıza neden olabilir.

Havuzun bulunduğu kısma girmeden ayakların antiseptik solüsyonlar ile yıkandığı, havuza girmeden duş almanın ve bone kullanımının zorunlu olduğu tesisleri tercih edin.

Havuzdan çıktıktan sonra hemen duş alarak üzerinizdeki olası mikrop ve fazla klordan temizlenin ve temiz çamaşırlar giyin.

Havuzdan çıkınca kurulanmakta fayda var. Cildin ıslak ya da nemli kalması mantar enfeksiyonları, anaeorobik bakteri enfeksiyonları gibi bazı hastalıkların gelişme riskini arttırır.

Klor havuza eklendiğinde mikroplardan koruyucudur. Ancak aşırı klorlanmış havuz suyu cildimize zarar verebilir. Özellikle fazla klor gözlere zarar verebilir. Havuzda gözlük takmanın bir faydası da fazla klora karşı gözleri korumaktır. Havuzlar kararında klorlanmalıdır.

Havuza ilk girdiğinizde ve havuzdan çıktığınızda idrarınızı yapın.

Havuza girmeden önce idrar yapmak idrar yollarınızın temizlenmesini sağlayarak havuza mikrop bulaştırma ihtimalinizi düşürür. Havuzdan çıkınca idrar yapmak ise havuzdan cinsel organınıza ve üretranıza (idrar kanalı) bulaşan mikropların idrar sıvısının fiziksel itim kuvvetiyle dışarı atılmasını sağlar. Bu öneri kadınlar için daha önemlidir. Kadınlar idrar yolu enfeksiyonlarına karşı daha hassastır, çünkü üretraları daha kısadır.

Bakınız: Kadınlarda İdrar Yaparken Yanma ve Ağrı

Klorlanmış havuz suyu veya denizin tuzlu suyu zarflı bir virüs olan koronavirüsün zarfına zarar vererek bulaştırıcılık gücünü kırar. Deniz suyundan veya klorlanmış havuz suyundan korona virüs bulaşması beklenmez.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.