Havuz Keyfiniz için Sağlık Önerileri

Klor havuza eklendiğinde mikroplardan koruyucudur. Ancak aşırı klorlanmış havuz suyu cildimize zarar verebilir. Özellikle fazla klor gözlere zarar verebilir. Havuzda gözlük takmanın bir faydası da fazla klora karşı gözleri korumaktır. Havuz keyfiniz ile aranıza girebilecek sağlık sorunları için önerilerimizi okuyun.

13 Tem 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Havuz keyfinizi güvende tutacak sağlık önerileri - hekimimyanimda

Havuz keyfiniz için sağlık önerileri ile kendinizi havuz enfeksiyonlarından, cildinizi güneşten, gözlerinizi klordan ve saçlarınızı dökülmekten koruyun.

Havuza girmeden önce

 1. Havuzun bulunduğu kısma girmeden ayakların antiseptik solüsyonlar ile yıkandığı, havuza girmeden duş almanın ve bone kullanımının zorunlu olduğu tesisleri tercih edin.
 2. Havuzlar klorlanarak mikroplardan arındırılır. Klorlama işleminin veya havuz içerisindeki su sirkülasyonunun yeterli olmadığını düşündüğünüz havuzlara girmemenizde fayda var. Havuzlar doğru miktarda klorlanmalıdır.
 3. İdrar yaparken yanma ve ağrı ile sık sık idrara çıkma gibi idrar yolu enfeksiyonu belirtileriniz varsa havuza girmemelisiniz.
 4. Havuza girmeden hemen önce ve havuzdan çıktığınızda idrarınızı yapın. Havuza girmeden önce idrar yapmak idrar yollarınızın temizlenmesini sağlayarak havuza mikrop bulaştırma ihtimalinizi düşürür.
 5. Çocuk havuzlarının yetişkin havuzlarından farklı olması önemlidir.

Havuzun içindeyken

 1. Öncelikle su yutmamaya dikkat edin. Yuttuğunuz su, çeşitli mikroplar taşıyor olabilir.
 2. Saç dökülmeniz normalden fazla ise veya saçlarınızı korumak isterseniz bone takmanızda fayda var. Özellikle tuzlu deniz suyu veya klorlu havuz suyu saçlarınıza zarar verebilir. Ayrıca havuzdan veya denizden çıkınca saçlarınızı saç nemlendirici yağlarla nemlendirebilirsiniz.
 3. Saç telleri yağsız kaldığında kuruluktan dolayı kırılganlığı artar. Saçlarınızı yağlarken saç derinizi yağlamayın. Saç derisinin gözeneklerden nefes alabilmesi için kuru kalması gerekir.
 4. Sinüziti olan hastaların havuza veya denize atlarken elleriyle burunlarını kapatması önerilir.
 5. Göz sağlığı için havuz gözlüğü kullanmakta fayda var. Özellikle gözleri hassas olan ve gözleri sık sık kızaran kişilerin gözlük ile suya dalması önerilir. Havuz veya deniz sonrası gözlerde kızarma (konjonktivit) oluşursa doktorunuza danışın.
 6. Kulak tıkacı kullanmak, kulak zarınızı havuzun veya denizin suyundan koruyarak orta kulak enfeksiyonu riskinden korur. Diğer taraftan kulağınızda enfeksiyon varsa havuza girmemelisiniz.

Havuzdan çıktıktan sonra

 1. Havuza girmeden hemen önce ve havuzdan çıktığınızda idrarınızı yapın. Havuzdan çıkınca idrar yapmak havuzdan cinsel organınıza ve üretranıza (idrar kanalı) bulaşan mikropların idrar sıvısının fiziksel itim kuvvetiyle dışarı atılmasını sağlar. Bu öneri kadınlar için daha önemlidir. Kadınlar idrar yolu enfeksiyonlarına karşı daha hassastır, çünkü üretraları daha kısadır.
 2. Havuzdan çıktıktan sonra hemen duş alarak üzerinizdeki olası mikrop ve fazla klordan temizlenin ve temiz çamaşırlar giyin.
 3. Havuzdan çıkınca kurulanmakta fayda var. Cildin ıslak ya da nemli kalması mantar enfeksiyonları, anaeorobik bakteri enfeksiyonları gibi bazı hastalıkların gelişme riskini arttırır.
 4. Islak mayo ile uzun süre beklemeyin, mutlaka kurulanın. Sıcak yaz aylarında üzerinizdeki suyun buharlaşması özellikle de rüzgar temasıyla hasta olmanıza neden olabilir.

Klorlanmış havuz suyu veya denizin tuzlu suyu zarflı bir virüs olan koronavirüsün zarfına zarar vererek bulaştırıcılık gücünü kırar. Deniz suyundan veya klorlanmış havuz suyundan korona virüs bulaşması beklenmez. Havuz keyfiniz için sağlık önerileri, sizin ve birlikte havuz keyfi yaptığınız insanların hastalanmasını önlemek içindir.