HYSağlıklı YaşamKadınGebeliğin 11. Haftası

Gebeliğin 11. Haftası

11. gebelik haftasında ense kalınlığı tarama testi planlaması yapmak isteyebilirsiniz. İkili Test, kromozomal anomaliye sahip bebekleri gebeliğin çok erken dönemlerinde saptamaya yönelik bir tarama testidir. Peki, gebeliğin 11. haftasında neler oluyor?

Gebeliğin 11. haftasında bebeğiniz heyecan verici bir gelişimsel dönüm noktasına ulaştı. Embriyo aşaması tamamlandı ve bebeğiniz artık bir fetüs! Yine de gebeliğin 11. haftasında karnınız hala kolay fark edilecek kadar büyümemiş olabilir.

Siz

Parlayan bir cildiniz, daha dolgun saçlarınız ve daha güçlü tırnaklarınız varsa kendinizi şanslı gebelerden sayın. İstenmeyen tüylerde büyüme de yaygındır.

Bebeğiniz

Gebeliğin 11. haftasında ortalama bir fetüs 4.1 cm baş-popo uzunluğuna ve 7 gram ağırlığa sahiptir. Gebeliğin 11. haftasında bebeğinizi yeşil erik büyüklüğünde hayal edebilirsiniz.
  • Gebeliğin 11. haftasında ortalama bir fetüs 4.1 cm baş-popo uzunluğuna ve 7 gram ağırlığa sahiptir.
  • Gebeliğin 11. haftasında bebeğinizi yeşil erik büyüklüğünde hayal edebilirsiniz.
  • Bebeğinizin bedeninin hala büyük bir kısmını başı oluşturuyor. Bebeğinizin başı, vücudunun yaklaşık yarısı kadardır.
  • Embriyo aşamasında bebeğin tüm organları oluşur. Gebeliğin bundan sonraki aşamasında, yani fetüs olan bebeğinizin doğum anına kadar, bebeğinizin organ sistemleri büyüyecek ve olgunlaşacaktır.

11 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu? Bebeğinizin üreme organları da şekillenmeye başlıyor, ancak bebeğin cinsiyetini ultrasonda belirlemek için henüz biraz erken.

İkiz bebek gelişimi

Erkek, kız veya her ikisine birden sahip olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, bebeklerinizin cinsel organlarının bu hafta oluşmaya başladığını öğrenmekten mutluluk duyacaksınız. Yakında cinsiyetlerini öğrenebileceksiniz.

Bebekleriniz yaklaşık 5 cm uzunluğunda ve her biri yaklaşık 9-10 gram ağırlığındadır.

11 haftalık gebelik belirtileri

Mide bulantısı, muhtemelen gebeliğin ilk üç aylık döneminde (ilk trimester) en çok bilinen gebelik belirtisidir. Ancak 11. haftada kadar yaşayabileceğiniz başka gebelik belirtileri de vardır. Bazıları:

Mide ekşimesi

Mide ekşimesi, hamilelikte %17 ila %45 oranında görülme sıklığı ile hamile kadınlarda en sık görülen gastrointestinal semptomlardan biridir. Eğer sizde mide ekşimesi sorunu yaşıyorsanız:

  • Büyük bir öğün yemek yerine daha küçük öğünler yemeye çalışın. Gebelik boyunca az az ve sık sık yeme alışkanlığını kazanmalısınız.
  • Yemek yedikten hemen sonra kanepeye uzanmaktan veya uyumaktan kaçının.
  • Acılı, yağlı ve bol baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Bakınız: Gebelikte Reflü ve Mide Ekşimesi

Ağrılı ve büyüyen memeler

Bazı kadınlar bu büyümeyi memnuniyetle karşılarlar. Bu değişim için hormonlara teşekkür edebilirsiniz.

Ancak diğer bazı kadınlar ise sutyenlerine sığmamaya başlayan ve ağrıyan memelerden rahatsızdır. Sütyenleriniz rahatsız edecek kadar sıkıysa, birkaç esnek hamile veya spor sütyeni ya da bir sütyen uzatıcısı temin edebilirsiniz. Eğer alışveriş yapacaksanız memelerin muhtemelen büyümeye devam edeceğini bilmelisiniz.

Rahat, destekleyici, esnek bir hamile sütyeni satın alarak göğüs hassasiyetini giderin. Pamuklu, balen içermeyen bir sütyen genellikle en rahat olanıdır.

Bilinmesi gerekenler

Eğer şiddetli mide bulantılarınız varsa ve bu durum kilo kaybına neden olmuşsa bunu doktorunuza belirtmelisiniz. Bazı kadınlar gebelik bulantı ve kusması için ilaca ihtiyaç duyar.

Kolay uyum sağlayabileceğiniz egzersiz programları yapın. Örneğin, gün içinde 15 dakikalık birkaç yürüyüş yapmayı deneyin. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız kendi evinizde uygulayabileceğiniz egzersizler planlayabilirsiniz.

İkili Test Taraması (ense kalınlığı testi)

İkili Test, 11 ila 14. haftalar arasında yapılan bir tarama testidir. Ense kalınlığı testi olarak da bilinir. Bu testte bebeklerin; Down sendromu ve Trizomi 18 gibi kromozomal anomalilere sahip olup olmadıklarının taraması yapılır.

İkili Test, kromozomal anomaliye sahip bebekleri gebeliğin çok erken dönemlerinde saptamaya yönelik bir tarama testidir. Baş-popo uzunluğu 45-85 mm olan bebeklerde yapılır.

Henüz küçük olsa da bu haftalar özellikle hayati bazı yapısal bozukluklar ve başta Down sendromu olmak üzere kromozom bozukluklarının tanısında önemlidir.

Tüm tarama testlerinde olduğu gibi bu test de kesin tanı koydurmaz. Sadece hastalık açısından yüksek risk altındaki bebekleri işaret eder ve bu bebeklerde kesin tanıya götüren tanısal testlerin yapılmasına olanak sağlar.

Önceki İçerikGebeliğin 10. Haftası
Sonraki İçerikGebeliğin 12. Haftası
blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz