Gebeliğin 17. Haftası

Yüksek topuklu ayakkabılarınızı her ne kadar onları çok seviyor olsanız da rafa kaldırmanın zamanı geldi. Yakında büyüyen karnınız öne doğru daha fazla ağırlık oluşturacak. Duruşunuzu ve dengenizi sağlamaya alışmalısınız. Yassı ve düşük topuklu rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz.

31 Mar 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
17 hafta gebelik

Gebeliğin 17. haftasında bebek hareketleri hissedilir mi? Evet, genellikle gebeliğin 17 ila 20. haftalarında bebek hareketleri hissedilir.

Siz

Gebeliğin bu haftalarında büyüyen bebeğiniz için rahminiz genişlemeye devam eder. Karın içerisindeki diğer organlarınız büyüyen rahminize yer açmak için yer değiştirir.

Muhtemelen mideniz daha küçük bir alana sığmaya çalışırken mide ekşimesi veya hazımsızlık gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Bebeğiniz

Gebeliğin 17. haftası ortalama bir fetüs 13 cm baş-popo uzunluğuna ve 140 gram ağırlığa sahiptir.

İkiz bebek gelişimi

İkiz ve üçüz gibi çoğul gebeliklerde IUGR yani anne karnında gelişme geriliği görülme riski tekil gebeliklere göre daha yüksektir. Bebeklerden biri yeteri kadar beslenemediğinde gelişme geriliği görülebilir.

Doktorunuz ikizlerinizde IUGR olabileceğini düşünürse, sizi ultrason kontrolü ile takibe alabilir. 

IUGR (intrauterin gelişme geriliği) nedir?

IUGR, rahim içinde olması gerektiği kadar hızlı büyümeyen bir bebeği tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Normalden küçük olan herhangi bir bebeğe IUGR tanısı konabilir.

Başları ve vücutları orantılı şekilde küçük olan bebeklerde simetrik IUGR’den bahsedilirken bazı bebeklerde baş ve beynin olması gereken normal boyuttayken vücudun geri kalanı küçük kalmıştır ve böyle bebeklere asimetrik IUGR tanısı konur.

IUGR’li bebekler anne karnında daha küçük olduklarından düşük doğum ağırlığı ile doğma ihtimalleri daha yüksektir.

IUGR’nin nedeni genellikle plasenta ile ilgili bir sorundur. Örneğin, plasenta bebeğe yeterince oksijen ve besin sağlayamazsa veya plasentanın kan akışı bozulursa, bebek daha yavaş büyüyebilir. Bazı bebeklerde ise kromozom anomalileri bazılarında ise kalp problemleri IUGR’ye neden olabilir.

17 haftalık gebelik belirtileri

Gebeliğin 17. haftası mide bulantısı şikayetleriniz devam edebilir. Yaşayabileceğiniz diğer bazı belirtir ise şöyledir.

Mide ekşimesi veya reflü

Gebelikte artan hormon seviyeleri, mide ekşimesi ve reflü şikayetlerine neden olabilir. Ayrıca gebelik süresince büyüyen bebeğinizin ve artan rahim hacminizin mideye oluşturduğu bası da reflü riskini arttırır.

Eğer mide ekşimesi ve boğazınıza acı su gelmesi gibi rahatsızlıklarınız varsa az az ve sık sık yemeyi deneyim. Acı ve yağlı yiyecekleri azaltın. Tokken uzanmayın veya uyumayın. Tüm bunlara rağmen ağzınıza acı su gelmesi veya mide ekşimesi şikayetleriniz devam ederse kullanabileceğiniz antiasit ilaçlar hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Kabızlık ve bağırsak gazı

Hormonal değişiklikler sindirim sisteminizin ve özellikle bağırsaklarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bunun sonucu olarak kabızlık (konstipasyon) gelişebilir. Kabızlık ise bağırsak gazı, şişkinlik ve karın ağrısı gelişmesine neden olabilir.

Gebeliğiniz ilerledikçe bu sorunlar daha da şiddetlenebilir. Bu nedenle kabızlık ve gaz rahatsızlığınız daha fazla kötüleşmeden önleminizi alın. Gazlı içeceklerden uzak durun. Hareket edin. Yürümek hala en ulaşılabilir egzersiz yöntemi. Günlük kaç adım atabilirsin?

Ayrıca, lif içeriği yüksek sebze, meyve ve tahılları daha çok tercih ederek sindirim sisteminizi koruyabilir ve kabızlık şikayetlerinden kurtulabilirsiniz.

Cilt pigmentasyonu (gebelik maskesi)

Gebelerin yaklaşık %50 ila %70’inin yüzünde melazma denilen kahverengimsi veya siyahımsı noktalar vardır. Bunun hormon değişiklikleriyle ilgili olduğu düşünülüyor.

Melazmadan korunmanın en güzel yolu güneş ışınlarından korunmaktır. Eğer güneşli bir coğrafyada ve güneşli bir mevsimdeyseniz, yüzünüzü güneşten koruyacak bir şapka ile dışarı çıkabilirsiniz. Ayrıca güneş kremleri de cildinizi korumanıza yardımcı olur.

Siyatik sinir ağrısı

Bacaklarınızdan birinden aralıklı olarak alevlenen ağrılarınız varsa, bunun nedeni siyatik siniriniz olabilir. Siyatik sinir vücuttaki en büyük sinirdir. Ağrı hissi belinizde veya kalçanızda başlayıp bacaklarınızdan aşağıya kadar ulaşabilir.

Gebe kadınların bu ağrıyı neden yaşadıkları henüz kesin olarak anlaşılamamış olsa da, bunun nedeni, büyüyen bebeğinizin sinire uyguladığı baskı olabilir.

Ağrı genellikle bacaklarınızdan birinde yoğunlaştığı için, ağrınız geçene kadar ağrı hissinizin olmadığı bacak tarafı üzerine uyuyabilirsiniz. Ayrıca dizlerinizle ayak bilekleriniz arasına bir yastık alarak yan yatmayı deneyebilirsiniz.

Yüzmeyi de deneyebilirsin. Yüzme ağrı hissinizi hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca gebelik sırasında yüzme, düşük riskli harika bir egzersizdir.

Bilinmesi gerekenler

Yassı, yüksek topukları olmayan ayakkabıları giymeye alışmalısınız. Karnınız öne doğru büyümeden önce duruş ve denge alışkanlığı kazanmalısınız. Yüksek topuklu ayakkabılarınızı rafa kaldırın. Ne gebeyken ne de kucağınızda minik bir bebek varken dengenizi kaybedip düşmek istemezsiniz.

Eğer hala bebeğinizin cinsiyetini öğrenmediyseniz muhtemelen 16 ila 20. haftalar arasında yapılan ikinci ultrason takibinde bebeğinizin cinsiyetini de öğrenebilirsiniz. Eğer henüz düşünmediyseniz bebeğinizin isminin ne olacağını da düşünmeye başlayabilirsiniz.

Eğer yapabiliyorsanız doğum öncesi masajı da yaptırabilirsiniz. Bu rahatlamanıza ve ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olur. Masöre gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu belirtin ve onun masaj eğitimi almış olduğundan emin olun.

Acil durumlar!

Bu aşamadan sonra düşük yapma riski son derece düşüktür. Yine de eğer kramplarınız, karın ağrını, vajinal kanamanız ve yüksek ateşiniz olursa mutlaka doktorunuza belirtin.

Siyatik ağrınız şiddetlenmeye devam ediyorsa, artan bel ve bacak ağrılarınız varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Soru Cevap

Gebeliğin 17. haftasında cinsiyet belli olur mu?

Fetusun cinsel organları bu haftalarda ultrason ile görülebilir. Ancak ultrason, 18. haftaya kadar tam olarak doğru sonucu verememiş olabilir.

17 haftalık gebelik kaç aylıktır?

Gebeliğin 17. haftası, tıbbi gebelik takvimine göre, hamileliğin 3 ayı geride kalmıştır ve gebeliğin 4. ayının sonlarındasınız.