HYSağlıklı YaşamKadınGebeliğin 19. Haftası

Gebeliğin 19. Haftası

Bu hafta eğer bir takip ve ultrason planlanırsa bebeğin cinsiyeti ve plasentanın yeri görülebilir. Amniyotik sıvı seviyesi ve fetal kalp hızı da ölçülebilir. Karnınızda çatlaklar oluşmaya başladı mı? Gebeliğin 19. haftasında neler oluyor?

Gebeliğin 19. haftasında çok gerekli olmasa dahi bir ultrason kontrolü daha yapılabilir. Bu haftalarda bebeğin özellikle organ gelişimleri ilk 3 aylık dönemde yapılan ultrasonlara kıyasla daha belirgin ve detaylı görülür.

Eğer henüz bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz bu hafta hissetme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Siz

Gebeliğin 19. haftasında vücudunuz bebeğiniz için geçici bir yuva oluştururken karnınız büyüyecektir. Artan hormonlar nedeniyle memelerinizde büyüyebilir. Artan hacimlere ayak uydurmaya çalışan cildinizde uzar ve genişler. Cilt genişlerken çatlaklar gelişebilir.

Bu haftalarda, karnınızın ortasından kasık bölgenize kadar, göbek deliğinizden geçen ve karnınızın ortasından aşağı doğru uzanan koyu kahverengi bir çizgi fark edebilirsiniz. Bu çizgiye linea nigra denir.

Bebeğiniz

Gebeliğin 19. haftasında ortalama bir fetüs 15.3 cm baş-popo uzunluğuna ve 240 gram ağırlığa sahiptir.

Bebeğinizin cinsiyeti kız ise rahmi oluşmuştur. O hala sizin rahminizde minik bir fetüs olmasına rağmen kendi rahmindeki yumurtalıkları yaklaşık 6 milyon yumurta içerir.

İkiz bebek gelişimi

Bebeklerinizin cildi artık verniks kazeoza adı verilen mumsu bir maddeyle kaplanmıştır. Bu madde onların cildinin amniyotik sıvı içerisinde buruşmasından tahriş olmasından korur.

19 haftalık gebelik belirtileri

Bu haftalarda yaşayabileceğiniz bazı gebelik belirtileri şöledir:

Mide bulantısı

Gebeliğin erken belirtilerinden biri olan bulantı hissi genellikle ilk aylarda görülür. Zencefil ve nane bulantı hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Gebelik boyunca az az ve sık sık beslenmeyi alışkanlık haline getirin. Susuz kalmamaya özen gösterin. Eğer idrar renginiz koyulaşıyorsa bu susuz kaldığınıza işaret eder.

Ancak gebeliğin 19. haftasına gelindiğinde hala devam eden bulantı hissiniz var ise bunu doktorunuza belirtin.

Saç dökülmesi

Geçtiğimiz haftalarda saç dökülmesi problemi yaşadıysanız muhtemelen bu haftalarda saç dökülmeleriniz azalacaktır. Üstelik saçınız eskisinden daha dolgun ve parlak olabilir.

Uyku problemleri

Eğer yan tarafın üzerine uyuma alışkanlığın varsa muhtemelen keyifli uykunun tadını çıkarıyorsundur. Ancak alışkanlıklarınız siz karnınız veya sırtınız üzerine yatmaya itiyorsa büyüyen karnınız bunu güçleştirecektir.

Kahve, çay, kola ve çikolata gibi kafein içeren besinleri belli bir sınırın üzerinde kullanmayın. Kafein uykusuzluk problemlerini şiddetlendirebilir.

Bakınız: Gebeler ne kadar kafein alabilir?

Eğer gece sık sık idrar çıkma nedeniyle uyku problemi yaşarsanız su içmeyi azaltmayın. Bunun yerine günün ilk yarısında daha fazla su içmeye ve günün ikinci yarısında daha az su içmeye odaklanın.

Gündüz ve gece rahatlamanıza yardımcı olacak bazı stres azaltıcı nefes egzersizleri deneyin.

Gün içerisinde egzersiz yapmak, yürümek ve hareket etmek ve daha fazla parlak gün ışığına maruz kalmak gece uykularınızı daha iyi hale getirebilir.

Bakınız: Kaliteli Uyku

Yan tarafınız üzerine yatmaya alışmak için bacaklarınızın arasına veya sırt tarafınıza yastık koyarak uyumayı deneyin. Bir bebeğe ve getireceği sorumluluklara sahip olmanın endişeleri veya çeşitli kaygılar da kaliteli uyumanıza engel olabilir. Endişelerinizi paylaşabileceğiniz bir başka gebe veya anne daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Yuvarlak bağ ağrısı

Mide bulantılarınız geçmiş ve sindirim sisteminiz rahatlamış olabilir. Ancak karnınızın içeresinde rahminiz büyümeye devam ediyor. Rahminiz büyüdükçe onu dairesel şekilde saran yumuşak bağ dokunuz da gerilecek. Bu ağrıya neden olabilir.

Bu ağrı, genellikle karnınızın veya kalça bölgesinin bir tarafında başlar. Bazen ağrı karnınızın her iki tarafında da hissedilir ve kasıklarınıza kadar uzanabilir.

Bu bağ dokusu, rahmin ön kısmını kasıklara bağlar ve gebelik boyunca gerilir. Yuvarlak bağ ağrısı şiddetli olabilir ve genellikle birkaç saniye sürer. Ayakta durmak veya öksürmek bağların gerilmesine neden olarak ağrıyı tetikleyebilir.

Ayağa kalktığınızda veya otururken veya yatarken pozisyon değiştirdiğinizde yavaş hareket edin. Gebeliğin geri kalan haftalarında ağır kaldırmamaya ve ani hareketler yapmamaya özen gösterin.

Bilinmesi gerekenler

Gebelik süresince herhangi bir dönemde baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bal ağrılarını hafifletmek için beyninize daha fazla temiz kan göndermeyi deneyin. Hareket edin, derin nefes alın ve bol bol oksijeni içinize çekin. Yine de baş ağrılarınız devam ederse reçetesiz satılan ilaçlarda dahil olmak üzere herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Acil durumlar

Her zaman olduğu gibi yüksek ateş, kusma, vajinal kanama veya kötü kokulu vajinal akıntı gibi rahatsızlıklar yaşarsanız hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Önceki İçerikGebeliğin 18. Haftası
Sonraki İçerikGebeliğin 20. Haftası
blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz