Gebeliğin 2. Haftası

Demek içinizde büyüyen dünya tatlısı bir bebek var. Bu harika! Gebelik, hayattaki önemli kilometre taşlarından biridir. Peki gebelik süresince içinizde neler oluyor? Gebeliğin her haftasında merak ettiklerinize ve ihtiyaçlarınıza cevap olabilecek bu rehberi sizin için hazırladık. Peki, gebeliğin 2. haftasında neler oluyor?

31 Mar 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
2 hafta gebelik

Şaşırtıcı gelebilir, ancak gebeliğin birinci haftasında henüz gebe değildiniz. Gebeliğin 2. haftası ise döllenmenin henüz gerçekleşmediği veya kısa süre önce gerçekleştiği gebelik haftasıdır. Bu hafta kan veya idrar testi yaparak gebe olup olmadığınızdan emin olamazsınız. Gebeliğin 2. haftası, döllenme ve erken gebelik belirtileri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Gebelik, 40 haftalık bir takvime göre planlanır ve değerlendirilir. Bu takvimin birinci günü, son regl (adet) döneminizin ilk gününden başlar. Gebelik hesaplama, SAT (son adet tarihi) olarak bilinen son regl periyodunuzun belirtilerinin başladığı ilk gün ile yapılır.

Gebebelik Hesapla

İkinci gebelik haftasının sonuna doğru veya üçüncü haftanın başında döllenme gerçekleşebilir ve gebe kalabilirsiniz. Gebe kalacağınız gün, ne zaman yumurtladığınıza göre birkaç günlük değişiklik gösterebilir. Yumurtlama (ovulasyon), vücudunuzun doğurgan dönemini gösterir.

Yumurtlama (ovulasyon) belirtileri

Yumurtlama (ovulasyon), yumurtalıktan olgun bir yumurtanın serbest bırakılmasıdır. Her reglde düzenli olarak yumurta üreten foliküllerden biri, fallop tüpünüze bir yumurta bırakır.

Yumurta daha sonra döllenebileceği fallop tüpünün içinde rahime (uterus) doğru ilerler. Yumurta salındığında, sperm fallop tüpünün içindeyse, yumurtanın spermle döllenme ve gebeliğin başlama şansı vardır.

Yumurtlama, regl döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak, genellikle regl döneminizin ilk gününden sonraki 13 ila 20 gün arasında gerçekleşir.

Ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin etmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Regl döneminizi takip edin

Tipik bir adet (regl) döngüsünün 28 gün sürdüğünü duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, birçok kadının regl döngüleri 28 gün değildir. Bazı kadınların regl döngüleri aydan aya değişir.

doğurganlık penceresi (yumurtlama penceresi)

Kendi regl döngünüzü birkaç ay takip edin. Bunu yapmak için, reglinizin ilk gününü ayda bir işaretlemeniz yeterlidir. Ortalama döngünüze göre yumurtlama pencerenizi (doğurganlık penceresi) hesaplamanıza yardımcı olacak bir mobil doğurganlık uygulaması da kullanabilirsiniz.

Bazal vücut ateşinizi ölçün

Yumurtladığınızda vücudunuzun bazal sıcaklığı değişecektir. Düzenli olarak ateşinizi bir bazal termometre ile ölçün. Ateşiniz yükselmeden önceki iki veya üç gün hamile kalma olasılığınız yüksektir.

Ateşinizi her sabah aynı saatte, genellikle uyandığınızda ölçmelisiniz. Sıcaklık artışından önce cinsel ilişkiye zaman ayırmanız gerekeceğinden, ateşinizin yükseleceği günü tahmin edebilmelisiniz. Bunun içinde kendi regl periyodunuzu birkaç ay düzenli olarak takip etmelisiniz.

Vajinal akıntınızı gözlemleyin

Yumurtlama (ovulasyon) sürecinde vajinal akıntınızın doku ve kıvamı değişecektir.

Vücudunuz yumurtlamaya hazırlanırken, vajinal akıntınız çiğ yumurta akı gibi net ve kaygan hale gelecektir. Yumurtlamadan sonra akıntı görünümü bulanıklaşacak ve kıvamı kalınlaşacaktır. Daha sonra ise tamamen kaybolur.

Yumurtlama (ovulasyon) testi kullanın

Yumurtlama (ovulasyon), LH hormonunun kısa süreliğine aşırı yükselmesi ile gerçekleşir. Eğer LH hormonunun takibini yaparsanız, LH hormonunun çok yükseldiği gün yumurtlamanın gerçekleştiğini tespit edebilirsiniz. Vücutta LH hormonu salgılanmaya başladıktan 24 -36 saat sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama testleri diğer bir adıyla ovulasyon testleri gebe kalabilme şansınızın en yüksek olduğu 2-3 günü tespit eder.

Gebe kalmak için öneriler

Yumurtlama (ovulasyon) günlerini tespit edin ve bu günlerde cinsel ilişkiye girin. Gebeliğin başlama şansının en yüksek olduğu günler, yumurtlamanın (ovulasyon) gerçekleştiği gün ile öncesindeki ve sonrasındaki ikişer gündür. Bu günlerde düzenli olarak seks yapın. Böylece gebe kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

Elbette sağlıklı bir bebek sahibi olmak için gebelik süresince ve gebelik öncesinde sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Gebelik başlamadan önce en az 4 ay kadar folik asit takviyesi alabilirsiniz. Önerilen günlük folik asit alımı kadınlar için 400 mikrogramdır. Yeterli folik asit, bebeği, nöral tüp defektleri dahil bazı doğum kusurlarından korur (1).

Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız aylar öncesinden tütün ve alkolü bırakmalı ve sağlıklı beslenmeye başlamalısınız. Düzenli egzersiz yapmalı ve kilolarınızı kontrol altında tutmalısınız. Ayrıca gebelik şansınızı arttırmak ve daha sağlıklı bir hazırlık planlamak için gebelik başlamadan önce düzenli olarak multivitamin kullanmaya başlayabilirsiniz.

2 hafta gebelik belirtileri

Gebeliğin 2. haftası kadar erken bir dönemde fark edebileceğiniz bazı erken gebelik belirtileri vardır. 2 hafta hamilelik belirtileri nelerdir?

  • Regl olmanız gerekirken regl olmamak
  • Hassas ve şişmiş memeler
  • Mide bulantısı veya kusma
  • Sık sık idrara çıkma
  • Yorgunluk & bitkinlik

Yumurtlama (ovulasyon) ve sonrası

Regl olmanız gerekirken regl olmamak genellikle gebeliğin göze çarpan ilk belirtisidir.

Bir regl dönemi, regl olmadığınızda, gebelik testi gebe kalıp kalmadığınızı doğrulayabilir. Gebelik testleri, vücudunuzdaki hCG hormonunun seviyesini ölçer.

Gebe kalmayı denediğiniz ilk birkaç seferde gebe kalmayabilirsiniz, ancak 100 çiftten 80 ila 90’ı gebelik çalışmalarının ilk yılında gebe kalırlar (2).

Obezite kadınlarda kısırlığa neden olabilir. Ayrıca doğurganlık tedavilerinin başarı şansını düşürebilir. Fazla kiloların sadece yüzde 5 ila 10’unu kaybetmek doğurganlık şansınızı artırabilir (3).

Gebe kalmaya çalışırken gebe kalamıyorsanız ve herhangi bir sağlık probleminden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

Soru Cevap

2 haftalık gebelik testte çıkar mı?

Tıbbi gebelik takviminin 2. haftasında gebelik henüz başlamamış veya yeni başlamış olabilir. Her iki ihtimalde de henüz idrar testi ile gebeliği tespit etmek pek mümkün değildir. Beta-hCG testi ise gebeliğin 2. haftasında kesin doğru sonucu vermeyebilir.

Gebelik kesesi ne zaman görülür?

Ultrason ile yapılacak kontrolde gebelik kesesi ise gebeliğin 5. veya 6. haftasında görülebilir.

2 haftalık gebelikte beta HCG kaç olur?

Eğer dikkatli takip ederseniz gebeliğin 2. haftasında yapılacak kan testinde hafif bir beta-hCG yüksekliği görebilirsiniz. Ancak henüz kesin şekilde gebe olduğunuzu onaylayamaz veya gebe olmadığınızı kanıtlayamaz.

Gebelik HaftasıEn düşük hCG değeri (mlU/mL)En yüksek hCG değeri (mlU/mL)
3550
45426
5187.340
61.08056.500
7 ila 87.650229.000
9 ila 1225.700288.000
13 ila 1613.300254.000 
17 ila 244.060165.400
25 ila 403.640117.000