HYSağlıklı YaşamKadınGebeliğin 2. Haftası

Gebeliğin 2. Haftası

Demek içinizde büyüyen dünya tatlısı bir bebek var. Bu harika! Gebelik, hayattaki önemli kilometre taşlarından biridir. Peki gebelik süresince içinizde neler oluyor? Gebeliğin her haftasında merak ettiklerinize ve ihtiyaçlarınıza cevap olabilecek bu rehberi sizin için hazırladık. Peki, gebeliğin 2. haftasında neler oluyor?

Şaşırtıcı gelebilir, ancak gebeliğin birinci haftasında henüz gebe değildiniz. Peki gebeliğin 2. haftası hakkında neler bilinmeli?

Gebelik 40 haftalık bir takvime göre planlanır ve değerlendirilir. Bu takvimin birinci günü, son regl (adet) döneminizin ilk gününden başlar.

İkinci haftanın sonuna doğru veya üçüncü haftanın başında gebe kalabilirsiniz. Gebe kalacağınız gün, ne zaman yumurtladığınıza göre birkaç günlük değişiklik gösterebilir. Yumurtlama (ovulasyon), vücudunuzun doğurgan dönemini gösterir.

Yumurtlama (ovulasyon) belirtileri

Yumurtlama (ovulasyon), yumurtalıktan olgun bir yumurtanın serbest bırakılmasıdır. Her reglde düzenli olarak yumurta üreten foliküllerden biri, fallop tüpünüze bir yumurta bırakır.

Yumurta daha sonra döllenebileceği fallop tüpünün içinde rahime (uterus) doğru ilerler. Yumurta salındığında, sperm fallop tüpünün içindeyse, yumurtanın spermle döllenme ve gebeliğin başlama şansı vardır.

Yumurtlama, regl döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak, genellikle regl döneminizin ilk gününden sonraki 13 ila 20 gün arasında gerçekleşir.

Ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin etmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Regl döneminizi takip edin

Tipik bir adet (regl) döngüsünün 28 gün sürdüğünü duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, birçok kadının regl döngüleri 28 gün değildir. Bazı kadınların regl döngüleri aydan aya değişir.

Kendi regl döngünüzü birkaç ay takip edin. Bunu yapmak için, reglinizin ilk gününü ayda bir işaretlemeniz yeterlidir. Ortalama döngünüze göre yumurtlama pencerenizi (doğurganlık penceresi) hesaplamanıza yardımcı olacak bir mobil doğurganlık uygulaması da kullanabilirsiniz.

Bazal vücut ateşinizi ölçün

Yumurtladığınızda vücudunuzun bazal sıcaklığı değişecektir. Düzenli olarak ateşinizi bir bazal termometre ile ölçün. Ateşiniz yükselmeden önceki iki veya üç gün hamile kalma olasılığınız yüksektir.

Ateşinizi her sabah aynı saatte, genellikle uyandığınızda ölçmelisiniz. Sıcaklık artışından önce cinsel ilişkiye zaman ayırmanız gerekeceğinden, ateşinizin yükseleceği günü tahmin edebilmelisiniz. Bunun içinde kendi regl periyodunuzu birkaç ay düzenli olarak takip etmelisiniz.

Vajinal akıntınızı gözlemleyin

Yumurtlama (ovulasyon) sürecinde vajinal akıntınızın doku ve kıvamı değişecektir.

Vücudunuz yumurtlamaya hazırlanırken, vajinal akıntınız çiğ yumurta akı gibi net ve kaygan hale gelecektir. Yumurtlamadan sonra akıntı görünümü bulanıklaşacak ve kıvamı kalınlaşacaktır. Daha sonra ise tamamen kaybolur.

Yumurtlama (ovulasyon) testi kullanın

Yumurtlama (ovulasyon), LH hormonunun kısa süreliğine aşırı yükselmesi ile gerçekleşir. Eğer LH hormonunun takibini yaparsanız, LH hormonunun çok yükseldiği gün yumurtlamanın gerçekleştiğini tespit edebilirsiniz. Vücutta LH hormonu salgılanmaya başladıktan 24 -36 saat sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama testleri diğer bir adıyla ovulasyon testleri gebe kalabilme şansınızın en yüksek olduğu 2-3 günü tespit eder.

Gebe kalmak için öneriler

Yumurtlama (ovulasyon) günlerini tespit edin ve bu günlerde cinsel ilişkiye girin. Gebeliğin başlama şansının en yüksek olduğu günler, yumurtlamanın (ovulasyon) gerçekleştiği gün ile öncesindeki ve sonrasındaki ikişer gündür. Bu günlerde düzenli olarak seks yapın. Böylece gebe kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

Elbette sağlıklı bir bebek sahibi olmak için gebelik süresince ve gebelik öncesinde sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Gebelik başlamadan önce en az 4 ay kadar folik asit takviyesi alabilirsiniz. Önerilen günlük folik asit alımı kadınlar için 400 mikrogramdır. Yeterli folik asit, bebeği, nöral tüp defektleri dahil bazı doğum kusurlarından korur. (kaynak)

Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız aylar öncesinden tütün ve alkolü bırakmalı ve sağlıklı beslenmeye başlamalısınız. Düzenli egzersiz yapmalı ve kilolarınızı kontrol altında tutmalısınız. Ayrıca gebelik şansınızı arttırmak ve daha sağlıklı bir hazırlık planlamak için gebelik başlamadan önce düzenli olarak multivitamin kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bakınız: Gebeliğe Hazırlık Rehberi

2 haftalık gebelik belirtileri

2. haftaya kadar fark edebileceğiniz, hamile olduğunuzu gösteren bazı erken belirtiler şunlardır:

Gebeliğin ikinci haftası kadar erken bir dönemde fark edebileceğiniz bazı erken gebelik belirtileri vardır. Bazıları:

Bakınız: Erken Gebelik Belirtileri

Yumurtlama (ovulasyon) ve sonrası

Regl olmanız gerekirken regl olmamak genellikle gebeliğin göze çarpan ilk belirtisidir.

Bir regl dönemi, regl olmadığınızda, gebelik testi gebe kalıp kalmadığınızı doğrulayabilir. Gebelik testleri, vücudunuzdaki hCG hormonunun seviyesini ölçer.

Gebe kalmayı denediğiniz ilk birkaç seferde gebe kalmayabilirsiniz, ancak 100 çiftten 80 ila 90’ı gebelik çalışmalarının ilk yılında gebe kalırlar. (kaynak)

Gebe kalmaya çalışırken gebe kalamıyorsanız ve herhangi bir sağlık probleminden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

Biliyor muydunuz!
Obezite kadınlarda kısırlığa neden olabilir. Ayrıca doğurganlık tedavilerinin başarı şansını düşürebilir. Fazla kiloların sadece yüzde 5 ila 10’unu kaybetmek doğurganlık şansınızı artırabilir. (kaynak)

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz