Gebeliğin 23. Haftası

Gebeliğin 23. haftası bebeğinizin hareketliliği artmaktadır. Bu hareketler size göre değil bebeğinizin gelişim programına göre ayarlanmıştır. Bu nedenle, siz uyuduktan sonra da bebeğiniz hareket etmeye devam edebilir.

31 Mar 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
23 hafta gebelik

Gebeliğin 23. haftasında, gebelik sürecinin yarısından fazlasını geride bıraktınız. Muhtemelen karnınız da bariz şekilde büyüdü. Umarım harika ve ışıltılı görünüyorsunuzdur.

Kilolarınızla ilgili yorum ve eleştiriler gelebilir. Herkesin kendine göre bir fikri var öyle değil mi? Eğer kilolarınız hakkında ciddiye alınması gereken şeyler duymak istiyorsanız doktorunuza, hemşirenize veya bir başka sağlık profesyoneline danışabilirsiniz.

Siz

Karnınızın büyümesiyle birlikte, ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişlik fark edebilirsiniz.

Gebeliğin 23. haftasına kadar gebeliğe bağlı kilo artışı yaklaşık 5,5 ila 6,8 kilogram kadardır. Yaşadığınız kilo artışı büyüyen vücut kısımlarınızda cildin gerilmesine ve cilt çatlaklarının gelişmesine neden olabilir. Göbeğiniz, kalçanız ve göğüsleriniz cilt çatlaklarının sıklıkla görüldüğü yerlerdir.

Çatlaklar genellikle doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Bazı gebelerde çatlaklar yok denecek kadar az olabilir veya daha fazla çatlakla baş etmek zorunda kalabilir. Hızlı kilo artışı çatlak gelişmesini arttırır.

Bebeğiniz doğduktan sonra birkaç gün, onu kolostrum adındaki daha fazla protein ve daha fazla koruyucu faktör içeren özel bir süt ile emzirirsiniz.

Yüksek oranda protein, antikor ve immunoglobülin içeren kolostrum üretimi bu haftalarda başlayabilir, ancak kolostrum üretimi başlamadıysa da endişelenmeyin. Kolostrum doğuma çok yaklaşıncaya kadar görünmeyebilir.

Bebeğiniz

Gebeliğin 23. haftası ortalama bir fetüs 28.9 cm uzunluğa ve 501 gram ağırlığa sahiptir.
 • Gebeliğin 23. haftasında ortalama bir fetüs 28.9 cm uzunluğa ve 501 gram ağırlığa sahiptir.
 • Gebeliğin 23. haftası bebeğinizi papaya büyüklüğünde hayal edebilirsiniz.
 • Bu haftaya kadar bebeğiniz az az ve istikrarlı şekilde kilo aldı. Bu haftadan sonra bebeğinizin kilo artışı ve büyümesi hızlanacak.
 • Bebeğinizin cildini kaplayan lanugo tüyleri daha koyu hale gelebilir. Bir sonraki ultrason kontrolünde bunu farkedebilirsiniz.
 • Bebeğinizin akciğerleri de gelişiyor. Henüz kendi başlarına çalışmak için hazır değiller ama nefes alma hareketi yapıyorlar.

23. haftaya doğru bebeğinizin hareketleri artar. Bu hareketler size göre değil bebeğinizin gelişim programına göre ayarlanmıştır. Siz uyuduktan sonra da bebeğiniz hareket etmeye devam edebilir. Buna hazırlıklı olun.

İkiz bebek gelişimi

Bir bebeğe isim vermek sorumluluktur. İki bebeğe isim vermek ise daha büyük bir sorumluluktur. Bebeklerinize uygun isim düşündünüz mü?

İkiz bebekleri benzer kıyafetlerle aynı bebek arabasında gezdirmeyi seviyoruz. İkiz bebeğiniz var ancak her biri biri ayrı bir kişilik ve her biri ayrı bir evren. Yetişkin olduklarında aynı kıyafeti giyen, birbirine çok benzer iki isme sahip birbirinin kopyası gibi duran iki bebek olmayacaklar.

Onlar için tercih ettiğiniz isimler yetişkin olduklarında da onlara yakışmalı. Seda-Sema gibi ya da Ege-Efe gibi benzer isimler vermeden önce onların 20 yaşında yetişkin birer üniversite öğrencisi olacaklarını ve ayrı birer “birey” olacaklarını düşünün.

23 haftalık gebelik belirtileri

Gebeliğin 23. haftasında aşağıdaki belirtilere sahip olabilirsiniz:

 • Ayaklarda ve ayak bileklerinde hafif şişlik, ödem
 • Kolostrum üretimi
 • İştah artışı
 • Burun tıkanıklığı
 • Horlama
 • İdrara çıkma sıklığında artış

İştahın artabilir. Bu nedenle aç hissettiğinde atıştıracağın sağlıklı atıştırmalıklar bulundur. Elma, armut, portakal, kavun veya karpuz gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edebilirsin. Cips ve bisküvilerden uzak durmalısın!

Gebelerde burun tıkanıklığı sık görülmektedir. Tıkanmış burun gece rahat nefes alamamaya ve horlamaya neden olabilir. Burun bandı (nazal strib) ve havayı nemlendirici cihazlar burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. Burun tıkanıklığınızın devam etmesi halinde hekiminize danışın. Burun spreyi kullanmanızı önerebilir.

Bilinmesi gerekenler

Gebelik süresince bol bol su içmeyi alışkanlık haline getirmiş olmalısınız. Sıvı alımı için su en iyi seçenektir ancak süt ile taze meyve ve sebze suları da içebilirsiniz. Süt içmek, bebeğinizin gelişiminde kullanılan kalsiyumu temin etmenizi de sağlar.

Pek çok bitki çayı gebelik süresince güvenle tüketilebilir. Örneğin, kırmızı ahududu yaprağından yapılan çaylar (red raspberry leaf tea) sağlıklı gebelikler ve doğumlarla ilişkilendirilir. Ancak yine de sizin için en uygun bitki çayları konusunda bir sağlık profesyoneline danışabilirsiniz.

Yeteri kadar sıvı almak baş ağrılarından, rahip kramplarından ve idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanıza yardımcı olur.

Soluk sarı veya neredeyse berrak renkli olan idrar yeterli miktarda sıvı aldığınıza işaret eder. Daha koyu renkli idrar ise susuzluğa işaret eder. İdrar renginiz koyulaştıkça daha fazla su ihtiyacınız vardır.

Acil durumlar!

Büyüyen bebeğiniz ve rahminiz mesaneniz üzerinde bası oluşturur. Artık da küçük bir mesaneniz olduğunu düşünebilirsiniz. Bu nedenle mesanenizin daha çabuk dolduğunu ve daha sık idrar yapmanız gerektiğini unutmayın. Gebelik ilerledikçe ve mesaneniz üzerindeki bası arttıkça daha sık idrara çıkmanız gerekecek. Aksi halde güldüğünüzde veya öksürdüğünüzde bir miktar idrar sızıntısı (hafif idrar kaçırma) durumları yaşayabilirsiniz.

Bu aşamada yaygın olmasa da, sızan sıvının bir kısmının idrar değil amniyon sıvısı olması mümkündür. Amniyon sıvısının sızması, bebeği çevreleyen amniyotik kesenin zarı yırtıldığında meydana gelebilir.

Kadınların doğumdan önce sularının geldiğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Doğum sırasında, doğumun ilerlemesine yardımcı olması için o amniyotik kesenin yırtılması gerekir. Ancak amniyon sıvısının gelmesi, gebeliğin bu döneminde çok erken ve beklenmedik bir durumdur!

Eğer suyunuzun geldiğini hissederseniz acilen 112’yi arayarak durumunuzu bildirin veya bir yakınınızın yardımıyla en hızlı şekilde bir hastanenin doğum servisine gidin. Durumunuzu hekiminize bildirin.

Preeklampsi

Preeklampsi ya da bilinen ismiyle Gebelik Zehirlenmesi, hipertansiyon ve idrarda protein kaçağı oluşmasıdır. Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) gelişebilme riskine karşı evinizde bir tansiyon aleti bulundurabilirsiniz. Elektronik ve kolay kullanılan tansiyon aletleri mevcut.

Preeklampsi, eklampsi ve gebelik hipertansiyonu gibi problemleri erken fark edebilmeniz için tansiyon ölçüm aleti bulundurmanız ve tansiyon değerlerinizi kontrol etmenizde fayda vardır.

Soru Cevap

23 haftalık gebelik kaç aylıktır?

Gebeliğin 23. haftası, tıbbi gebelik takvimine göre, gebeliğin 5 ayı geride kalmıştır ve 6. gebelik ayının başlarındasınız.

Gebeliğin 23. haftası anne kaç kilo alır?

Bu bir hafta içinde yarım kilo alırsanız şaşırmayın. Gebeliğin 4. 5. ve 6. aylarında (ikinci trimester) her ay yaklaşık 1,5 kilogram ila 2 kilogram kilo artışınız olabilir.

23 haftalık hamilelikte bebek kaç gram olur?

Gebeliğin 23. haftası ortalama bir fetüs 501 gram ağırlığa sahiptir. Bu hafta ortlama bir fetus 28.9 cm baş-topuk uzunluğuna sahiptir.