Gebeliğin 4. Haftası

Gebeliğin 4. haftasında mide bulantısı, bacak ağrısı, hafif lekelenme, sık idrara çıkma ve memelerde hassasiyet gibi gebelik belirtileri yaşayabilirsiniz. 4 haftalık hamilelik idrar testinde çıkabilir. Kan testinde beta-hCG değerinin 5 ile 426 arasında olması beklenir.

4 hafta gebelik

Gebeliğin 4. haftası içerisinde bir idrarda gebelik testi yaparsanız, genellikle, gebelik varlığını çok net şekilde tespit edilebilirsiniz. Muhtemelen annenin yumurtası ile babanın spermi son iki hafta içerisinde döllenmiştir.

Döllenme 1 veya 2 hafta önce gerçekleşmiş olsa da, gebelik takvimi son regl tarihinden başlar.

Siz

Sperm ile döllenmiş yumurta, hücre sayısını arttırarak (blastosist) rahime ulaşmış ve rahim iç zarına (endometriyum) tutunmuştur. Gelişmesi ve yaklaşık 3500 gramlık bir bebek olabilmesi için buradan beslenmeye başlaması gerekiyor.

Plasentaya dönüşen hücreler beslenmeyi sağlarken, vücudunuz giderek daha fazla insan koryonik gonadotropin (hCG) üretecektir. Bu hormon, döllenmeden 7 ila 11 gün sonra kanda bulunur.

 • Regl geciktiğinde yapılacak kan testinde hCG hormonunun arttığı ve gebeliğin başladığı tespit edilebilir. 4. haftada normal hCG seviyesi yaklaşık 5 ile 426 mIU/mL arasındadır.
 • İdrarla yapılan gebelik testi ise, genellikle, hCG’yi, regl olması gerekirken regl olmayan yani beklenen sonraki ilk regl gününden 8 gün sonra tespit edebilir.

Önümüzdeki 36 hafta boyunca mucizevi değişiklikler olacak. Yaşayacağınız en bariz fiziksel belirtilerden biri regl olmanız gerekirken regl olmamaktır.

Son adet tarihinize göre gebelik haftanızı ve doğuma kaç gün kaldığını hesaplayabilirsiniz.

Bebeğiniz

 • Bebeğiniz bu hafta blastosist adında çok sayıda hücreden oluşan minicik bir yumaktır.
 • Bu hücrelerin yaklaşık yarısı, 4. haftanın sonunda haşhaş tohumu büyüklüğünde bir embriyo haline gelecektir. Hücrelerin diğer yarısı bebeğinizin güvenliğini sağlamak ve büyümesini beslemek için çalışır.

İkiz bebek gelişimi

Eğer ikiz bebekleriniz varsa ilk 3 ay gebeliğe bağlı belirtileriniz şiddetlenebilir. Sonuçta, iki bebeğiniz var ve bu nedenle hormon seviyelerinizin daha yüksek olması muhtemeldir. Hatta, artmış belirtiler nedeniyle gebeliğinizin daha erken başladığını da düşünebilirsiniz.

Gebe olup olmadığınızı belirlemek için bu hafta gebelik testi yaptırabilirsiniz ancak ikiz bebeğe sahip olup olamayacağınızı henüz bilemeyeceksiniz. İkiz bebeğiniz olup olmadığınızı öğrenmek için genellikle 8. haftaya kadar sabretmeniz gerekir.

Gebe kalmak için kısırlık&doğurganlık tedavisi gördüyseniz daha erken doktor kontrolüne gitmeniz gerekebilir. İnsan koryonik gonadotropin (hCG) ve progesteron hormon seviyelerinizi bir kan testi ile onaylatabilirsiniz.

Henüz ultrasonda görülecek bir şey yok, ancak yüksek hCG ve progesteron seviyeleri size birden fazla bebek taşıdığınıza dair ipucu verebilir.

4 haftalık gebelik belirtileri

4. hafta gebeliğin oldukça erken bir aşamasıdır ve çok fazla değişiklik ve gebelik belirtisi farketmeyebilirsiniz. Hatta regl döngülerini takip etmeyen kadınlar ve reglleri düzensiz olan kadınlar gebeliğin başladığını haftalarca farketmeyebiliyor.

Diğer taraftan gebeliğin 4. haftasında, aşağıdakiler dahil fark edilebilecek bazı erken gebelik belirtileri de vardır:

 • Mide bulantısı. Birçok gebe, gebeliğe bağlı mide bulantıları yaşar. Bu gebeliğin ilk haftalarında artar. Muhtemelen gebeliğin 9. haftasına geldiğinde en şiddetli haline ulaşır. Sonra giderek mide bulantılarınız hafifler. Tipik olarak gebeliğe bağlı mide bulantıları gebeliğin 2. trimesterinde kaybolur.
 • Hafif kramp. 4 haftalık hamilelikte kramplar sizi endişelendirebilir, ancak aslında bebeğin rahminizin zarına düzgün bir şekilde yerleştiğine işaret eder. Ancak, gebeliğin 4. haftasında yaşadığınız herhangi bir şiddetli kramp veya ağrı, doktorunuza mutlaka söylemeniz gereken önemli bir durumdur.
 • Hafif lekelenme. Gebeliğin 4. haftasında implantasyon sonucu hafif kanama da olabilir. Bu hafif lekelenme ve iç çamaşırınızda göreceğiniz hafif kahverengi kan tamamen normaldir. Tahminen 2-3 gün sürer. Hareketli anne adaylarında miktarı artabilir. Ancak regl kanaması gibi veya daha ağır bir kanama varsa, birkaç günden uzun sürerse veya herhangi bir şekilde endişeleniyorsanız doktorunuza danışın.
 • Ruh hali değişiklikleri. Ruh haliniz, dalgalanan hormonlarınız yüzünden bozulabilir. Aynı zamanda stres, anne olmaya dair endişeler ve zihninizi meşgul eden ekonomik ve sosyal sorunlardan dolayı da ruh halinizde çeşitli değişiklikler olabilir. Gebelikteki ruh hali değişimleri genel olarak ilk 12 hafta boyunca daha şiddetlidir.
 • Meme değişiklikleri. Karıncalanma hissi, ağrı, büyüme. Gebelik hormonlarınız memelerinizi daha şimdiden doğacak bebeğiniz için hazırlıyor. Süt kanalları şimdiden hazırlanmaya başladı.
 • Yorgunluk. En yaygın görülen 4 haftalık hamilelik belirtilerinden biri kendinizi yorgun, bitkin veya tükenmiş hissetmenizdir. Vücudunuz o ufacık hücre topunu bir embriyoya dönüştürmek için çok çalışır.
 • Sık idrara çıkma
 • Koku hassasiyeti

Genel olarak, 4. haftadaki gebelik belirtileri, normal regl öncesi belirtilerinizi taklit eder. Öyleki, birçok kadın, regl dönemlerinin başlamak üzere olduğunu zanneder.

4 haftalık hamileyken nelere dikkat edilmeli?

 • Rahat, destekleyici, esnek bir hamile sütyenleri edinin. Pamuklu ve balen içermeyenler genellikle en rahat olanıdır.
 • Gebeliğin ilerleyen haftalarında memelerdeki büyüme devam edebilir. Bu nedenle artan hacim ve kilolara uyum sağlayabilen sütyen modelleri en iyisidir.
 • Meme uçlarınızdaki sürtünmeyi ve meme başı ağrısını azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri edinebilirsiniz.
 • Doğru uyku alışkanlıkları daha kaliteli uyku almanıza yardımcı olabilir.
 • Fırsat bulduğunuzda gün içerisinde biraz kestirerek dinlenebilirsiniz.
 • Sık sık idrara çıkıyorsanız daha az su içmeyi tercih ediyor olabilirsiniz ama su içmeyi azaltmayın. Eğer gebelik başladıysa su içmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacınız var.
 • Mide bulantısı bu kadar erken dönemde nadirdir. Yine de mide bulantınız olursa, az az ve sık sık yemeyi tercih edin. Bulantınızı arttıran yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.
 • İyi beslenin, bol su için, alkol ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıklardan kaçının ve rahatlamaya çalışın.

4. gebelik haftasında ultrason (USG)

Hamileliğin 4. haftasında, gelecekte bebeğiniz olacak hücreler topağı, embriyoya ve plasentaya bölünür.

Bebeğin nöral tüpü ve omurgası zaten oluşmuştur.

Amniyotik kese ve amniyon sıvısı, bebek için koruyucu havuz oluşturuyor. Ve 4 haftalık gebe ultrasonunda bunların hepsi gebelik kesesi adı verilen küçük bir nokta gibi görünür.

Yine de, 4. haftada bir ultrason kontrolü olmayacak. İlk USG kontrolünüz muhtemelen gebeliğin 8. haftasında planlanacak.

Bilinmesi gerekenler

Evinizde yaptığınız bir idrar testinde gebeliğiniz pozitif çıktıysa aile hekiminize giderek bunu belirtebilirsiniz. Aile hekiminiz muhtemelen hCG değerini görmek için kan tahlili isteyecektir.

Hekiminiz, rutin gebelik tahlilleri de isteyebilir. Bu nedenle sabah açken hekime gitmek en iyisidir. Son 12 saatte bir şey yemeyin, su içebilirsiniz. Açlık kan şekeri seviyenizin doğru yorumlanabilmesi için buna dikkat etmeniz önemlidir.

İdeal bir sağlık planlaması için birinci gebe izlem, gebeliğin ilk 14 haftası içerisinde ve mümkün olan en erken zamanda yapılmalıdır.

Gebelik testiniz pozitif çıktıysa bir kadın doğum uzmanına randevu almak isteyebilirsiniz. Gebelerin çoğu 8. hafta civarında ilk takibine alınır.

Gebelik testi olarak kanda bakılan hCG hormonu, ilk haftalarda, her 48 ila 72 saatte bir 2 katına çıkar.

Eğer hala bırakmadıysanız, sağlıksız beslenmeyi, tütünü ve alkolü bırakın. Eğer hala başlamadıysanız folik asit veya multivitamin almaya başlayın. Hangi multivitaminlerin sizin için uygun olacağı konusunda hekiminize danışabilirsiniz.

Harika bir gebelik için düzenli egzersiz de son derece önemlidir. Bedeninizin ve bebeğinizin sağlıklı olması için gebe kalmadan önce yaptığınız düzenli egzersizlere genel olarak gebeliğin ilk 3 ayında da devam edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak veya daha önce yapmadığınız bir egzersize ilk kez başlamak için hekiminize danışmanızda fayda var.

Gebelik diyabeti, gebelik hipertansiyonu, düşük riski ve tetanoz gibi bulaşıcı hastalıklara karşı takip, tarama ve aşılama için hem kadın doğum uzmanınız hem de aile hekiminiz ile iletişim içerisinde olmalısınız.

Uyarılar

Gebeliğin erken döneminde düşük oranlarının yüksek olduğunu bilmeli ve endişelenmemelisiniz. Bilinen gebeliklerin yüzde 20’sine kadarının düşükle sonuçlandığı tahmin ediliyor. Düşüklerin çoğu, reglin başlaması beklenen günlerde meydana gelmektedir (1).

4. haftada embriyo ultrasonda görülemediği için bu haftalardaki düşüklere kimyasal gebelik denir.

Düşük belirtileri kramp, lekelenme ve ağır kanamadır. Yine de bu belirtileri yaşarsanız düşük gibi en kötü ihtimali düşünerek korkmayın. Çünkü blastosist rahmin iç duvarına tutunmaya ve buraya yerleşmeye çalışırken de bir miktar kanama ve lekelenme görülür. Diğer bir ifade ile her kanama, regl veya düşük kanaması değildir!

Neler olup bittiğini anlamanın en iyi yolu kendinizi çok iyi gözlemlemeniz ve ayrıntılar hakkında hekiminize danışmanızdır.

Her gebeliğin ve her kadının benzersiz olduğunu unutmayın. Başkası için işe yarayan veya başkasına sorun yaratan şey sizin durumunuz için geçerli olmayabilir.

Gebelik sırasında sorularınız veya endişeleriniz olursa, ana bilgi kaynağınız sağlık uzmanınız olmalıdır.

Soru Cevap

Gebeliğin 4. haftasında beta hcg değeri kaçtır?

Gebeliğin 4. haftasından Beta-hCG değeri 5 ile 426 arasında olması beklenir.

4 haftalık hamilelikte kalp atışı olur mu?

Gebeliğin 4. haftasında, karnınızdaki küçük blastosistinizin henüz kalp atışı yok. Önümüzdeki birkaç hafta içinde kalp ve kan dolaşım sistemi haline gelecek olan bir kan damarı oluşmaya başlamıştır. Kalp, 10. haftaya kadar gelişmeye devam edecek ancak 5. veya 6. haftada atmaya başlayacaktır.

4 hafta gebelik ultrasonda görülür mü?

Gebeliğin 4. haftasında embriyo küçük bir nokta gibi görülebilir.

Gebeliğin 4.haftasında cinsel ilişki yaşayabilir miyim?

Evet, elbette. Gebeliğin ilk haftalarında cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

“Gebeliğin 4. Haftası” için 4 cevap

  • Tıbbi gebelik takviminin 4. haftası içerisinde idrarda yapılan gebelik testi, genellikle, çok net şekilde gebe olduğunuzu ortaya koyabilir. Ancak, bu hafta idrar testi yaptıysanız ve gebelik testi negatif çıktıysa, bu gebe olmadığınızı kanıtlamaz. Bu döllenme zamanı ile ilgilidir. Regl periyodunuz içinde (genelde 28 gündür) döllenmenin gerçekleşebileceği süre yaklaşık 7-10 gündür.

   • Eğer yumurtladığınızda onu birkaç gündür bekleyen bir sperm varsa gebeliğiniz erken başlar.
   • Eğer yumurtladıktan 2-3 gün sonra ilişki yaşarsanız ve döllenme o zaman başlarsa gebeliğiniz geç başlar.

   Bu iki olasılık arasında yaklaşık 1 hafta süre vardır. Tamamen aynı regl döngüsüne sahip iki kadından biri diğerinden bir hafta ileride olabilir. Sonuç olarak 4. gebelik haftasında idrar ile yapılan gebelik testiniz negatif ise hala gebe olma ihtimaliniz vardır. Eğer birkaç gün içinde regl olmazsanız bir gebelik testi daha yapmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir