HYSağlıklı YaşamKadınGebeliğin 4. Haftası

Gebeliğin 4. Haftası

Demek içinizde büyüyen dünya tatlısı bir bebek var. Bu harika! Gebelik, hayattaki önemli kilometre taşlarından biridir. Peki gebeliğin 4. haftasında içinizde neler oluyor? Gebeliğin her haftasında merak ettiklerinize ve ihtiyaçlarınıza cevap olabilecek bu rehberi sizin için hazırladık.

Gebeliğin 4. haftası içerisinde bir idrarda gebelik testi yaparsanız, genellikle, gebelik varlığını çok net şekilde tespit edilebilirsiniz. Muhtemelen annenin yumurtası ile babanın spermi son iki hafta içerisinde döllenmiştir.

Döllenme 1 veya 2 hafta önce gerçekleşmiş olsa da, gebelik takvimi son regl tarihinden başlar.

Siz

Sperm ile döllenmiş yumurta, hücre sayısını arttırarak (blastosist) rahime ulaşmış ve rahim iç zarına (endometriyum) tutunmuştur. Gelişmesi ve yaklaşık 3500 gramlık bir bebek olabilmesi için buradan beslenmeye başlaması gerekiyor.

Plasentaya dönüşen hücreler beslenmeyi sağlarken, vücudunuz giderek daha fazla insan koryonik gonadotropin (hCG) üretecektir. Bu hormon, döllenmeden 7 ila 11 gün sonra kanda bulunur.

 • Regl geciktiğinde yapılacak kan testinde hCG hormonunun arttığı ve gebeliğin başladığı tespit edilebilir. 4. haftada normal hCG seviyesi yaklaşık 5 ile 426 mIU/mL arasındadır.
 • İdrarla yapılan gebelik testi ise, genellikle, hCG’yi, regl olması gerekirken regl olmayan yani beklenen sonraki ilk regl gününden 8 gün sonra tespit edebilir.

Önümüzdeki 36 hafta boyunca mucizevi değişiklikler olacak. Yaşayacağınız en bariz fiziksel belirtilerden biri regl olmanız gerekirken regl olmamaktır.

Bebeğiniz

 • Bebeğiniz bu hafta blastosist adında çok sayıda hücreden oluşan minicik bir yumaktır.
 • Bu hücrelerin yaklaşık yarısı, 4. haftanın sonunda haşhaş tohumu büyüklüğünde bir embriyo haline gelecektir. Hücrelerin diğer yarısı bebeğinizin güvenliğini sağlamak ve büyümesini beslemek için çalışır.

İkiz bebek gelişimi

Eğer ikiz bebekleriniz varsa ilk 3 ay gebeliğe bağlı belirtileriniz şiddetlenebilir. Sonuçta, iki bebeğiniz var ve bu nedenle hormon seviyelerinizin daha yüksek olması muhtemeldir. Hatta, artmış belirtiler nedeniyle gebeliğinizin daha erken başladığını da düşünebilirsiniz.

Gebe olup olmadığınızı belirlemek için bu hafta gebelik testi yaptırabilirsiniz ancak ikiz bebeğe sahip olup olamayacağınızı henüz bilemeyeceksiniz. İkiz bebeğiniz olup olmadığınızı öğrenmek için genellikle 8. haftaya kadar sabretmeniz gerekir.

Gebe kalmak için kısırlık&doğurganlık tedavisi gördüyseniz daha erken doktor kontrolüne gitmeniz gerekebilir. İnsan koryonik gonadotropin (hCG) ve progesteron hormon seviyelerinizi bir kan testi ile onaylatabilirsiniz.

Henüz ultrasonda görülecek bir şey yok, ancak yüksek hCG ve progesteron seviyeleri size birden fazla bebek taşıdığınıza dair ipucu verebilir.

4 haftalık gebelik belirtileri

4. hafta gebeliğin oldukça erken bir aşamasıdır ve çok fazla değişiklik ve gebelik belirtisi farketmeyebilirsiniz. Hatta regl döngülerini takip etmeyen kadınlar ve reglleri düzensiz olan kadınlar gebeliğin başladığını haftalarca farketmeyebiliyor.

Diğer taraftan gebeliğin 4. haftasında, aşağıdakiler dahil fark edilebilecek bazı erken gebelik belirtileri de vardır:

Genel olarak, 4. haftadaki gebelik belirtileri, normal regl öncesi belirtilerinizi taklit eder. Öyleki, birçok kadın, regl dönemlerinin başlamak üzere olduğunu zanneder.

4 haftalık gebelere önerilerimiz:

 • Rahat, destekleyici, esnek bir hamile sütyenleri edinin. Pamuklu ve balen içermeyenler genellikle en rahat olanıdır.
 • Gebeliğin ilerleyen haftalarında memelerdeki büyüme devam edebilir. Bu nedenle artan hacim ve kilolara uyum sağlayabilen sütyen modelleri en iyisidir.
 • Meme uçlarınızdaki sürtünmeyi ve meme başı ağrısını azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri edinebilirsiniz.
 • Doğru uyku alışkanlıkları daha kaliteli uyku almanıza yardımcı olabilir.
 • Fırsat bulduğunuzda gün içerisinde biraz kestirerek dinlenebilirsiniz.
 • Sık sık idrara çıkıyorsanız daha az su içmeyi tercih ediyor olabilirsiniz ama su içmeyi azaltmayın. Eğer gebelik başladıysa su içmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacınız var.
 • Mide bulantısı bu kadar erken dönemde nadirdir. Yine de mide bulantınız olursa, az az ve sık sık yemeyi tercih edin. Bulantınızı arttıran yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Bilinmesi gerekenler

Evinizde yaptığınız bir idrar testinde gebeliğiniz pozitif çıktıysa aile hekiminize giderek bunu belirtebilirsiniz. Aile hekiminiz muhtemelen hCG değerini görmek için kan tahlili isteyecektir.

Hekiminiz, rutin gebelik tahlilleri de isteyebilir. Bu nedenle sabah açken hekime gitmek en iyisidir. Son 12 saatte bir şey yemeyin, su içebilirsiniz. Açlık kan şekerinizin doğru yorumlanabilmesi için buna dikkat etmeniz önemlidir.

Gebelik testiniz pozitif çıktıysa bir kadın doğum uzmanına randevu almak isteyebilirsiniz. Gebelerin çoğu 8. hafta civarında ilk takibine alınır.

Biliyor muydunuz!
Gebelik testi olarak kanda bakılan hCG hormonu, ilk haftalarda, her 48 ila 72 saatte bir 2 katına çıkar.

Eğer hala bırakmadıysanız, sağlıksız beslenmeyi, tütünü ve alkolü bırakın. Eğer hala başlamadıysanız folik asit veya multivitamin almaya başlayın. Hangi multivitaminlerin sizin için uygun olacağı konusunda hekiminize danışabilirsiniz.

Harika bir gebelik için düzenli egzersiz de son derece önemlidir. Bedeninizin ve bebeğinizin sağlıklı olması için gebe kalmadan önce yaptığınız düzenli egzersizlere genel olarak gebeliğin ilk 3 ayında da devam edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak veya daha önce yapmadığınız bir egzersize ilk kez başlamak için hekiminize danışmanızda fayda var.

Gebelik diyabeti, gebelik hipertansiyonu, düşük riski ve tetanoz gibi bulaşıcı hastalıklara karşı takip, tarama ve aşılama için hem kadın doğum uzmanınız hem de aile hekiminiz ile iletişim içerisinde olmalısınız.

Uyarılar

Gebeliğin erken döneminde düşük oranlarının yüksek olduğunu bilmeli ve endişelenmemelisiniz. Bilinen gebeliklerin yüzde 20’sine kadarının düşükle sonuçlandığı tahmin ediliyor. Düşüklerin çoğu, reglinin başlamasını beklediği zamanlarda meydana gelmektedir. (kaynak)

4. haftada embriyo ultrasonda görülemediği için bu haftalardaki düşüklere kimyasal gebelik denir.

Düşük belirtileri kramp, lekelenme ve ağır kanamadır. Yine de bu belirtileri yaşarsanız düşük gibi en kötü ihtimali düşünerek korkmayın. Çünkü blastosist rahmin iç duvarına tutunmaya ve buraya yerleşmeye çalışırken de bir miktar kanama ve lekelenme görülür. Diğer bir ifade ile her kanama, regl veya düşük kanaması değildir!

Neler olup bittiğini anlamanın en iyi yolu kendinizi çok iyi gözlemlemeniz ve ayrıntılar hakkında hekiminize danışmanızdır.

Her gebeliğin ve her kadının benzersiz olduğunu unutmayın. Başkası için işe yarayan veya başkasına sorun yaratan şey sizin durumunuz için geçerli olmayabilir.

Gebelik sırasında sorularınız veya endişeleriniz olursa, ana bilgi kaynağınız sağlık uzmanınız olmalıdır.

Önceki İçerikGebeliğin 2. Haftası
Sonraki İçerikGebeliğin 5. Haftası
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz