HYSağlıklı YaşamKadınHafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Bu rehber anne adaylarının kafasındaki soruları cevaplamak, daha güvenli ve daha rahat bir gebelik geçirmelerini sağlamak ve gebelik boyunca oluşacak değişikliklere hazır olmalarını sağlamak amacıyla hazırlandı.

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak çok doğal ve güzel bir arzudur. Gebeliğe hazırlık rehberi, gebelik rehberi ve bebek dünyaya geldikten sonra ihtiyacınız olan tüm sağlık bilgilerine en sağlıklı şekilde yanıtlar sunmayı hedefliyoruz.

Bu rehberimiz 40 haftalık gebelik sürecini ilk haftasından doğuma kadar özetleyecek.

1. ve 2. Haftalar

1. ve 2. haftalarda hamile olmasanız da, doktorlar hamileliğinizin tarihini belirlemek için son adet döneminizin başlangıcını kullanır.

Yumurtalıklarınızdaki foliküller, bir tanesi veya iki tanesi dominant olup yumurtalarınız spermle birleşmek üzere salınır. Bu, adetinizin başlamasından yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşir.

Bakınız: Gebeliğin 2. Haftası

3. Hafta

Gebe kalma, 3. haftanın başında başlar.

Annenin foliküllerinden salınan yumurtanın, babanın spermi tarafından döllenmesi sonrasında zigot oluşur. Bu zigot bir taraftan bölünerek çoğalırken bir taraftan da anne rahmine doğru hareket eder. Bu zigot anne rahmine tutunarak gebeliği başlatır.

Zigotun anne rahmine tutunmasına implantasyon denir. Rahmin iç duvarına endometrium denir. Zigot yolculuk boyunca çok defa bölünmüştür ve morula adında hücre sayısı oldukça artmış yapıyı oluşturmuştur. Devam eden süreçte daha da büyür ve blastokist adını alır.

Bebeğiniz geliştikçe, plasentaya dönüşen hücrelerden, giderek daha fazla insan koryonik gonadotropin (hCG) üretecektir. Bu hormon, gebelik hormonu olarak bilinir ve gebe kaldıktan 7 ila 11 gün sonra kanınızda bulunur.

3. haftanın sonlarına doğru yapılacak kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunun arttığı ve gebeliğin başladığı tespit edilebilir.

3. haftanın sonları ve 4. haftanın başlarından itibaren gebelik testi + olmadan da erken gebelik bulgularını hissedilebilir.

Bakınız: Gebeliğin Erken Belirtileri

4. Hafta

Artık embriyo dönemi başlar. Annenin adet olması gerekirken gecikme olur. 4 haftalık gebe olduğunuzda;

  • Kanda yapılan gebelik hormonu testinde hCG seviyesi; 5 ile 426 mIU/mL arasında olmalıdır.
  • Genellikle idrar testinde net bir pozitif geblik sonucu alabilirsiniz.

Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz henüz bir haşhaş tohumu tanesi büyüklüğündedir ve gelişimini tehdit edebilecek şeylere karşı en savunmasız haldedir. Henüz ultrason cihazında görülemeyecek kadar küçüktür ve yaklaşık 1-2 mm civarındadır.

Bugünden itibaren 10. haftaya kadar, bebeğin tüm organları gelişmeye ve hatta bazıları çalışmaya başlayacak.

Bakınız: Gebeliğin 4. Haftası

5. Hafta

Bebeğiniz artık bir susam tanesi kadar. Bebeğinizin büyüklüğü hakkında bir fikir edinmek için bir kalemin ucuna bakın. Artık embriyonun; ektoderm, mezoderm ve endoderm olmak üzere üç katmanı var.

  • Ektoderm; cilt ve sinir sistemine dönüşecek.
  • Mezoderm; kemiklerini, kaslarını ve üreme sistemini oluşturacaktır.
  • Endoderm; mukoza zarlarını, akciğerleri, bağırsakları ve daha fazlasını oluşturacaktır.

Bakınız: Gebeliğin 5. Haftası

6. Hafta

Bebeğiniz hala minicik: Yaklaşık bir pirinç tanesi veya bir nar tanesi kadar.

Bebeğin beyin ve omuriliği büyür. Kalbi atmaya başlar. 6. haftaya kadar, bebeğinizin kalp atışı genellikle bir ultrasonda hızlı bir titreme olarak algılanabilir.

Yorgunluk, göğüs ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtilerini olabilir. Sabah bulantısı yaşayabilirsiniz.

Doğum öncesi bir kadın doğum doktoru randevusu planlayabilirsiniz.

Bakınız: Gebeliğin 6. Haftası

7. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık bir nohut büyüklüğündedir.

Bebeğinizin yüzü yavaş yavaş tanımlanır. Bebeğinizin kollarında, bu haftada sinirler ile birlikte kıkırdak dokusu oluşur. Kolları ve bacakları kürek gibi görünür.

Göğüsleriniz büyümeye başlayabilir. Yorgunluğunuz bu haftalarda artmış olabilir. Mümkün olduğu kadar dinlenin.

Bakınız: Gebeliğin 7. Haftası

8. Hafta

Bebeğinizin gebelik yaşı 6 haftadır ve şu anda embriyodan fetüse geçiş yapmaktadır. Yaklaşık olarak bir barbunya büyüklüğündedir.

Bebeğin benzersiz yüz özellikleri, tüm iç işleyişleri ve organlarıyla birlikte gelişmeye devam eder.

Bu hafta sabah bulantısı hala devam ediyor olabilir.

İlk üç aylık döneminizin sonuna doğru ilerlerken giysilerinizin daha sıkı oturduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz. Kilo artışı farkedilebilir. Göğüsleriniz büyümeye devam edebilir.

Bakınız: Gebeliğin 8. Haftası

9. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık bir üzüm tanesi kadardır. Kollar, ayak parmakları, göz kapakları ve kulaklar gibi ana organlar da gelişir.

Yiyecek ve içecek arzuları ve tiksintileri yaşamaya başlayabilirsiniz ve ruh haliniz tahmin edilemez olabilir.

Erken gebelik belirtileriniz muhtemelen şiddet açısından en üst seviyededir.

Bakınız: Gebeliğin 9. Haftası

10. Hafta

Bebeğiniz erkek mi yoksa kız mı? Bebeğinizin cinsel organları bu hafta gelişmeye başlıyor, ancak henüz ultrasonda cinsiyeti tespit edemeyeceksiniz. Bebeğinizin göz kapakları kapanmaya başlıyor ve yüz hatları daha belirgin hale geliyor.

Göğüslerinizdeki ve karnınızdaki damarlar daha belirgin hale gelmeye başlayabilir. Daha büyük sütyenlere, rahat iç çamaşırlarına ve esnek bel pantolonlara ihtiyacınız artar.

Bakınız: Gebeliğin 10. Haftası

11. Hafta

Bebeğinizin uzunluğu şimdi yaklaşık 4 cm kadardır ve yaklaşık 7 gr ağırlığındadır. Bebeğiniz ortalama bir incir büyüklüğündedir. Baş ve vücudu eşit büyüklüktedir.

Bebeğinizin cinsel organı bu hafta gelişimini tamamlıyor, ancak muhtemelen cinsiyeti ultrasonda 16 ila 20 haftaya kadar görünmeyecek.

Bakınız: Gebeliğin 11. Haftası

12. Hafta

Bebeğiniz şimdi bir kayısı büyüklüğünde. Yaklaşık 5 cm uzunluğunda ve 14 g ağırlığındadır.

Bebeğinizin ses telleri oluşmaya başlar. Böbrekleri idrar üretmeye başlar.

Bakınız: Gebeliğin 12. Haftası

13. Hafta

İkinci üç aylık döneme yani 2.trimester‘e hoş geldiniz! Hamileliğinizin en riskli kısmı sona erdi ve düşük yapma riskiniz sadece yüzde 1 ila 5’e düştü.

Fetüs artık neredeyse bir limon büyüklüğündedir. Bebeğinizin başı vücudunun 1/3’ünü oluşturur.

Bebeğinizin başının, kollarının ve bacaklarının etrafındaki doku yavaş yavaş kemik haline gelir.

Bebeğiniz idrar yaparak amniyotik sıvıyı oluşturmaya başlar. Hamileliğinizin sonuna kadar bu sıvının çoğu, bebeğinizin idrarından oluşacaktır.

Bakınız: Gebeliğin 13. Haftası

14. Hafta

Bebeğiniz artık gözlerini kısarak, kaşlarını çatarak ve hatta yüzünü ekşiterek çeşitli mimikler yapabilir. Siz onları göremeyecek veya hissedemeyecek olsanız da, bebeğinizin mimik ifadeleri yapabilmesi beyin gelişimlerinin ne kadar ilerlediğini gösterir.

Bakınız: Gebeliğin 14. Haftası

15. Hafta

Bebeğiniz artık bir elma veya portakal büyüklüğünde. İskeletleri gelişmeye başlıyor ve vücut kısımlarını kıpırdatıyor ve hareket ettiriyorlar. Yakında küçük kıpırdamalar hissetmeye başlayacaksınız.

Bu haftada yapılacak bir USG (ultrason) taramasında bebeğinizin kemiklerini görebilirsiniz.

Bakınız: Gebeliğin 15. Haftası

16. Hafta

Bebeğin hareket ettiğini hissetmeye başlamış olmalısınız. Bu aşamadaki bebeklerin boyu yaklaşık 11,5 cm uzunluğunda ve yaklaşık 100 gram ağırlığındadır.

Bu hafta yaklaşık olarak bir avokado büyüklüğünde olan bebeğiniz yakında hızlı bir büyüme sürecine girecek. Yan yatarak uyumaya da alışmalısınız.

Bakınız: Gebeliğin 16. Haftası

17. Hafta

Bebeğinizin derisi altında, onu sıcak tutacak ve ona enerji verecek yağ depoları birikiyor. Bebeğinizin ve sizin ağırlığınız artmaya devam eder. Öne doğru artan kilonuz nedeniyle vücudunuzun ağırlık merkezi de öne doğru yer değiştirir. Doğru duruşu sağlamaya çalışın ve topuklu ayakkabılarınızı rafa kaldırın.

Bakınız: Gebeliğin 17. Haftası

18. Hafta

Bebeğinizin duyuları için önemli bir gelişim yaşanıyor. Kulakları gelişiyor ve sesinizi duymaya başlayabilirler. Gözleri de ışığı algılamaya başlayabilir.

Ultrason ile, bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz

Boyu yaklaşık 14 cm uzunluğunda ve yaklaşık 200 gram ağırlığındadır.

Bakınız: Gebeliğin 18. Haftası

19. Hafta

Bu hafta bebeğinizin vücudunu verniks kazeoza kaplıyor. Bu yağlı ve mumsu madde, kırışma ve tahrişe karşı bebeğinizin cildini koruyucu bir bariyer görevi görür.

Eğer kramplarınız varsa kalsiyum ve magnezyum alımını arttırarak kramplardan kurtulabilirsiniz.

Bakınız: Gebeliğin 19. Haftası

20. Hafta

Bebeğinizle sohbet edin. Sizi duyabilecek kadar geliştiler! Yaklaşık, 300 gram ağırlığa ve 16 cm baş-popo uzunluğuna ulaştı. Şu ana kadar rahminizin içinde tekme hissetmiş olmalısınız.

Bakınız: Gebeliğin 20. Haftası

21. Hafta

Bebeğiniz artık yutabilir. Yaklaşık 14. haftada başlayan tüylenme (lanugo tüyleri) vücudun çoğunu kaplar. Bu haftanın sonunda bebeğiniz yaklaşık 26 cm baş-topuk uzunluğuna sahip olacak.

21. haftalara gelindiğinde meme büyüklüğü oldukça artabilir ve karın bölgesinde cilt çatlakları görünümü oluşabilir.

Bakınız: Gebeliğin 21. Haftası

22. Hafta

Bebeğiniz duymayı ve elleriyle kavramayı öğrenmeye başlıyor.

Bebeğiniz yaklaşık 430 gram ağırlığa ve 28 cm baş-topuk uzunluğuna ulaşmaktadır.

Gebelik sırasında artan kan hacmi varis oluşumuna katkıda bulunabilir. Gebeliğe bağlı gelişen varisler, tipik olarak bacaklarda görülür, ancak kollar ve gövde gibi diğer vücut kısımlarında da görülebilirler.

Bakınız: Gebeliğin 22. Haftası

23. Hafta

Bebeğiniz uzuvlarını hareket ettirirken muhtemelen çok sayıda tekme ve yumruk hissedersiniz.

23. haftada doğan bebekler aylarca yoğun bakımla hayatta kalabilir, ancak bazı sağlık problemleri olabilir.

23. haftada gebelik nedeniyle yaklaşık 5 ila 6 kg almış olabilirsiniz. Bu kilo artışı göbeğinizde, uyluklarınızda ve memelerinizde çatlaklara neden olabilir.

Bakınız: Gebeliğin 23. Haftası

24. Hafta

Bebeğiniz, yaklaşık olarak, baştan ayağa 30 cm uzunluğunda ve 600 gram ağırlığındadır.

Memeleriniz kısa süre kolostrum adı verilen küçük miktarlarda süt üretmeye başlayabilir. Bu, gebeliğinizin geri kalanı için aralıksız devam edebilir. Bazı kadınlar doğum sonrasına kadar kolostrum üretmezler, bu yüzden gebeyken hiç süt gelmiyorsa endişelenmeyin.

Bakınız: Gebeliğin 24. Haftası

25. Hafta

Bebeğiniz karnınızda epeyce yer kaplamaya başlar. Vücudunuz buna alışırken garip veya rahatsız hissediyor olabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, kadınlar için genellikle hamileliğin ilk aylarından daha rahattır, ancak üçüncü üç aylık döneme yaklaştıkça enerji seviyeniz düşüyor olabilir.

Bakınız: Gebeliğin 25. Haftası

26. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık 750 gram ağırlığa ve 33 cm baş-topuk uzunluğuna sahiptir.

Bebeğinizin işitme duyusu, sesinizi tanıyabilecek kadar gelişmiştir. Eğlenmek için şarkı söylemeyi veya onlara kitap okumayı deneyin.

Developmental Psychobiology dergisinden bir çalışma, fetal kalp atışının hem anne hem de baba seslerine nasıl tepki verdiğini ölçtü. Bebekler her ikisine de yanıt verirken, araştırmacılar fetüslerin annelerinin sesini tercih ettikleri sonucuna vardı.

Bakınız: Gebeliğin 26. Haftası

27. Hafta

Bebeğinizin akciğerleri ve sinir sistemi gelişmeye devam ediyor. Şimdi bebeğinizin hareketlerini takip etmek için harika bir zaman. Bebeğinizin hareketlerinde bir azalma fark ederseniz, doktorunuzu belirtin.

Bakınız: Gebeliğin 27. Haftası

Çoğu kadın gebeliğin ikinci yarısında yaklaşık 30 saniye süren, düzensiz kasılmalar yaşar. Bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları denir. Nadir görülür ve acısızlardır. Ancak bu kasılmalar sıklaştığında acısız olsa bile erken doğum belirtisi olabilir.

28. Hafta

Sırt ağrınız ve belki uykusuzluğunuz olabilir. Dinlenmeye özen gösterin ve ağır bir şey kaldırmaktan kaçının.

Bebeğin beyni hızla büyüyor. Bebeğiniz göz kırpıyor, rüya görüyor ve yüzünü buruşturabiliyor.

Bebeğiniz yaklaşık 900 ila 1100 gram ağırlığa ve 38 cm baş-topuk uzunluğuna sahiptir.

Bakınız: Gebeliğin 28. Haftası

29. Hafta

Ortalama olarak, 29. haftada annenin kilo artışı yaklaşık 9 kg’dır. Bu değerin biraz altında veya üstünde olabilirsiniz, bu normaldir.

Bebeğinizin hızla kilo almaya başladığını muhtemelen farketmişsinizdir.

Bebeğiniz yaklaşık, 1200 gram kadar ağırlığa ve 38 cm uzunluğa sahiptir.

Bakınız: Gebeliğin 29. Haftası

30. Hafta

Bebeğinizin artık uyanık oldukları saatlerde gözleri açık ve kemik iliklerinden kan hücreleri üretiliyor.

Normalden daha erken uyumaya çalışın ve eğer yapabiliyorsanız, sabahın biraz ilerleyen saatlerinde uyuyun. Biraz kestirmek, enerjinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Bakınız: Gebeliğin 30. Haftası

31. Hafta

Mesaneniz yukarıda diyafram tarafından aşağıda ise büyüyen bebeğiniz tarafından basıya uğrar ve hacim kaybeder. Bu nedenle bebeğiniz büyüdükçe azalan mesane hacmi nedeniyle sık sık idrara çıkmanız gerekebilir. Ayrıca, hapşırdığınızda veya çok güldüğünüzde bir miktar idrar kaçırabilirsiniz. Bütün bunlar normaldir.

Bebeğiniz yaklaşık, 1500 gram kadar ağırlığa ve 41 cm kadar baş-topuk uzunluğuna sahiptir.

Bakınız: Gebeliğin 31. Haftası

32. Hafta

Mideniz hızla büyüyen bebeğiniz tarafından basıya uğrar ve hacim kaybeder. Ayrıca gebelik hormonları mide ile yemek borusu arasındaki darlığın gevşemesine neden olur. Bebeğiniz büyüdükçe progesteron hormonun etkisi ve mide üzerinde artan bası, mide içeriğinin ağza doğru kaçışına yani reflü şikayetlerine ve mide ekşimesine neden olabilir.

Bakınız: Gebelikte Reflü ve Mide Ekşimesi

Bebeğiniz eğer 32. haftaya ulaşır ve 32. haftadan sonra doğarsa, gerekli tıbbi yardımlarla, büyük ihtimalle hayatta kalmayı başarır. Bu haftaya kadar gelen bebeğin, sinir sistemleri vücut ısılarını düzenleyebilecek kadar gelişmiştir.

Bakınız: Gebeliğin 32. Haftası

33. Hafta

Gebelik süresince vücudunuz normalden daha fazla kan üretir. Kan hacmi yüzde 40’tan fazla artar ve bu değişikliğe uyum sağlamak için kalbinizin daha hızlı pompalanması gerekir. Kalp atışlarınızda düzensizlikler olabilir. Ancak, yine de anormal bir durum far ederseniz bunu doktorunuzu belirtin.

Bebeğinizin akciğerleri neredeyse tamamen olgunlaştı. Bebeğiniz yaklaşık, 1800 ila 2000 gram kadar ağırlığa ve 43 cm kadar uzunluğa sahiptir.

Bakınız: Gebeliğin 33. Haftası

34. Hafta

Bebeğiniz karın bölgesinde biraz daha aşağı doğru yerleşir. Bu mide ekşimesi şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilir.

Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır. Ayrıca cildinin üstünde onu koruyan verniks kazeoza kalınlaşıyor. Bebeğinizin gözbebekleri büyüyebiliyor ve küçülebiliyor. Akciğerleri iyi gelişmiş durumdadır.

Bebeğiniz yaklaşık, 2000 ila 2200 gram kadar ağırlığa ve 45 cm kadar uzunluğuna sahiptir.

Bakınız: Gebeliğin 34. Haftası

35. Hafta

Hazırlanın, bebeğinizin en hızlı kilo aldığı aşama başlıyor. Devam eden süreçte, her hafta yaklaşık 200 ila 250 gram arası kilo artışı olacak.

Şu anda yaklaşık 46 cm uzunluğunda ve 2300 ila 2500 gram ağırlığında. Yağlarının çoğu omuzları etrafında.

Böbrekler ve karaciğer gelişmiştir.

Bakınız: Gebeliğin 35. Haftası

36. Hafta

Şu anda yaklaşık 44 ila 49 cm uzunluğunda ve 2400 ila 2750 gram ağırlığında. Bebeğiniz büyüdüğü ve rahim içerisinde hareket edebilecekleri alan küçüldüğü için daha az hareketli olabilirler.

Bakınız: Gebeliğin 36. Haftası

37. Hafta

Doğumdan hemen önce bebeğiniz baş aşağı pozisyon alır. Bebek aşağı doğru pozisyon alırken siz daha rahat nefes almaya başlayabilirsiniz. Ancak mesaneye artan bası nedeniyle sık idrara çıkma ve idrar kaçırma problemleri artabilir.

Bebeğinizin ana organları rahmin dışında çalışmaya ve doğuma hazırdır.

Bakınız: Gebeliğin 37. Haftası

38. Hafta

38. haftaya gelindiğinde artık bebeğiniz, yaklaşık olarak, 46 ila 51 cm arasında bir boy uzunluğuna ve 3 kg ağırlığa sahiptir.

Bakınız: Gebeliğin 38. Haftası

39. Hafta

Tebrikler! Bebeğiniz gebelik sürecini tamamladı ve artık miadında doğmaya hazır.

Bakınız: Gebeliğin 39. Haftası

40. Hafta ve Sonrası

40. haftada doğan bebeklerin çoğu yaklaşık 48 ila 54 cm uzunluğundadır ve 2700 gram ila 4000 gram ağırlığındadır. Erkek bebekler genellikle kız bebeklerden daha ağırdır.

Bebeklerin doğum günleri kesin değildir. Sadece %5 kadar az bir oranda bebek tahmin edilen doğum gününde doğar. Tahmini doğum tarihinizden birkaç gün hatta birkaç hafta önce ya da sonra doğum yapabilirsiniz. Buna şaşırmayın.

Bakınız: Gebeliğin 40. Haftası


Unutmayın, gebeliğin kaçıncı haftasında olursanız olun ana bilgi kaynağınız doktorunuzdur. Gebelik sürecinizle ilgili herhangi bir endişeye sahipseniz bunu doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin.


Aylara göre
gebelik haftaları
2345
1 aylık gebe6789
2 aylık gebe10111213
3 aylık gebe14151617
4 aylık gebe18192021
5 aylık gebe22232425
6 aylık gebe26272829
7 aylık gebe30313233
8 aylık gebe34353637
9 aylık gebe38394041
sağdaki numaralar ilgili gebelik haftasına götürür
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

1 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz