Pazartesi, 19 Ekim, 2020

Gebelik testi negatif olmasına rağmen adet görememek

Bir kadının adeti gecikmiş olabilir veya bir periyodu kaçırmış olabilir. Ancak yine de yapılan gebelik testinin sonucu negatif çıkabilir. Bu durumlarda, neler olup bittiğini merak mı ediyorsunuz? Hamile misiniz? Bir sorun mu var?

Evde uyguladığınız hamilelik testiniz negatif çıktı ancak adet görmeniz gerekirken adet görmediniz. Gelin olası ihtimallere birlikte bakalım.

1. Gebesiniz ancak henüz farkında değilsiniz

Gebelik başlangıcı şu şekildedir;

  1. Kadın yumurtalığından 1 adet yumurta salınır. Erkek sperminin bu yumurtayı döllemesi gerekir. Kadın yumurtasının ömrü yaklaşık 3 gündür.
  2. Erkek spermi kadın yumurtasını dölledikten sonra oluşan döllenmiş yumurta kadın rahmine doğru ilerler
  3. Döllenmiş yumurta kadın rahmine (uterus) tutunması olayı (implantasyon) ile gebelik başlar.
  4. İmplantasyon ile gebelik hormonu (hCG) üretilmeye başlar.

İki adet tarihi arasında implantasyonun hangi gün olduğu önemlidir. Bazen kadın yumurtası salındıktan sonraki günlerde spermle karşılaşır. Bu implantasyon tarihini ileri atar.

Bazen yumurta döllendikten sonra rahime tutunana kadar uzun yol alması gerekir ve implantasyon daha geç gerçekleşir.

Sonuç olarak, implantasyon iki adet dönemi arasında ne kadar geç olursa, kadının bir sonraki adet tarihine daha az zaman kalmış demektir. Bir sonraki adet tarihine kalan süre azaldıkça, bir sonraki adet tarihine kadar üretilebilecek gebelik hormonu (hCG) miktarı da azalmıştır.

Gebelik başlamıştır. Kadın bedeni bunun farkındadır. Ancak evde uygulanan gebelik test kitleri henüz çok az üretilmiş gebelik hormonunu farkedemez.

Gebeliğin erken döneminde gebelik hormonu olan insan koryonik gonadotropin (hCG) seviyesi, evde gebelik test kitinin okuyamayacağı kadar düşük olabilir.

Bir araştırma, evde uygulanan gebelik test kitlerinin %99 oranında doğru sonuç verebilmesi için gebelik hormonunun (hCG) 25 mIU/mL seviyesini geçmiş olması gerekir. (1)

1991 yılında yapılan bir araştırmanın yazarları şunu ifade ediyor: Gebelik olup olmadığını %95 oranında doğru tespit edebilmesi için bir gebelik test kitinin, gebelik hormonunun 12.4 mIU/mL kadar düşük seviyelerini tespit edebilmesi gerekir. (2) Ancak maalesef evde uygulanabilen gebelik test kitleri bu kadar düşük hormon seviyelerini tespit edebilecek kadar hassas değil.

Eğer adet görmediyseniz ancak yine de hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız evde gebelik test kiti uygulamasını birkaç gün sonra tekrarlayabilirsiniz ya da kan testi yaptırarak kanda gebelik hormonu seviyenizi (Beta HCG) ölçtürebilirsiniz.

2. Dış gebelik (ektopik gebelik)

Her ne kadar çok nadir de görülse dış gebelik evde yapılan gebelik test kitinde negatif çıkabilir. Bu durum, dış gebeliklerin yüzde 3’ünden azında olur.

Gebelik testiniz negatif sonuç veriyorsa ve aşağıdaki belirtilere sahipseniz mutlaka kadın doğum doktorunuza danışın:

  • Karnınızda veya karnınızın bir tarafında şiddetli ağrı
  • Baş dönmesi veya sersemlik
  • Kanama veya hafifçe kanama nedeniyle leke farketme
  • Mide bulantısı ve kusma

3. Yaşam tarzınız

Gebelik dışında da adet döngüsünü etkileyen faktörler vardır. Örneğin stres, adet tarihinizi geciktirebilir. Özellikle iş veya eğitim stresi altındaki kadınlarda strese bağlı adet gecikmesi sık görülür.

Yetersiz veya dengesiz beslenme de adet döngüsünü etkileyebilir. Çok fazla kafein tüketmek adet döngünüzü bozabilir. Çay, kahve, bitter çikolata, kola ve enerji içecekleri kafein içerir.

Yeteri kadar besin tüketmemek de adet döngüsünü değiştirebilir. Güzelliği zayıflıkla eşdeğer gören genç kızlarda malnütrisyona (enerji eksikliği) bağlı adet düzensizliği görülebilir.

Yoğun uygulanan egzersiz programı veya işinizde gece vardiyasında çalışmak gibi ani yaşam tarzı değişiklikleri de adetlerinizin düzensiz olmasına neden olabilir.

4. Emzirme

Emzirme, adet döngünüzde bazı düzensizliklere neden olabilir. Bebek doğduktan ve siz tekrar adet görmeye başladıktan sonra bile emzirme adet döngülerinizi etkileyebilir.

Bebeklerin ne zaman ne kadar emecekleri de belli olmaz. Bir süre rahatsızlanan bebek emmeyi azaltabilir. Büyüyen bebeğin emme iştahı ansızın artabilir. Bebeğin emme miktarının değişmesi adetlerinizi etkilyebilir.

5. Tıbbi Durumlar

Polikistik over sendromu (PCOS) veya tiroid problemleri gibi tıbbi durumlar, kadınların adet döngülerini etkileyebilir ve adet görmeden bir sonraki adet dönemine girmelerine neden olabilir.

Bazı kadınlarda adet dönemi çok hafif geçerken bazılarında adet tamamen atlanabilir, bazılarında ise adet çok daha şiddetli ve ağır geçebilir.

Adetsiz geçen döngülerin özellikle ileri yaştaki kadınlarda bir sebebi de menapozdur. Menapoz kadınlarda ortalama 50 yaş civarında başlar. Ancak bazı kadınların menapozları 40 yaş civarında belki de daha erken başlar. Menapoz yaşı her kadında farklıdır.

90 günden daha uzun süre adet görmediyseniz buna sebep olan tıbbi durumu araştırmak üzere kadın hastalıkları ve doğum doktorunuza danışın.

6. İlaçlar

Bazı doğum kontrol yöntemleri adet döngünüzde değişikliklere neden olabilir.

Ayrıca yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ile alerji tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir.

Son Söz

Adet görmeniz gerekirken adet görmemeniz ve yaptığınız gebelik testinin negatif çıkması, birçok sağlık durumunun bir sonucu olabilir.

Aşırı stresli bir süreçten geçiyor olabilirsiniz veya henüz tanısı konmamış bir polikistik over sendromu hastası olabilirsiniz.

Gebelik testi yaptıysanız ve sonuç negatif çıktıysa bir sonraki gebelik testini yaptırana kadar birkaç gün veya 1 hafta beklemelisiniz. İkinci kez gebelik testi yaptıysanız ve negatif çıktıysa üstelik hala adet de görmediyseniz doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Soru-Cevap

Soru: Adet görmem gerekirken adet görmediysem ve evde gebelik test kiti sonucum da negatif ise bunu doktoruma söylemeli miyim?

Cevap: Kadınların adet durumlarını etkileyen çok fazla etken vardır. 3 ay ve daha uzun süre adet görmüyorsanız bunu doktorunuzla paylaşmanızı öneririm. Adet görmenize engel olan durumun keşfedilmesi için testler yapılacaktır. Altta yatan ve henüz tanısı konmamış bir hastalığınız var ise bu hastalığın tanısının erkenden konması tedavi avantajı sağlayabilir. Ayrıca gebe kalmak isteyen ancak bir süredir adet görmeyen anne adayları için doktorunuz çeşitli çözüm arayışlarına girecektir.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

10 Maddede Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, sorusuna cevap arıyorsanız mide yanması, gastrit, ülser veya reflü gibi bir rahatsızlığınız var demektir. Hastalığınızın tıbbi adı...

Prabex Nedir? Prabex Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Prabex, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır.  Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

Raneks Nedir? Raneks Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Raneks, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Döllenme ve hamilelikle ilgili bilinen pek çok yanlış algı vardır. Bunlardan biri döllenmenin rahimde gerçekleştiğine inanılmasıdır. Halbuki döllenme rahmin her iki yanında...

Gebeliğin Erken Belirtileri ve Temel Gebelik Bilgileri

Gebelik, erkek sperminin, kadın yumurtalığından serbest bırakılan yumurta hücresini döllemesi ile başlar. Sperm ile döllenen yumurta daha sonra kadın rahmine (uterus) doğru...

Hamileler kahve içebilir mi?

Kahve önemli miktarda kafein içeren popüler bir içecektir. Enerji artırıcı, uykudan uyandırıcı ve uyarıcı etkileri nedeniyle insanlık tarihi boyunca hiç olmadığı kadar...

Brokoli, iyi ki varsın!

Brassica Oleracea ailesinin bir üyesi olan brokoli, minyatür boyutlarda küçük bir ağaca benzeyen sağlıklı bir besindir. Antioksidan, vitamin ve mineral deposudur. Lif...

Erkekler Decavit pronatal kullanabilir mi?

Decavit pronatal gebelerin gebelik sürecini daha başarılı atlatması için geliştirilmiş bir ilaçtır. Anne olmak isteyen kadınların hamile kalmak için hazırlık yaptığı süreçte,...

GÜNCEL

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi?

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi? sorusunun cevabı "calpol 6 plus şurup 6 kg ve üzeri bebeklere verilebilir" şeklindedir.

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

10 Maddede Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, sorusuna cevap arıyorsanız mide yanması, gastrit, ülser veya reflü gibi bir rahatsızlığınız var demektir. Hastalığınızın tıbbi adı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz