Gebelik Testleri Ne Zaman Yapılır?

Evde gebelik testi yapmak ve hamile olup olmadığınızı belirlemek için gebelik testi adet döngünüzün hangi gününde ve günün hangi saatinde yapıldığında ideal sonucu verir?

06 Ara 2023 — Son güncelleme:
Paylaş:
Gebelik Testleri Ne Zaman Yapılır

Gebelik testlerinin en erken ne zaman yapılacağını mı merak ediyorsunuz? Evde gebelik testleri, hastane şartlarında yapılan kan tahlili ve sağlık profesyonelinizin ultrason ile gebelik kesesini görüp görmemesi gebe olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

İdrar testinde gebelik ne zaman belli olur?

Evde sabah uyanır uyanmaz idrar ile uygulanan gebelik testleri, genel olarak adetiniz geciktikten sonra yapıldığında muhtemelen doğru sonuç verirler. Ancak, eğer gebeyseniz, yeni nesil erken gebelik testleri size birkaç gün daha erken gebe olduğunuzu söyleyebilir.

  • Erken gebelik testleri: Bu testler, eğer gebelik varsa, sonraki adet tarihinize 5-6 gün varken size gebe olduğunuzu söyleyebilir. Ancak bu testin beklenen sonraki adet tarihinize birkaç gün varken gebe olmadığınızı söylemesi gebe olmadığınızı garanti edemez.
  • Normal gebelik testleri: Bu standart gebelik testleri daha az hassastır ve adetiniz geciktiğinde uygulanır.

Bazı kadınların beta-hCG hormon seviyesi daha çabuk yükselir ve gebelik testlerinde adet görmesi beklenen günden 5-6 gün öncesinde bile pozitif sonuç görünebilir. Ancak yine de her gebelik farklıdır ve sonuçlar değişebilir.

Kullandığınız gebelik testinin markası, o testi muhafaza ettiğiniz koşullar ve ne kadar başarılı uyguladığınız sonucunuzun doğruluk olasılığını doğrudan etkiler.

Birkaç gün daha fazla beklemek, yani adetinizin birkaç gün gecikmesini beklemek evde yapılacak gebelik testlerinin daha kesin bir sonuç vermesini sağlayabilir.

Cinsel ilişkiden kaç gün sonra gebelik testi pozitif çıkar?

Eğer hamile olup olmadığınızı öğrenmek için sabırsızsanız veya endişeleniyorsanız, tahminen cinsel ilişkiden 14 gün sonra test yapabilirsiniz (1).

Adet günü gelmeden idrar testi doğru çıkar mı?

Erken gebelik testleri, adet gelmeden 5-6 gün önce size gebe olduğunuzu söyleyebilir.

Gebelik en erken ne zaman belli olur?

Eğer düzenli adet görüyorsanız, hassas ve kaliteli bir erken gebelik testi ile sonraki adetinizin başlayacağı günden 6 gün önce yaklaşık %70 doğrulukla gebe olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz.

Adet günü gelmeden gebelik anlaşılır mı?

Elbette anlaşılır. Erken gebelik testleri, hCG hormonu seviyesini 10 mIU/mL gibi düşük seviyelerde algılayabilir. Kan tahlili ise çok daha hassastır. Hem kan tahlili hem de erken gebelik testleri beklenen sonraki adet tarihinize 5-6 gün varken gebe olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Adete yakın gebelik testi pozitif çıkar mı?

Eğer gebelik başladıysa beta-hCG hormonunuz yükselmeye başlamıştır. Erken gebelik testleri gibi hassas testler adetiniz yaklaştığında gebe olduğunuzu gösterebilir. Ancak eğer test sonucunuz negatif ise bu gebe olmadığınızı kanıtlamaz.

İdrar testi hangi saatlerde yapılır?

Evde gebelik testini günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz. Ancak uzun gece uykusundan uyanır uyanmaz yapılan idrar daha yüksek konsantrasyonda gebelik hormonu içerebileceğinden sabah uyanır uyanmaz yapılan idrar testinin gebe olduğunuzu belirleme şansı artabilir.

Sabah uyanır uyanmaz evde hamilelik testi yaparsanız, doğru sonuç alma olasılığınız daha yüksektir.

Evde hamilelik testleri, idrarınızdaki insan koryonik gonadotropin (beta-hCG) hormonunu tespit ederek çalışır.

Geceleri sık sık işemek için kalkmazsanız (veya gece boyunca su içmezseniz), bu hormon uyandığınızda idrarınızda daha yoğun bulunur. Bu genellikle hCG miktarının biraz daha yüksek olduğu ve hamileyseniz doğru sonuç alma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bu, özellikle adetiniz henüz gecikmediyse veya regl döneminiz sadece birkaç gün gecikmişse önemlidir.

Özellikle adet döneminiz çok da gecikmediyse ve özellikle çok su içiyorsanız, yanlış negatif sonuç alma olasılığınız daha yüksektir. Bu hamilelik başlamış olmasına rağmen evde gebelik testinizin bunu tespit edemediği anlamına gelir.

Gebe miyim?

Gebelik testi yaptınız ve gebe olup olmadığınız hakkında daha fazla şey mi merak ediyorsunuz?

Dünyanın ilk profesyonel “Gebe miyim?” asistanı ile gebe olup olmadığınızı analiz edin:

Gebe miyim?

Kan testinde gebelik ne zaman belli olur?

Eğer kadın yumurtası ve erkek spermi ile birleşen döllenmiş yumurta anne rahmine başarılı şekilde tutunduysa, beklenen sonraki adet tarihinizden bir hafta kadar önce yapılan bir kan testinde gebe olduğunuz belli olabilir.

Gebeliğin 3. haftasında bazı kadınlarda beta-hCH kan testi ile tespit edilebilecek kadar yükselebilir. Ancak beklenen sonraki adet gününüz gelmediyse, beta-hCG değerinizin düşük çıkması gebe olmadığınızı kanıtlamaz.

Gebe olup olmadığınızı merak eden sağlıklı bir kadınsanız, gebe olup olmadığınızı netleştirmek ve ilk doktor kontrollerini yaptırmak için adetiniz bir hafta geciktikten sonra doktorunuza gidebilirsiniz.

Aslında kan tahlili ile beta-hCG hormonu ölçümü son derece hassastır. Kan tahliline, evde gebelik testlerine güvendiğinizden daha fazla güvenebilirsiniz.

Gebelik testleri en erken ne zaman yapılır?

Kan tahlili en hassas testtir. Ancak standart bir uygulama olarak adetiniz bir hafta geciktiğinde bu tahlili yaptırırsınız. Eğer infertilite (kısırlık) tedavisi ya da IVF (tüp bebek) tedavisi görüyorsanız veya başka bir özel sağlık durumunuz varsa doktorunuz sizden daha erken tarihte kan tahlili yaptırmanızı isteyebilir.

Erken gebelik testleri hassastır ve sonraki adetinize 5-6 gün kadar yaklaştığınızda evinizde kendi idrarınız ile sabah uyanır uyanmaz uygulayabilirsiniz.

Normal gebelik testleri ise daha az hassas ve genellikle daha ucuzdur. Bu testleri adetiniz bir gün veya daha fazla geciktiğinde kullanabilirsiniz. Elbette adetiniz geciktiğinde de hassas erken gebelik testlerini kullanabilirsiniz.

Hangi gün?Hangi gebelik testi?
Sonraki adet gününe 7 gün veya daha fazla zaman varHiçbiri
Sonraki adet gününe 6 gün veya daha az bir zaman kaldıErken gebelik testi
Sonraki adet günü bugünErken gebelik testi
Adetim bir haftadan daha az geciktiErken gebelik testi,
Normal gebelik testi
Adetim bir haftadan daha fazla geciktiEvde gebelik testleri,
Kan tahlili ile beta-hCG ölçümü
Gebelik testleri en erken ne zaman yapılır?

Doktora gitmek için neden bekliyorum?

Unutmayın, test başarısı için değil, kadın doğum uzmanınız ve diğer sağlık hizmeti sunucularının verimli hizmet sunumu için adetiniz bir hafta geciktikten sonrasına randevu almanız önerilmektedir.

Birçok kadın hayatında birkaç defa kimyasal gebelik yaşayabilir. Bu gebeliğin başladığı, ancak sağlıklı fetus gelişiminin devam etmediği anlamına gelir.

Eğer özel bir sağlık sorununuz yoksa, pozitif gebelik testi sonrasında sabırlı olup adetiniz bir hafta geciktiğinde hastaneye giderseniz bebeğinizin gelişimi için hiçbir şey kaybetmemiş olursunuz. Çünkü gebeliğin bu kadar erken aşamasında genel olarak yapılacak bir tıbbi işlem yoktur.

Eğer özel bir sağlık sorununuz yoksa ve erkenden hastaneye giderseniz, sonrasında kimyasal gebelik kaybı yaşarsanız bu muhtemelen sinirlerinizi daha fazla gerecektir.

Ancak aşağıdakiler gibi özel bir sağlık durumunuz varsa, doktorunuz sizi daha erken görmek isteyebilir:

  • İnfertilite veya IVF (tüp bebek) tedavisi görüyorsanız
  • İleri yaşta bir anne adayıysanız (>35)
  • Kronik hastalıklarınız varsa
  • Hamileliğiniz etkileyen herhangi başka bir sağlık durumunuz varsa

Ultrason ile gebelik kesesi

Gebelik kesesi genellikle vajinal ultrasonografide gebeliğin 3. haftası ila 5 haftası arasında transvajinal ultrason kullanılarak görülebilir. Transvajinal ultrason daha yüksek bir hassasiyete sahiptir ve transabdominal ultrasondan daha net görüntüler üretir.

Gebelik kesesi, gebeliğin 5-6. haftalarında ultrason ile görülebilir. Bu yaşadığınız son adetiniz üzerinden 5 ila 6 hafta geçmesi anlamına gelir. Ancak gebeliğin kesin olarak tespit edilmesi için 7-8. haftalar beklenir.

Ultrasonografi işlemi, gebeliğin ilerleyen haftalarında bebeğin kan dolaşımının değerlendirilmesi, bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi ve son olarak da normal-vajinal doğum şansının olup olmadığının değerlendirilmesi amacı ile belirli aralıklarla uygulanmaktadır.

Ultarason muayeneniz, gebe izlem tarihleriniz ve diğer önemli gebelik olaylarınızı günü gününe hesaplamak için gebelik hesaplama asistanımızı kulanabilirsiniz.