Gebelikte Kabızlık Nasıl Önlenir?

Hamilelik süresince vücudunuzda yaşanan hormonal değişiklikler, hamileliğinizin çok erken dönemlerinde kabız olmanıza neden olabilir. Gebelerin kabız olma riskleri daha yüksektir. Kabızlık sorunu yaşamamak için bunu nasıl önleyebileceğinizi öğrenin.

22 Haz 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Gebelikte kabızlık nasıl önlenir

Gebeliğin başlangıcında yaşanan hormonal değişiklikler sindirim sisteminizin ve özellikle bağırsaklarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bunun sonucu olarak gebelikte kabızlık gelişebilir.

Hamilelikte kabızlık amniyon sıvısı içinde yüzen bebek için bir tehdit unsuru değildir.

Kabızlık nedeniyle ıkınmak, düşük gelişmesine neden olabilecek bir durum değildir. Ancak amniyon sıvınız yetersiz ise veya ek başka ciddi sağlık sorunlarınız varsa kabızlık sağlık sorunlarınızı şiddetlendirebilir.

Doğum öncesi kullanılan vitaminler genellikle sizin ve bebeğinizin sağlığı için hayati öneme sahiptir. Ancak aldığınız demir eksikliği ilaçları da yaygın bir yan etki olarak kabız olmanıza neden olabilir.

Kabızlık, barsak gazı ve şişkinlik gelişmesine neden olabilir. Kabızlık, önlenmezse, hemoroid gelişmesini tetikleyebilir veya makatta çatlaklara neden olabilir.

Gebeliğin herhangi bir döneminde kabızlık yaşayabilirsiniz. Üstelik kabızlık gebeliğin erken belirtilerinden biridir.

Kabızlık nasıl giderilir?

Bol miktarda meyve ve sebze yiyin çünkü bunlar vitamin ve minerallerin yanı sıra sindirime yardımcı olan ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek lif sağlar. Günlük 20 ila 25 gram diyet lifi hedefleyin.

Taze meyve ve sebzeleri, he zaman dikkatli bir şekilde yıkayın.

Muz, makarna, pirinç lapası, pirinç pilavı, fazla inek sütü tüketimi ve fast food yiyecekler kabızlık gelişme riskini arttırır.

Eğer kabızlık ve gaz şikayetleri yaşıyorsanız 3 büyük öğün yemek yerine az az ve sık sık beslenmeyi tercih edin.

Küçük öğünler sindirim sisteminiz için sindirilmesi daha kolay öğünlerdir. Daha az yediğinizde sindirim sistemi daha az zorlanarak çalışır. Dolayısıyla daha az yediğinizde kabızlık, şişkinlik ve gaz şikayetleriniz hafifler.

Hareket edin. Egzersiz beden ve zihin için elbette faydalıdır. Aynı zamanda kabızlığı önlemeye de yardımcı olur. Kaslarınızı zinde tutmak için düzenli olarak egzersiz yapın.

Bol sıvı tüketin. Gebelerin her gün 10-12 bardak sıvı içmesi önerilmektedir. Eğer idrarınızın rengi koyu sarıysa, susuz kalmış olabilirsiniz ve daha fazla suya ihtiyacınız vardır. Susuzluk kabızlık riskini arttırır. Gebe bir kadın için sağlık sorunlarına neden olabilir. Sık sık idrara çıkmaktan rahatsız olabilirsiniz ancak bu su içmenize engel olmasın.

Kepekli ekmek, tahıl, bakliyat, meyve ve sebze gibi lif oranı yüksek yiyecekleri yiyin. Gebelerin lif içeriği yüksek sebze, meyve ve tahılları daha çok tercih etmeleri önemlidir.

Doktorunuza danışmadan müshil veya başka ilaçlar almayın!

Doğum öncesi kullandığınız besin takviyeleri, demir ilaçları veya multivitaminler kabızlığa neden olabilir. Eğer ilaç kullanıyorsanız ve rahatlamayan gebelikte kabızlık sorununuz varsa kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Doktorunuz ilacınızı veya dozunu değiştirebilir.

Sert dışkı nedeniyle makatta çatlak, fistül veya hemoroid gelişebilir.

Koşmaya başladığınızda fark etmeden daha fazla nefes alırsınız. Çünkü vücudun oksijen ihtiyacı artmıştır. Benzer şekilde, yemek yediğinizde vücudunuz bağırsakları boşaltarak son yediğiniz yemeği sindirmek için yer açmak ister.

Son öğününüz metrelerce uzunluğundaki bağırsaklara ulaştığında, vücudunuz bağırsakların alt taraflarını boşaltmak ister. Buna gastrokolik refleks denir. Bu isteği iyi değerlendirin ve bağırsaklarınız çalışmaya başladığında tuvaletinizi yapın.

Tuvalet yapma ihtiyacını ertelemek, kabız olma riskini arttırır. Eğer dışkı yapma hissiniz geldiyse bunu geciktirmemeye gayret edin. Daha iyisi ise, her gün sabah kahvaltıdan yaklaşık yarım saat sonra büyük tuvaletinizi yapma alışkanlığı kazanmaya çalışın.

Soru Cevap

Gebelikte kabızlık düşüğe neden olur mu?

Hayır! Kabızlık ile ıkınma, Kabızlık rahatsız edicidir, ancak nadiren ciddidir. Rahim ve bağırsaklar aynı sisteme ait olmadığı için kabızlık nedeniyle ıkınmak, düşük yapmak ile sonuçlanmaz. Amniyon sıvınız yetersiz ise veya ek başka ciddi sağlık sorunlarınız varsa kabızlık sağlık sorunlarınızı şiddetlendirebilir.

Gebelikte kabızlık bebeğe zarar verir mi?

Kabızlık, bağırsaklarla ilgili bir sorundur ve aslında rahim içerisindeki amniyon havuzunda yüzen bebeği etkilemesi beklenmez.

Gebelikte kabızlık neden olur?

Gebeliğin başlangıcında yaşanan hormonal değişiklikler sindirim sisteminizin ve özellikle bağırsaklarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bunun sonucu olarak kabızlık gelişebilir.

Gebelikte kabızlık nasıl giderilir?

Sebze ve meyve gibi lif içeriğinden zengin besinleri tüketmek, yeteri kadar su içmek ve probiyotik besinler kabızlıktan korunmanıza yardımcı olur. Her sabah kahvaltıdan sonra ya da başka bir öğünden sonra yarım saat içerisinde büyük tuvaletinizi yapma alışkanlığı kazanmayı deneyin.

Kabızlık Rehberi:
1. Kabızlık (konstipasyon)
2. Gebelikte kabızlık
3. Çocuklarda Kabızlık
4. Bebeklerde Kabızlık
5. Kabızlığı gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile yenin
6. Lif içeriği en yüksek besinler

Gebelik boyunca mevcut sağlık durumunuza özel kişisel detaylı bilgi için hekiminize danışın.