Gebelikte kabızlık nasıl önlenir?

Hamilelik süresince vücudunuzda yaşanan hormonal değişiklikler, hamileliğinizin çok erken dönemlerinde kabız olmanıza neden olabilir. Gebeliğin herhangi bir döneminde kabızlık yaşayabilirsiniz. Kabızlık nasıl giderilir?

Gebeliğin başlangıcında yaşanan hormonal değişiklikler sindirim sisteminizin ve özellikle bağırsaklarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bunun sonucu olarak kabızlık (konstipasyon) gelişebilir.

Doğum öncesi kullanılan vitaminler genellikle sizin ve bebeğinizin sağlığı için hayati öneme sahiptir. Ancak aldığınız demir eksikliği ilaçları da yaygın bir yan etki olarak kabız olmanıza neden olabilir.

Kabızlık, barsak gazı ve şişkinlik gelişmesine neden olabilir. Kabızlık, önlenmezse, hemoroid gelişmesini tetikleyebilir veya makatta çatlaklara neden olabilir.

Gebeliğin herhangi bir döneminde kabızlık yaşayabilirsiniz. Üstelik kabızlık gebeliğin erken belirtilerinden biridir.

Hamilelikte kabızlık nasıl giderilir?

Bol miktarda meyve ve sebze yiyin çünkü bunlar vitamin ve minerallerin yanı sıra sindirime yardımcı olan ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek lif sağlar. Günlük 20 ila 25 gram diyet lifi hedefleyin.

Taze meyve ve sebzeleri, he zaman dikkatli bir şekilde yıkayın.

Muz, makarna, pirinç lapası, pirinç pilavı, fazla inek sütü tüketimi ve fast food yiyecekler kabızlık gelişme riskini arttırır.

Eğer kabızlık ve gaz şikayetleri yaşıyorsanız 3 büyük öğün yemek yerine az az ve sık sık beslenmeyi tercih edin.

Küçük öğünler sindirim sisteminiz için sindirilmesi daha kolay öğünlerdir. Daha az yediğinizde sindirim sistemi daha az zorlanarak çalışır. Dolayısıyla daha az yediğinizde kabızlık, şişkinlik ve gaz şikayetleriniz hafifler.

Hareket edin. Egzersiz beden ve zihin için elbette faydalıdır. Aynı zamanda kabızlığı önlemeye de yardımcı olur. Kaslarınızı zinde tutmak için düzenli olarak egzersiz yapın.

Bol sıvı tüketin. Gebelerin her gün 10-12 bardak sıvı içmesi önerilmektedir. Eğer idrarınızın rengi koyu sarıysa, susuz kalmış olabilirsiniz ve daha fazla suya ihtiyacınız vardır. Susuzluk kabızlık riskini arttırır. Gebe bir kadın için sağlık sorunlarına neden olabilir. Sık sık idrara çıkmaktan rahatsız olabilirsiniz ancak bu su içmenize engel olmasın.

Bakınız: Günlük İçmem Gereken Su Miktarı Ne Kadar?

Kepekli ekmek, tahıl, bakliyat, meyve ve sebze gibi lif oranı yüksek yiyecekleri yiyin. Gebelerin lif içeriği yüksek sebze, meyve ve tahılları daha çok tercih etmeleri önemlidir.

Doktorunuza danışmadan müshil veya başka ilaçlar almayın!

Doğum öncesi kullandığınız besin takviyeleri, demir ilaçları veya multivitaminler kabızlığa neden olabilir. Eğer ilaç kullanıyorsanız ve rahatlamayan gebelikte kabızlık sorununuz varsa kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Doktorunuz ilacınızı veya dozunu değiştirebilir.

Sert dışkı nedeniyle makatta çatlak, fistül veya hemoroid gelişebilir.

Koşmaya başladığınızda fark etmeden daha fazla nefes alırsınız. Çünkü vücudun oksijen ihtiyacı artmıştır. Benzer şekilde, yemek yediğinizde vücudunuz bağırsakları boşaltarak son yediğiniz yemeği sindirmek için yer açmak ister.

Son öğününüz metrelerce uzunluğundaki bağırsaklara ulaştığında, vücudunuz bağırsakların alt taraflarını boşaltmak ister. Buna gastrokolik refleks denir. Bu isteği iyi değerlendirin ve bağırsaklarınız çalışmaya başladığında tuvaletinizi yapın.

Tuvalet yapma ihtiyacını ertelemek, kabız olma riskini arttırır. Eğer dışkı yapma hissiniz geldiyse bunu geciktirmemeye gayret edin. Daha iyisi ise, her gün sabah kahvaltıdan yaklaşık yarım saat sonra büyük tuvaletinizi yapma alışkanlığı kazanmaya çalışın.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz