Cumartesi, 19 Eylül, 2020

Masa başı çalışanlar için bel, sırt ve boyun ağrılarından korunma önerileri

Saatlerce bilgisayar kullanırken veya masa başında çalışırken yanlış pozisyonlarda oturulan süre boyunca sırt ve bel ağrıları oluşabilmektedir. Gün boyu ofiste çalışanlar için bel, sırt ve boyun ağrılarından korunma önerileri:

Zamanla insanların iş üretme şekilleri değişiklik gösterdi. Tarlalardan fabrikalara, fabrikalardan ofislere… Hızla gelişen teknolojiler iş yerlerinden evlerimize kadar birçok cihazın hayatımıza girmesini sağladı.

Düzenli spor ve egzersiz yaparak ve oturma pozisyonuna dikkat ederek kurtulabileceğimiz bu ağrılar, eğer bu önlemler alınmazsa ilerleyen zamanlarda bel ve boyun fıtığı gibi kronik hastalıklara neden olabilir.

GELİŞEN TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZA KATTIĞI ŞEYLER OLDUĞU GİBİ HAYATIMIZDAN ÇALDIĞI ŞEYLER DE VAR.

HAREKET ETMEK!

KASLARIMIZ BİZ HAREKET ETTİKÇE HAREKETİMİZİ SAĞLAYAN TÜM KASLAR GELİŞME GÖSTERECEK YA DA MEVCUT GÜÇ VE KAPASİTESİNİ KORUYACAKTIR.

Ergonomik ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmadan uzun süreli çalışmak, omurganın fizyolojik eğriliklerinin korunmasına engel olmaktadır.

A. Yanlış oturma pozisyonu nelere yol açar?

  • Sırt-bel-boyun bölgesindeki kasların güçsüzleşmesine ve esnekliğini kaybetmesine
  • Omurganın doğal (fizyolojik) eğriliklerinin kaybına
  • Omurga kemikleri arasında bulunan disklere yüklenen basıncın artmasına

yol açmaktadır. Bunun sonucunda da sırt ve bel ağrıları oluşmakta, boyun fıtığı ile bel fıtığı görülebilmektedir.

B. Bel ve boyun ağrılarından nasıl korunabilirim?

İş ve üretimin devamlılığı ve çalışma verimliliğinin arttırılması amacıyla, sağlıklı ve ergonomik çalışma koşulları yaratmak için önerilerimizi dikkate alın.

Dizüstü kullanırken doğru oturuş pozisyonu

1. Başınızı dik tutun

Başınızı dik tutun. Öne, arkaya, sağa veya sola değil olması gerektiği gibi dik durmasına özen gösterin.

2. Klavye ve fare kullanım mesafesini kısa tutun

Klavye ve farenin yan yana olması idealdir. Dirsekler 90 derecelik açıyla durmalıdır. Doğru bir el ve fare yerleşimi için klavye ile fare aynı zeminde, aynı yükseklikte olmalıdır.

Klavye ve fare aynı seviyede olmalı. Klavye ince fare avuç içini dolduracak şekilde seçilmelidir.

3. Harici klavye ve fare kullanın

Bilgisayar kullanarak iş üretiyorsanız, ya da uzun saatler bilgisayar kullanıyorsanız klavyesi faresi ekranı doğru oturuş/duruş pozisyonu için ayrı ayrı yerleştirilebilen bilgisayarlar tercih edin (AİO veya masaüstü bilgisayarlar gibi). Unutmayın! Dizüstü bilgisayarlar, tabletler vs sizin oturuş ergonominiz için değil taşınabilir olmak için dizayn edilirler.

EKRAN: Göz sağlığınız için yazıların rahat okunabilmesi adına büyük ekranlar tercih edin. Uykusuzluk problemine karşı mavi ışığı azaltma özelliği olan ekranlar tercih edin. Ekranın yüksekliğini, eğilmeden bakmanızı sağlayacak şekilde ayarlayın. Unutmayın, boynunuz ve başınız doğal dikliğinde olmalı.

KLAVYE: Daha rahat yazabilmek ve uzun süre yazı yazarken bilek/el ağrısı oluşmaması için ince yani yüksek olmayan klavyeler tercih edin.

FARE: Yine el bileği ergonomisine uygun fareler seçmek bilek ağrılarınızın oluşmasını önleyecektir. Son olarak mausepad olarak el bileğinin altında yumuşak yastık, bilek desteği olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bel ağrısı çekmeden uzun süre dizüstü ile çalışmak için, harici klavye ve fare kullanın, dizüstünüzü yükseğe konumlandırın!

Not: Uzun süre dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, harici klavye ve fare bağlayabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarın altına yükseltecek sehpa/aparat koyarak dizüstü ekranının eğilmeden bakabileceğiniz yüksekliğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

4. Bilgisayar kullanımı için ideal uzaklığınızı belirleyin

Bilgisayar ekranı gövdenizden bir kol uzaklığında olmalı. Ekran üst hizasının göz seviyenizde olması idealdir. Unutmayın, boynunuz ve başınız doğal dikliğinde olmalı, ekrana bakarken eğilmemelisiniz.

Ofis koltuğunun bel desteği olmalı. Kolçaklar ayarlanabilmelidir.

5. Sandalye seçimine dikkat edin

Sandalye seçimi yapılırken sırt desteği olmasına, oturma yeri ile ayarlanabilir sırt desteği arasında 95 – 105 derecelik bir açı bulunmasına dikkat edilmelidir.

Gerek oturma yeri gerekse sırt bölgesi oturma pozisyonunuzu destekleyecek şekilde olmalıdır. Koltuğun kol destekleri olmalı, bunlar gerekirse çıkarıp takılabilir ve yüksekliği ayarlanabilir biçimde seçilmelidir.

Oturma yerinin yumuşak minderli olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca tekerlekleri sayesinde ileri-geri hareket edebilir ve kendi etrafında dönebilir olmalıdır.

Hafifçe dizlerinizi kıracak yükseklikte hafif eğimli bir zemin üzerine ayaklarınızı koyun.

6. Ayaklarınızı destekleyin

Dizleriniz ve ayak bileğinizde oluşan gerginliği azaltmak için, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Hafifçe dizlerinizi kıracak yükseklikte hafif eğimli bir zemin üzerine ayaklarınızı koyun.

7. Doğru açıyı bulun

Bacağınızın alt kısmı dizden 90–110 derecelik açıyla yerleştirilmiş olmalıdır. Yüksekliği ayarlanabilir sandalyeniz ile gözleriniz ekranın üst kısmına gelecek ve rahatça oturacak şekilde yükseklik ayarlaması yapılmalıdır.

8. Uzun süre bacak bacak üstüne atmayın

Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturduğunuzda dizin arkasında bulunan ve bacakların alt kısmı ile ayaklarda hissi sağlayan bacak siniri olan peroneal sinir üzerine baskı uygulanabilir, kan dolaşımı olumsuz etkilenebilir. Ayrıca, bu oturma pozisyonu, kambur duruşa sebep olur.

9. Molalar verin

Masa başı çalışmaları esnasında her 45 dakikada en az bir kez yerinizden kalkın ve hareket edin, bir kaç germe hareketi yapın. Eklemlerinizi ısıtacak şekilde kollarınızla ve bacaklarınızla daireler çizin. Böylece iskelet sistemizinizi rahatlatmış ve kan dolaşımını hızlandırmış olacaksınız.

10. Vücudunuzu esnetin

Çalışma esnasında belirli aralıklarla, bilgisayarı, önünüzdeki dosya ve işleri bir kenara bırakıp vücudunuzu esnetin. Böylece doğru duruşunuzu koruyarak günün geri kalanını daha sağlıklı geçirirsiniz.

11. Gözlerinizi ihmal etmeyin

Gözlerinizi dinlendirin! Bilgisayarınızdan veya okuma eylemi dahil yakından bakarak yaptığınız işlere molalar verin. Her 20 dakika bir 20 saniye başınızı çevirin ve (mümkünse en az 6 metre) uzağa bakın.

Gözleri yeteri kadar dinlendirmeden yapılan masa başı ofis çalışmaları daha erken yaşta gözlerin bozulmasına ve miyopi gelişmesine neden olur.

12. Telefonu doğru kullanın

Aynı anda birçok işi birden yaparken, telefonu omuz ve kulak arasında tutmak omurga sağlığını olumsuz etkiler. Boyun veya sırt ağrısı sebebi olabilir. Telefon görüşmeleriniz için bir kulaklık veya hoparlör kullanın.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fibromiyalji

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır.Belirtiler,...

Bel Ağrıları

Bel ağrıları toplumda baş ağrısından sonra en sık görülen ağrıdır. Obezite, gebelik, uzun süre ayakta durmak, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymek...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz