Saç Bakımı ve Temizlikte Doğru Alışkanlıklar

Saçlar zamanla yağlanır ve kirlenir. Saçları yıkamak temizlemek için yeterli olsa da sağlıklı, gür ve güzel saçlar için daha fazlası gerekir. Kafa derisindeki gözenekler temizlenmeli, saç telleri kuru hava veya zararlı gazlardan korunmalıdır. Saç temizliği ve saç bakımının püf noktaları neler?

18 Tem 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
düz-saçlı-güzel-kadın-HekimimYanimda-

Saç bakımı ve temizlik, saçlarınızın daha ışıltılı ve gür kalmasına yardımcı olur. Saçlarınızın uzun ve güzel görünürken aynı zamanda gür ve sağlıklı kalmaları için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Saçların fazla fırçalanması saç dökülmesini arttırır mı?

Saçınızı çok fazla fırçalamak bölünmüş uçlara neden olabilir. Saç telleri yıpranabilir. Kopmalar görülebilir. Zamanla saç dökülmesine bile neden olabilir.

Sadece düzleştirme amaçlı saç taramalarında geniş aralıklı dişlere sahip tarakları tercih edin.

Saçların uzun süre kurutulması saç dökülmesini arttırır mı?

Saçların uzun süre kurutulması saç dökülmesini arttırır mı?

Saçların fazlaca sıcağa maruz kalmaları yıpranmalarına neden olur. Yıpranan saçlarda dökülmeler artar. Saçlar için normal havada kuruma en iyisidir.

Ancak bekleyecek kadar vaktiniz yoksa saç kurutma makinenizin ısısını düşük seviyede tuttuğunuzdan emin olun ve saç kurutma makinenizi saçlarınıza 15 cm den daha fazla yaklaştırmayın.

Yağlanan saçlarda dökülmeler artar mı?

3. Yağlanan saçlarda dökülmeler artar mı?

Saçlarınızın her gün şampuanla yıkanması gerekmeyebilir. Ancak saçlarınız zamanla yağlanır. Saçların yağlanması başlangıçta saçın korunması için önemlidir.

Fazla yağlanan saçlar temizlenmelidir. Temizlenmeyen fazla yağlar zaman içerisinde kepek veya diğer saçlı deri hastalıklarına neden olabilir.

Saçlar nasıl köpürtülmelidir?

Saçlar nasıl köpürtülmelidir?

Şampuanınızı avucunuza döktükten sonra saç derinizi iyice ovalayın. Önemli olan saç kıllarının foliküllerinin temizlenmesi ve beslenmesidir. Bu nedenle saçlarınızı kökten uca köpürtmek yerine saçlı derinizi ovmayı tercih edin.

Saçlı derinizi besleyici ve temizleyici şampuanlarla/sabunlarla ovmak:

  1. Saç kıllarının köklerinin beslenmesini,
  2. Saç kıllarının köklerinin kirlerden arınarak daha iyi havalanmasını,
  3. Saçlı deriye yapılan masaj etkisiyle kılcal damarların göreceli olarak genişleyerek kan akımının artmasını böylece saç kıllarının foliküllerine daha fazla besleyici kan gitmesini,

sağlar.

Islak saçlar nasıl taranmalıdır?

Islak saçlar nasıl taranmalıdır?

Su saçınızı zayıflatır, bu nedenle ıslak saçlara özen gösterin. Duş sonrası düğümlenmiş saçlarınıza açmak için fırçayla asılmak yerine geniş dişli bir tarakla hafif vuruşlar yapın.

Maşayla saç düzleştirmek, saça zarar verir mi?

Maşayla saç düzleştirmek, saça zarar verir mi?

Isı, saçınızdaki suya çarptığında, buhara ve “kabarcıklı saçlara” neden olabilir. Bu saçlar maşayla saç düzleştirme esnasında kolayca kırılabilir. Bu nedenle saçlarınızı maşayla düzleştirmeden önce, saçlarınızı kuruttuğunuzdan emin olun.

Sıcak bir şekillendirme aleti kullanmadan önce saçınızın kuru olduğundan emin olun.

Saçlarınızı maşayla düzleştirmeden önce ayarları en düşük sıcaklıkta tutun ve şekillendirmeden önce saçlarınıza bir ısı koruyucu sprey kullanın.

Saçları kuruturken havlu nasıl kullanılmalıdır?

Saçları kuruturken havlu nasıl kullanılmalıdır?

Saçların normal hava ile kurutulması (saç kurutma makinesinin üflediği hava değil!) en iyisidir. Saçlarınızın derli toplu kalması için havlu ile nazikçe sarabilirsiniz.

Saçların havluyla ovularak kurutulmaya çalışılması, onların kırılmasına neden olabilir.

Saç uzatmak, at kuyruğu ve topuz gibi örgüler saça zarar verir mi?

Saç uzatmak, at kuyruğu ve topuz gibi örgüler saça zarar verir mi?

Uzun süre saç uzatmak saçlarınız için risk almaktır. Uzun süreli saç uzatmalarda, saçların örülmesinde veya örülü saçların çözülmesinde (bilen birinin yardımı olmaz ise) saçlarınız yıpranacaktır. Bu durum uzun vadede saçlarda kırıklara neden olur.

Uzun süreli at kuyruğu, topuz veya örmelerde zamanla saçlarda ayrılmalar görebilirsiniz. Saçlarınızın sağlığı için örgünüzü açın ve onları karıştırın.

Saçların kimyasallarla imtihanı!

Saçların kimyasallarla imtihanı!

Perma, saç şekillendiriciler, saç boyaları gibi birçok saç krem ve spreyleri saçlarınıza şekil ya da renk vermek için kimyasallar içerir. Bu kimyasallar, saç ve kafa derisi üzerinde, kırılma ve tahriş dahil, birçok probleme neden olabilir. Bu yüzden onları akıllıca kullanın.

Saç düzleştirici krem nasıl kullanılmalıdır?

Saç düzleştirici krem nasıl kullanılmalıdır?

Saçınızı kendiniz düzleştirmek isteyebilirsiniz. Ancak bunu profesyonel kuaförlere bırakmak en iyisidir, böylece saçınızı yakmamış olursunuz.

Boyanmış, şekil verilmiş veya başka işlemlerden geçmiş saçlar üzerinde saç düzleştirici krem (hair relaxer) kullanmayın.

Saçlarınız düzleştikten sonra saç kurutma makinelerini, saç düzleştirici maşaları ve bukle maşasını kullanmayın; bu da saçlarınızı daha da mahvedebilir.

Saçlarınızı güneş ışınlarının zararlarından koruyun!

Saçlarınızı güneş ışınlarının zararlarından koruyun!

Yaz (ve kış) aylarında uzun süre saçlarınıza gelen güneş ışınları saçınızı kurutabilir ve koparabilir. Saçlarınızı ve saçlı derinizi güneşin zararlı etkilerinden korunmak için şapka kullanabilir ya da saçınızı örtebilirsiniz.

Denizin tuzu veya havuzun kloru saçlara zarar verir mi?

Denizin tuzu veya havuzun kloru saçlara zarar verir mi?

Evet! Havuzlardaki klor ya da denizin tuzlu suyu saç tellerinize zarar verebilir.

Yoğun bir şekilde klorlu ya da tuzlu suya maruz kalan saçlar yıpranarak mat bir görünüme bürünür, bu saçlarda kırılma ve yıpranmalara daha sık rastlanılır. Özellikle boyalı ve uzun saçları klor ve tuzun zararlarına karşı korumak gerekir.

Havuzun klorundan veya denizin tuzundan saçlarınızı koruma yöntemleri:

  • Bone kullanmak saçlarınızı havuzun klorundan veya denizin tuzundan koruyacaktır.
  • Yüzmeden önce saçlarını klordan korumak için durulanmayan saç bakım kremi veya bakım yağı sürebilirsin. Böylece saçındaki krem, su içerisinde durduğun süre boyunca saç tellerini koruyup, kalkan görevi yapacaktır. 
  • Havuzdan veya denizden çıktığında saçlarını yıkayarak klordan kurtulmalısın. Havuzdan veya denizden çıkınca saç diplerinden saç uçlarına kadar klordan iyice arınacak şekilde saçlarını yıka. Sonra saç uçlarına saç kremi sürüp 4-5 dakika bekle. Saçlarını duruladığında yumuşacık ve sağlıklı saçlarına nazikçe havlunu sar ve kurumasını bekle. Bu işlemleri havuza her girdiğinde tekrarlamanı tavsiye ediyoruz.

Saç uçlarından aldırmak saçları hızlı uzatır mı?

Saç uçlarından aldırmak saçları hızlı uzatır mı?

Uzun ve sağlıklı saçlar elde etmek istiyorsanız düzenli olarak saçlarınızı kestirin. Bu saçlarınızın daha iyi görünmesini sağlar.

Saç uçlarından kestirmeniz doğrudan hızlı uzamayı sağlamaz. Ancak özellikle kırıklar veya yıpranan saç uçları saç uzamasını yavaşlatabilir. Bu sebeple, eğer saç uçlarınızın yıprandığını düşünüyorsanız veya saç kırıklarınız rahatsız edici ölçüde fazla ise, saç bakımına başlamadan önce uçlardan bir miktar kestirmenizi öneririz.


Kaynak: https://www.webmd.com/