Cumartesi, 19 Eylül, 2020

Saç bakımı ve temizlikte doğru alışkanlıklar

Saçlarınızın uzun ve güzel görünürken sağlıklı kalmaları için dikkat edilmesi gereken konuları özetledik:

1. Saçların fazla fırçalanması saç dökülmesini arttırır mı?

Saçınızı çok fazla fırçalamak bölünmüş uçlara neden olabilir. Saç telleri yıpranabilir. Kopmalar görülebilir. Zamanla saç dökülmesine bile neden olabilir.

Sadece düzleştirme amaçlı saç taramalarında geniş aralıklı dişlere sahip tarakları tercih edin.

2. Saçların uzun süre kurutulması saç dökülmesini arttırır mı?

Saçların fazlaca sıcağa maruz kalmaları yıpranmalarına neden olur. Yıpranan saçlarda dökülmeler artar. Saçlar için normal havada kuruma en iyisidir.

Ancak bekleyecek kadar vaktiniz yoksa saç kurutma makinenizin ısısını düşük seviyede tuttuğunuzdan emin olun ve saç kurutma makinenizi saçlarınıza 15 cm den daha fazla yaklaştırmayın.

3. Yağlanan saçlarda dökülmeler artar mı?

Saçlarınızın her gün şampuanla yıkanması gerekmeyebilir. Ancak saçlarınız zamanla yağlanır. Saçların yağlanması başlangıçta saçın korunması için önemlidir.

Fazla yağlanan saçlar temizlenmelidir. Temizlenmeyen fazla yağlar zaman içerisinde kepek veya diğer saçlı deri hastalıklarına neden olabilir.

4. Saçlar nasıl köpürtülmelidir?

Şampuanınızı avucunuza döktükten sonra saç derinizi iyice ovalayın. Önemli olan saç kıllarının foliküllerinin temizlenmesi ve beslenmesidir. Bu nedenle saçlarınızı kökten uca köpürtmek yerine saçlı derinizi ovmayı tercih edin.

Saçlı derinizi besleyici ve temizleyici şampuanlarla/sabunlarla ovmak:

  1. Saç kıllarının köklerinin beslenmesini,
  2. Saç kıllarının köklerinin kirlerden arınarak daha iyi havalanmasını,
  3. Saçlı deriye yapılan masaj etkisiyle kılcal damarların göreceli olarak genişleyerek kan akımının artmasını böylece saç kıllarının foliküllerine daha fazla besleyici kan gitmesini,

sağlar.

5. Islak saçlar nasıl taranmalıdır?

Su saçınızı zayıflatır, bu nedenle ıslak saçlara özen gösterin. Duş sonrası düğümlenmiş saçlarınıza açmak için fırçayla asılmak yerine geniş dişli bir tarakla hafif vuruşlar yapın.

6. Maşayla saç düzleştirmek, saça zarar verir mi?

Isı, saçınızdaki suya çarptığında, buhara ve “kabarcıklı saçlara” neden olabilir. Bu saçlar maşayla saç düzleştirme esnasında kolayca kırılabilir. Bu nedenle saçlarınızı maşayla düzleştirmeden önce, saçlarınızı kuruttuğunuzdan emin olun.

Sıcak bir şekillendirme aleti kullanmadan önce saçınızın kuru olduğundan emin olun.

Saçlarınızı maşayla düzleştirmeden önce ayarları en düşük sıcaklıkta tutun ve şekillendirmeden önce saçlarınıza bir ısı koruyucu sprey kullanın.

7. Saçları kuruturken havlu nasıl kullanılmalıdır?

Saçların normal hava ile kurutulması (saç kurutma makinesinin üflediği hava değil!) en iyisidir. Saçlarınızın derli toplu kalması için havlu ile nazikçe sarabilirsiniz.

Saçların havluyla ovularak kurutulmaya çalışılması, onların kırılmasına neden olabilir.

8. Saç uzatmak, at kuyruğu ve topuz gibi örgüler saça zarar verir mi?

Uzun süre saç uzatmak saçlarınız için risk almaktır. Uzun süreli saç uzatmalarda, saçların örülmesinde veya örülü saçların çözülmesinde (bilen birinin yardımı olmaz ise) saçlarınız yıpranacaktır. Bu durum uzun vadede saçlarda kırıklara neden olur.

Uzun süreli at kuyruğu, topuz veya örmelerde zamanla saçlarda ayrılmalar görebilirsiniz. Saçlarınızın sağlığı için örgünüzü açın ve onları karıştırın.

9. Saçların kimyasallarla imtihanı!

Perma, saç şekillendiriciler, saç boyaları gibi birçok saç krem ve spreyleri saçlarınıza şekil ya da renk vermek için kimyasallar içerir. Bu kimyasallar, saç ve kafa derisi üzerinde, kırılma ve tahriş dahil, birçok probleme neden olabilir. Bu yüzden onları akıllıca kullanın.

10. Saç düzleştirici krem nasıl kullanılmalıdır?

Saçınızı kendiniz düzleştirmek isteyebilirsiniz. Ancak bunu profesyonel kuaförlere bırakmak en iyisidir, böylece saçınızı yakmamış olursunuz.

Boyanmış, şekil verilmiş veya başka işlemlerden geçmiş saçlar üzerinde saç düzleştirici krem (hair relaxer) kullanmayın.

Saçlarınız düzleştikten sonra saç kurutma makinelerini, saç düzleştirici maşaları ve bukle maşasını kullanmayın; bu da saçlarınızı daha da mahvedebilir.

11. Saçlarınızı güneş ışınlarının zararlarından koruyun!

Yaz (ve kış) aylarında uzun süre saçlarınıza gelen güneş ışınları saçınızı kurutabilir ve koparabilir. Saçlarınızı ve saçlı derinizi güneşin zararlı etkilerinden korunmak için şapka kullanabilir ya da saçınızı örtebilirsiniz.

12. Denizin tuzu veya havuzun kloru saçlara zarar verir mi?

Evet! Havuzlardaki klor ya da denizin tuzlu suyu saç tellerinize zarar verebilir.

Yoğun bir şekilde klorlu ya da tuzlu suya maruz kalan saçlar yıpranarak mat bir görünüme bürünür, bu saçlarda kırılma ve yıpranmalara daha sık rastlanılır. Özellikle boyalı ve uzun saçları klor ve tuzun zararlarına karşı korumak gerekir.

12.1. Havuzun klorundan veya denizin tuzundan saçlarımı nasıl koruyabilirim?

  • Bone kullanmak saçlarınızı havuzun klorundan veya denizin tuzundan koruyacaktır.
  • Yüzmeden önce saçlarını klordan korumak için durulanmayan saç bakım kremi veya bakım yağı sürebilirsin. Böylece saçındaki krem, su içerisinde durduğun süre boyunca saç tellerini koruyup, kalkan görevi yapacaktır. 
  • Havuzdan veya denizden çıktığında saçlarını yıkayarak klordan kurtulmalısın. Havuzdan veya denizden çıkınca saç diplerinden saç uçlarına kadar klordan iyice arınacak şekilde saçlarını yıka. Sonra saç uçlarına saç kremi sürüp 4-5 dakika bekle. Saçlarını duruladığında yumuşacık ve sağlıklı saçlarına nazikçe havlunu sar ve kurumasını bekle. Bu işlemleri havuza her girdiğinde tekrarlamanı tavsiye ediyoruz.

13. Saç uçlarından aldırmak saçları hızlı uzatır mı?

Uzun ve sağlıklı saçlar elde etmek istiyorsanız düzenli olarak saçlarınızı kestirin. Bu saçlarınızın daha iyi görünmesini sağlar.

Saç uçlarından kestirmeniz doğrudan hızlı uzamayı sağlamaz. Ancak özellikle kırıklar veya yıpranan saç uçları saç uzamasını yavaşlatabilir. Bu sebeple, eğer saç uçlarınızın yıprandığını düşünüyorsanız veya saç kırıklarınız rahatsız edici ölçüde fazla ise, saç bakımına başlamadan önce uçlardan bir miktar kestirmenizi öneririz.


Kaynak:
https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-wrecking-hair?ecd=soc_in_190716_cons_ss_hairlosspoll

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Havuz keyfinizi güvende tutacak sağlık önerileri

Havuzlar klorlanarak mikraoplardan arındırılır. Klorlamanın veya havuz içerisindeki su sirkülasyonunun yeterli olmadığını düşündüğünüz havuzlara girmeyin.Yaz aylarında elbette havuza girebilirsiniz ancak...

Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Saç bakım rutinine başlamak tıpkı cilt bakım rutinine başlamak gibidir. Sizin için en uygun saç bakım yöntemini bulduğunuzda bunu rutin haline getirebilirsiniz....

Saçları tararken oluşan ağrının nedeni nedir?

Saçlarımızda yani kafa derimizdeki kıllarda sinir sistemi yoktur. Saçlarınızı kestirdiğinizde ağrı hissetmezsiniz.Saçlarınızı tararken ya da saçlarınıza şekil...

At Kuyruğu Baş Ağrısına Neden Olur mu?

Dışarıda çalışırken, egzersiz yaparken ya da sadece evinizde uzanırken, klasik at kuyruğu kadar basit ve kullanışlı bir saç modeli yoktur. Uzun saçları...

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

Saçlarımız saç foliküllerinden gelişip uzar. Deri altı kanlanma sayesinde foliküller beslenir. Kısaca saçların sağlıklı olabilmesi için derinin kanlanmasının iyi olması gerekir. Saç...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz