Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Saçları tararken oluşan ağrının nedeni nedir?

Saçlarımızda yani kafa derimizdeki kıllarda sinir sistemi yoktur. Bu nedenle, saçlarınızı kestirdiğinizde ağrı hissetmezsiniz. Saçlarınızı tararken ya da saçlarınıza şekil vermeye çalışırken oluşan ağrı saçlarınızdan değil kafa derinizden geliyordur. Peki bu ağrının nedeni nedir?

Saçları tararken oluşan ağrının nedeni nedir - saç - kadın - ağrı - stres - HekimimYanimda

Acı keskin ve şiddetliyse saçlardan geliyor gibi hissedilsede aslında ağrı saçlı derinizden geliyordur. Saçınızı tararken veya hareket ettirirken hissettiğiniz kafa derisi ağrılarının, birkaç olası nedeni vardır.

Bu yazımızda saçlarınızı tararken hissettiğiniz saç derisi ağrısının neler olabileceğini ve tedavi planlarını anlatacak.

1. Saç tararken hissedilen kafa derisi ağrısı

Saçlarınızı tararken veya saçlarınıza şekil verirken saçlı derinize şunları hissedebilirsiniz:

 • Kaşıntı
 • Karıncalanma
 • Acı hissi
 • Yanma hissi

Bazı insanlar saçlarının taranmasını, kazıma veya çekme hissi gibi veya agresif şekilde fırçalanmış gibi tanımlarlar.

Saçları tararken veya hareket ettirirken acı ve ağrı hissi oluşması nedeniyle ağrının kaynağının saç olduğunun düşünülmesi normal olsada aslında ağrının kaynağı kafa derisidir. Unutmayın, saçlarını makasla keserken dahi hiçbir şey hissetmezsiniz, çünkü saç tellerinde diğer tüm kıl ve tüylerde olduğu gibi sinirsel hissiyat yoktur.

Saçınızı hareket ettirdiğinizde oluşan kafa derisi ağrısının nedeni şunlardan biri olabilir:

 • Baş ağrıları
 • Egzema
 • Alerji (Kontakt dermatit)
 • Kafa derisinin sedef hastalığı
 • Kepek

2. Nedenleri

Kafa derisi ağrısı, genellikle cildinizdeki tahriş veya iltihaplanma ile başlar. Bu tahriş veya iltihabın birçok farklı nedeni olabilir. Bazıları:


Kafa derisi ağrısı, genellikle cildinizdeki tahriş veya iltihaplanma ile başlar. Bu tahriş veya iltihabın birçok farklı nedeni olabilir.

3. Kafa derisi ağrısını tedavi etmenin en iyi yolu nedir?

Kafa derisi ağrısının tedavisi, bu ağrıya neden olan duruma bağlıdır. Saçınıza dokunduğunuzda veya saçınızı taradığınızda oluşan baş ağrısının tedavisi için cildiye (dermatoloji) uzmanına randevu alabilirsiniz.

3.1. Alerjik reaksiyon için

Aniden ortaya çıkan ve başka bir belirti göstermeyen kafa derisi ağrısı, alerjik bir reaksiyonun sonucunda ortaya çıkabilir. Özellikle de saçınıza uygulamaya başladığınız yeni bir ürününün neden olduğu allerjik reaksiyon hızlı başlayan ağrıya neden olabilir.

Tedavinin ilk aşaması olarak, birkaç gün yeni şampuan, saç şekillendirici veya başka ürünleri saçınıza sürmeyi bırakın ve saçlarınızı soğuk suyla durulayın.

Alerjik bir reaksiyon geçinceye kadar saç ve saç derisine bakım yapan uçucu yağlar veya başka ürünler uygulamayın.

3.2. Egzama veya sedef hastalığı için

Kafa deriniz dökülüyor veya soyuluyor gibi görünüyorsa, yumuşak kıllı bir fırça ile kuruduğunda saç derinize hafifçe fırçalamayı deneyin. Saçınızdan pul veya kabuk çıkarsa, kafa derinizde egzama, sedef hastalığı veya seboreik dermatit ile ilgili bir rahatsızlığınız olduğuna işaret eder.

3.3. Baş ağrısı için

Saç derisi ağrınızın baş ağrısı sırasında meydana geldiği durumlarda Parol TabletMinoset Tablet ve Panadol Tablet  gibi her bir tabletinde 500 mg parasetamol içeren ağrı kesiciler veya ibuprofen içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

3.4. Kıl kökü iltihabı (folikülit) için

Folikülit, kıl köklerinizin bir enfeksiyon veya iltihabıdır. Enfeksiyonu temizlemek için bazen bir antibakteriyel temizleyici veya antibiyotik gerekir.

Bakınız: Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)

Bazı durumlarda, doktorunuzun enfeksiyon bölgesinden bakteri kültürü alması gerekebilir. Bu en doğru antibiyotiği kullanmak için gerekli olabilir.

4. Kafa derisi ağrısı nasıl önlenir

Kafa derisi ağrısının nasıl oluştuğunu veya bu ağrıyı neyin tetiklediğini bulmak zor olabilir. Kafa derinizde ağrı ve acı hissi yaşadıktan sonra, gelecekte hissedeceğiniz kafa derisi ağrısını en aza indirmenin yolları:

 • Genellikle kafa derinizi etkilemese bile, egzama ve sedef hastalığı gibi tüm cilt rahatsızlıklarınız için tedavi olun.
 • Saç derinizde alerjik reaksiyonları tetiklememek için saç bakım ürünlerinin etiketlerini dikkatlice okuyun. Saçınızda alerjiye neden olabilecek ürünlerden uzak durun.
 • Saçınızı nazikçe fırçalayın ve her gün ılık suyla temizleyerek ılık suyla yıkayın.
 • Alkol içeren yapışkan bazlı saç ürünleri gibi saçınızın nemini giderecek saç şekillendiricilerden uzak durun. Birçok saç şekillendirici jel ve spreyler saç derisinde kuruluğa neden olabiliyor.

5. Ne zaman doktora görünmeliyim?

Saçınızı hareket ettirmemenize rağmen kafa derinizde sık ağrı oluyorsa cildiye (dermatoloji) uzmanına randevu alın.

Ayrıca, kafa derinizde aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza görünün:

 • Pullanmalar, kabuklanmalar
 • Kanama, kızarıklık
 • Sivilce
 • Kaşıntı

Ağrılı kafa derisinde kaşıntı, kızarıklı veya pullanma gibi belirtiler enfeksiyon veya kronik cilt rahatsızlığınız olduğu anlamına gelebilir. Bazen bu belirtiler, saç dökülmesi bozuklukları gibi diğer bozukluklarla da ilişkili olabilir.

Bakınız: Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

“Saçları tararken oluşan ağrının nedeni nedir?” için bir cevap

 1. Saçımda pullanma, kabuklanma, kanama, kızarıklık, sivilce veya kaşıntı olursa cilt doktoruna gideceğim. ok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.