Saçları Tararken Neden Ağrı Olur?

Saçlarımızda yani kafa derimizdeki kıllarda sinir sistemi yoktur. Bu nedenle, saçlarınızı kestirdiğinizde ağrı hissetmezsiniz. Saçlarınızı tararken ya da saçlarınıza şekil vermeye çalışırken oluşan ağrı saçlarınızdan değil kafa derinizden geliyordur. Peki saç dibi ağrısı neden olur?

25 Kas 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
Saçları tararken oluşan ağrının nedeni nedir - saç - kadın - ağrı - stres - HekimimYanimda

Saç diplerinde acı ve baş ağrısı neden olur? Keskin ve ciddi ağrı saçlardan geliyor gibi hissedilebilir. Ancak aslında ağrı deriden geliyordur. Çünkü saçlar ölüdür ve ağrı hissi oluşturmazlar. Saçlarınız kesilirken ağrı hissetmeme nedeninizi düşünün.

Saçınızı tararken veya hareket ettirirken hissettiğiniz kafa derisi ağrılarının, birkaç olası nedeni vardır.

Saç tararken hissedilen kafa derisi ağrısı

Saçlarınızı tararken veya saçlarınıza şekil verirken saçlı derinize şunları hissedebilirsiniz:

 • Kaşıntı
 • Karıncalanma
 • Acı hissi
 • Yanma hissi

Bazı insanlar saçlarının taranmasını, kazıma veya çekme hissi gibi veya agresif şekilde fırçalanmış gibi tanımlarlar.

Saçları tararken veya hareket ettirirken acı ve ağrı hissi oluşması nedeniyle ağrının kaynağının saç olduğunun düşünülmesi normal olsada aslında ağrının kaynağı kafa derisidir. Unutmayın, saçlarını makasla keserken dahi hiçbir şey hissetmezsiniz, çünkü saç tellerinde diğer tüm kıl ve tüylerde olduğu gibi sinirsel hissiyat yoktur.

Saçınızı hareket ettirdiğinizde oluşan kafa derisi ağrısının nedeni şunlardan biri olabilir:

 • Baş ağrıları
 • Egzema
 • Alerji (Kontakt dermatit)
 • Kafa derisinin sedef hastalığı
 • Kepek

Nedenleri

Kafa derisi ağrısı, genellikle cildinizdeki tahriş veya iltihaplanma ile başlar. Bu tahriş veya iltihabın birçok farklı nedeni olabilir.

Saç dipleri neden ağrır?

Kafa derisi ağrısı (saç dibi ağrısı), genellikle cildinizdeki tahriş veya iltihaplanma ile başlar. Bu tahriş veya iltihabın birçok farklı nedeni olabilir.
Kafa derisi ağrısı, genellikle cildinizdeki tahriş veya iltihaplanma ile başlar. Bu tahriş veya iltihabın birçok farklı nedeni olabilir.

Tedavi

Kafa derisi ağrısının tedavisi, bu ağrıya neden olan duruma bağlıdır. Saçınıza dokunduğunuzda veya saçınızı taradığınızda oluşan baş ağrısının tedavisi için cildiye (dermatoloji) uzmanına randevu alabilirsiniz.

Saç dipleri ağrısı nasıl geçer?

Saç diplerinin ağrımasının nedeni eğer alerjik bir durum ise alerji ilaçları ile tedavi edilebilir. Eğer saç kıllarının köklerinde iltihap varsa antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Saçlar aşırı gergin toplanmış ve topuz yapılmışsa saçları rahatlatmak ağrı hissini geçirebilir.

Saç diplerinde oluşan ağrının tedavisi için, ağrıya neden olan durumun ortadan kaldırılması gerekir.

Alerjik reaksiyon

Aniden ortaya çıkan ve başka bir belirti göstermeyen kafa derisi ağrısı, alerjik bir reaksiyonun sonucunda ortaya çıkabilir. Özellikle de saçınıza uygulamaya başladığınız yeni bir ürününün neden olduğu allerjik reaksiyon hızlı başlayan ağrıya neden olabilir.

Tedavinin ilk aşaması olarak, birkaç gün yeni şampuan, saç şekillendirici veya başka ürünleri saçınıza sürmeyi bırakın ve saçlarınızı soğuk suyla durulayın.

Alerjik bir reaksiyon geçinceye kadar saç ve saç derisine bakım yapan uçucu yağlar veya başka ürünler uygulamayın.

Egzama veya sedef hastalığı

Kafa deriniz dökülüyor veya soyuluyor gibi görünüyorsa, yumuşak kıllı bir fırça ile kuruduğunda saç derinize hafifçe fırçalamayı deneyin. Saçınızdan pul veya kabuk çıkarsa, kafa derinizde egzama, sedef hastalığı veya seboreik dermatit ile ilgili bir rahatsızlığınız olduğuna işaret eder.

Baş ağrısı

Saç derisi ağrınızın baş ağrısı sırasında meydana geldiği durumlarda Parol TabletMinoset Tablet ve Panadol Tablet gibi her bir tabletinde 500 mg parasetamol içeren ağrı kesiciler veya ibuprofen içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kıl kökü iltihabı (folikülit)

Folikülit, kıl köklerinizin bir enfeksiyon veya iltihabıdır. Enfeksiyonu temizlemek için bazen bir antibakteriyel temizleyici veya antibiyotik gerekir.

Bazı durumlarda, doktorunuzun enfeksiyon bölgesinden bakteri kültürü alması gerekebilir. Bu en doğru antibiyotiği kullanmak için gerekli olabilir.

Kafa derisi ağrısı nasıl önlenir?

Kafa derisi ağrısının nasıl oluştuğunu veya bu ağrıyı neyin tetiklediğini bulmak zor olabilir.

Gelecekte hissedeceğiniz kafa derisi ağrısını en aza indirmenin yolları:

 • Genellikle kafa derinizi etkilemese bile, egzama ve sedef hastalığı gibi tüm cilt rahatsızlıklarınız için tedavi olun.
 • Saç derinizde alerjik reaksiyonları tetiklememek için saç bakım ürünlerinin etiketlerini dikkatlice okuyun. Saçınızda alerjiye neden olabilecek ürünlerden uzak durun.
 • Saçınızı nazikçe fırçalayın ve her gün ılık suyla temizleyerek ılık suyla yıkayın.
 • Alkol içeren yapışkan bazlı saç ürünleri gibi saçınızın nemini giderecek saç şekillendiricilerden uzak durun. Birçok saç şekillendirici jel ve spreyler saç derisinde kuruluğa neden olabiliyor.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

Saçınızı hareket ettirmemenize rağmen kafa derinizde sık ağrı oluyorsa cildiye (dermatoloji) uzmanına randevu alın.

Ayrıca, kafa derinizde aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza görünün:

 • Pullanmalar, kabuklanmalar
 • Kanama, kızarıklık
 • Sivilce
 • Kaşıntı

Ağrılı kafa derisinde kaşıntı, kızarıklı veya pullanma gibi belirtiler enfeksiyon veya kronik cilt rahatsızlığınız olduğu anlamına gelebilir. Bazen bu belirtiler, saç dökülmesi bozuklukları gibi diğer bozukluklarla da ilişkili olabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri