HIIT egzersizleri beden ve beyniniz için sağlıklıdır

Araştırmacılar, yüksek yoğunlukta aralıklı antrenmanların, vücuttaki kortizol seviyelerini, egzersizin bazı olumlu faydalarına müdahale edecek kadar artırabileceğini söylüyor... Nöroplastisite için en çok faydayı sağlayan egzersiz türünün, Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Antrenman (HIIT) olduğu bulundu.

Fiziksel egzersizlerin sağlık üzerindeki yararları sır değildir. Ancak, fiziksel egzersizler yaparken temponuz, egzersiz süreniz ve egzersiz sıklığınız farklı olabilir.

Yeni araştırmalar, yoğun ve kısa süreli dinlenme dönemleri içeren egzersiz rutinlerinin beynin nöroplastisitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. (1)

Nöroplastisite, beynin işlevsel ve yapısal özelliklerini değiştirerek değişime uyum sağlama yeteneğini ifade eden bir olgudur.

1. HIIT nedir?

HIIT (High Intensty Interval Training): Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Antrenman, aorobik tekniklerle belirli hız ve dinlenme aralıkları olan egzersiz türüdür. Süre ve tekrar sayısından bağımsız olarak, zindelik ve kalp-damar sağlığının gelişmesi için en etkili yollardan biri HIIT’tir.

Bakınız: Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Antrenman (HIIT) Nedir?

Araştırmacılar, yüksek yoğunlukta aralıklı antrenmanların, vücuttaki kortizol seviyelerini, egzersizin bazı olumlu faydalarına müdahale edecek kadar artırabileceğini söylüyor.

Ağrılık kaldırmak, uzun bir koşuya çıkmak ya da yoga yapmak… Tercih ettiğiniz egzersiz yöntemi ne olursa olsun, Güney Avustralya Üniversitesi’nden yapılan yeni araştırmalar, rutininizi düzenli olarak karıştırmanın hem vücudunuz hem de beyniniz üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini buldu.

Spor Bilim ve Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar aerobik egzersiz sırasında beyindeki değişiklikleri izlemek için tasarlanmış 128 kişiyi içeren 12 farklı deneyi incelediler. (1)

Özellikle egzersiz türlerinin ve egzersiz sürelerinin nöroplastisitede yapacağı değişiklikleri incelediler.

2. HIIT kaslarınızı ve zihninizi geliştirmenize yardımcı olur

Çalışmada kullanılan tüm egzersiz rutinleri sabit bir bisiklet veya koşu bandı içeriyordu. Ancak egzersiz temposu ve süresi değişiyordu.

Örneğin, bazıları kısa süreli maksimum enerji harcaması ve ardından düşük yoğunluklu dinlenme süreleri içeren 20 dakikalık yüksek yoğunluklu aralık çalışması (HIIT) kullandı.

Diğerleri 25 dakikalık “orta yoğunluklu” sürekli egzersiz, bir diğeri “düşük yoğunluklu” sürekli 20 dakikalık seans kullandı.

Nöroplastisite için en çok faydayı sağlayan egzersiz türünün, Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Antrenman (HIIT) olduğu bulundu.

3. Nöroplastisite nedir?

Nöroplastisite, beynin işlevsel ve yapısal özelliklerini değiştirerek değişime uyum sağlama yeteneğini ifade eden bir olgudur. Bu değişiklikler meydana geldiğinde, yeni beceriler öğrenmek ve kazanmak gibi büyük şeyler olma eğilimindedir.

Başka bir deyişle, fiziksel egzersiz beyniniz için de iyidir.

Bunu belirtmek için daha önce yapılmış çok sayıda araştırma olsa da, hangi tür egzersizlerin beyin sağlığı için aslında en iyi olduğu konusunda çok daha az şey var.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz