Kahvaltıdan Önce Egzersiz Yapmak Sağlıklı mı?

Kahvaltı yapmadan ve karbonhidrat içeren besinler tüketmeden önce sabah aç iken yapılan egzersiz, yağ yakımını arttırır. İnsülin duyarlılığında iyileşmeleri sağlar. Kahvaltıdan önce egzersiz yapanlar, kahvaltıdan sonra egzersiz yapanlara göre iki kat yağ yakabilirler.

21 Kas 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
koşu - spor - egzersiz - erkek - HekimimYanimda

Kahvaltıdan önce egzersiz yapmak, daha fazla yağ yakmayı ve kan şekerini daha iyi kontrol etmeyi sağlar.

Kahvaltı yapmadan önce spor ve egzeresiz yapmak, insülin seviyenizi etkileyebilir ve daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. İnsülin duyarlılığının artması, tip 2 diyabet hastalığının gelişme riskini azaltır.

Bath ve Birmingham üniversitelerinden araştırmacılar, 6 haftalık çalışma boyunca, İngiltere’de Bath bölgesinden sedanter (egzersiz yapmayan, fazla hareket etmeyen, tembel), fazla kilolu veya şişman olan düzinelerce erkeğin üzerinde çalıştı.

Çalışma, kahvaltıdan önce egzersiz yapanların, kahvaltıdan sonra egzersiz yapanlara göre iki kat yağ yaktıklarını gösterdi.

Araştırmacılar, gece boyunca aç kaldıktan sonra kahvaltı yapmadan egzersiz yapanlar, egzersiz sırasında daha düşük insülin seviyelerine sahip olduğunu buldu.

Çalışma nasıl yapıldı?

Orta şiddette bisiklete binen katılımcılar, egzersizden önceki akşam 8’den önce yemeklerini yediler.

Araştırmacılar iki gruptan elde edilen sonuçları (kahvaltıdan önce egzersiz yapanlar ve kahvaltıdan sonra egzersiz yapanlar) yaşam tarzı değişikliği yapmayan kontrol grubu erkeklerle karşılaştırdılar.

Araştırmacılar, çalışmayı kısmen öğün zamanlamasının egzersizin etkinliği üzerinde etkili olabileceğine dair kanıtların artırılması üzerine kurdular.

Her ne kadar 6 hafta boyunca kahvaltıdan önce egzersiz yapmak kilo kaybı farkına yol açmamış olsa da, çalışma vücutlarının insüline daha iyi yanıt verdiği için katılımcının sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldu.

Uzun süre kahvaltıdan önce egzersiz yapmak, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmayı sağlar ve kalp hastalığı ile diyabet gibi durumların gelişme riskini azaltır.

Araştırmacılar yağ kullanımındaki artışı büyük ölçüde egzersiz sırasındaki düşük insülin seviyelerine atfediyorlar. Kahvaltı yapmadan egzersiz yapmak insülin seviyesinin azalmasını sağlarken, kan şekerini yükseltmek için vücudumuz yağları enerji kaynağı olarak kullanıyor böylece daha fazla zayıflama sağlanıyor. Gece boyunca aç kalma ve ardından aç iken yapılan egzersiz, yağ dokularındaki yağların kasların enerji ihtiyacı için kullanıldığını düşündürüyor.

Egzersizin sağlığa olan katkılarını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız veya en hızlı şekilde kilo vermeye çalışıyorsanız bütün egzersizlerinizi tokken yapmak yerine açken ve kahvaltıdan önce de bir miktar egzersiz yapmaya çalışın.

Kahvaltıdan önce egzersiz yapmak insülin duyarlılığını arttırıyor

Araştırmacılar, 6 haftalık araştırma boyunca insanlar gün geçtikçe daha fit olsalarda kahvaltıdan önce egzersiz yapmanın yağ kullanımını arttırdığını göstermişlerdir.

Kahvaltı yapmadan egzersiz yapma alışkanlığı, zamanla, insülin duyarlılığında iyileşmelere ve glukoz kontrolü ile ilişkili kastaki adaptasyonlara zemin sağlar. İnsülin duyarlılığındaki ve kastaki adaptasyonlar, tip 2 diyabet gelişme riskini azaltabilir.

Kahvaltı yapmadan, karbonhidrat içeren besinler tüketmeden önce sabah aç iken yapılan egzersiz, yağ yakımını arttırır. İnsülin duyarlılığında iyileşmeleri sağlar.

  • Diyabet hastalığınız varsa,
  • Diyabet hastalığına karşı genetik yatkınlığınız varsa
  • Fazla kilolarınız ve beslenme alışkanlığınız gibi yaşamsal nedenlerle diyabet hastalığına yatkınlığınız varsa,

Diyabet hastalığınızın kontrolü veya diyabet hastalığına karşı korunmayı arttırmak için aç iken, oruçlu iken veya sabah uyanıp kahvaltı yapmadan önce egzersiz ve spor yapmanız insülin duyarlılığınızı iyileştirecek ve diyabet hastalığına karşı koruyucu olacaktır.


Kaynak: www.healthline.com