Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Kardiyo Antrenmanı

Kardiyovasküler egzersiz, kalp hızını arttırır nefes alış verişleri hızlandırır. Kalp kaslarının ve kalp fonksiyonlarının güçlenmesi kardiyo egzersizlerinin sağlığa olan faydalarının temelini oluşturur. Zira, ne kadar iyi beslensenizde, kan değerleriniz ne kadar sağlıklı olsa da o kanı vücudun her köşesine pompalayacak sağlıklı bir kalp-damar sisteminiz olmalıdır.

spor - egzersiz - hekimimyanimda

Yüksek tempolu yürüme, koşu, bisiklete binme, yüzme, paten gibi vücudun oksijene daha fazla ihtiyaç duyduğu her türlü aktivite kardiyodur. (aerobik egzersiz ya da kardiyovasküler egzersiz de denir.)

Kardiyovasküler egzersiz, kalp hızını arttırır nefes alış verişleri hızlandırır. Kalp kaslarının ve kalp fonksiyonlarının güçlenmesi için kardiyo güzel bir seçenektir.

Düzenli kardiyo (koşu, bisiklete binme, yüzme veya hızlı yürüyüş gibi aerobik sporlar) kalbinizi daha da güçlendirir. Hipertansiyon ve kolesterol gibi hastalıklara karşı sizi korur. Hatta vücut direncinizin güçlenmesini sağlayarak bazı kanserlerin gelişmesini engelleyebilir.

Kardiyo kalp hastalıklarından korunmak için güzel bir çözümdür.

Kalbin esas görevi vücuda kan pompalamaktır. Aerobik egzersiz (kardiyo’da denir) kalbin güçlenerek bu pompalama fonksiyonunu daha iyi yapmasını sağlayabilir.

1. Yetişkin bir birey “1 haftada” en az kaç saat kardiyo yapmaldır?

Yetişkin bir birey “1 haftada” kalp atışlarını ve nefes alışverişleri hızlandıracak şekilde toplam 150 dakika kardiyo yapmalıdır.

Bu toplam 150 dakikalık süreyi istediğiniz şekilde bölebilirsiniz. Örneğin haftanın 5 günü 30’ar dakikalık kardiyo egzersiz yapabilirsiniz. Ancak kardiyo egzersiz sürenizin tek seferde en az 10 dakika olmasına dikkat edin.

Kardiyo yaparken hedef nabız aralığına ulaşmak için kendini zorla! Böylece kalbin güçlenmekle kalmayacak aynı zamanda fazla yağlardan kurtulmuş olacaksın. Haftada 150 dakika kardiyo yapamıyor musun? Ya da hedef nabız aralığına ulaşamıyor musun? Yapabildiğin kadar kardiyo yap, ne kadar yapabilirsen hem bedenine hem ruhuna o kadar faydası olacak!

2. Kaslı insanlar daha fazla mı kalori yakar?

blank

Evet! Kaslar egzersiz yapılmadığı zamanlarda bile enerji harcar. Böylece kaslarınız ne kadar artarsa, o kadar fazla kalori yakarsınız.

KAS DOKULARI YAĞ DOKULARA NAZARAN DAHA FAZLA BAZAL METABOLİZMA HIZINA SAHİPTİR. BAZAL METABOLİZMA UYKU ESNASINDA DAHİ HÜCRELERİN HARCADIĞI MİNİMUM ENERJİYİ BELİRTİR. KAS HÜCRELERİ YAĞ DEPOLAYAN HÜCRELERE GÖRE DAHA YÜKSEK BAZAL METABOLİZMA HIZINA SAHİPTİR. BU DURUM UYKU ESNASINDA BİLE, KASLI İNSANLARIN YAĞLI İNSANLARDAN DAHA FAZLA KALORİ HARCAMASI DEMEKTİR.

Düzenli kardiyo yapmaya başlayın. Kardiyo yaptıkça zaten kalori harcarsınız ve fazla yağlardan kurtulursunuz. Üstelik kardiyo yaptıkça kaslarınız artar böylece yağlardan kurtulma hızınız daha da artar.

Eğer, bedenin, bir kalori yakma makinası haline gelsin istiyorsan dambılları yüklenmeye başlamalısın.

3. Kardiyo yapmadan önce esneme ve ısınma egzersizleri yapmaya gerek var mı?

blank

Evet!

  • Kardiyo yaparken, kaslarınız kısalır ve uzar. Eğer siz antrenman öncesi, kaslarınızı ısıtmaz veya darbelere karşı hazırlamazsanız “kaslarınız yırtılmaya daha yatkın” olur.
  • Kardiyo yaparken, eklemlerinize fazladan kuvvet uygulanır. Eğer antrenman öncesi eklemlerinizi basit hareketlerle spora hazırlamazsanız eklemlerinizde veya tendonlarınızda hasar gelişebilir. Örneğin ısınmadan sahaya çıkan futbolcularda çarpraz bağların yırtılma olasılığı daha yüksektir.

Bakınız: Spor Öncesi Isınma Egzersizleri

Spor öncesi ısınma hareketleri yapmadan antrenmana başlanılması önerilmemektedir.

Isınma ile sahip olacağınız esneklik; vücudunuzun antrenman hareketlerini daha iyi gerçekleştirmesine, daha fazla kalori yakılmanıza ve yaralanmalardan korunmanıza yardımcı olur.

Spor öncesi ısınma 5-10 dakika kadar kısa süreceği için ısınmadan spora başlamanızın hiç bir anlamı yok. Spor öncesi ısınma sadece kas yırtılmaları ya da eklem zedelenmeleri gibi sağlık problemlerinden alıkoymaz. Bir başka faydası ise kalori yakmak ile ilgilidir. Spor öncesi ısınma ile kas ve spor performansınızın artacağını, artan kalp ritmi sayesinde kardiyo süresince daha fazla kalori yakacağınızı bilmelisiniz.

Spor öncesi ısınma hareketlerinizi yapacağınız spor türüne göre seçmelisiniz. Daha çok omuz kullanacağınız tenis gibi sporlarda omuzları daha çok ısıtmalısınız. Koşu yapacaksanız bacaklarınızı ve kalça kaslarınızı daha çok ısıtmalısınız.

4. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”

Yüzün, koşun, barfiks veya şınav çekin, dambıl kullanın ya da başka profesyonel sporlar yapın, yaptığınız şey beyninizin güçlenmesini sağlayacak. Kardiyo veya kuvvet antrenmanı yapmak hem daha net düşünmenize hem de hafızanızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Söz konusu kalp sağlığı olduğunda kardiyo harika saçenektir. Ancak kuvvet antrenmanı kemikleriniz ve eklemleriniz için harikalar yaratır.

5. Ağırlık kaldırmak kemikleri güçlendirir mi?

blank

Evet! Ağırlık kaldırmak kasların güçlenmesini sağladığı gibi aynı zamanda kemiklerin de güçlenmesini sağlar.

Kemikleri zayıflatan ve düşmeniz durumunda kemiklerinizin kırılma ihtimalini arttıran bir hastalık olan osteoporozdan korunmak için ağırlık kaldırın. Ağırlıklar ile egzersiz yapmak kemiklerinizi güçlendirir, vücut dengenizi geliştirir ve yaşınız ilerledikçe yapmakta zorlanabileceğiniz işleri daha kolay yapmanızı sağlar.

Özetle dambıl veya halter gibi ağırlıklarla yapılan sporlar ilerleyen yaşlarda ayakta ve daha dik durmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda olurda düşerseniz kemiklerinizin kırılması riskini azaltır. Yürüme, koşma, zumba dans gibi sporlar da bu konuda size yardımcı olabilir.

6. Ne sıklıkta kardiyo yapabilirim?

Kasların yeniden inşa edilmesi ne kadar sürer? Genel kural, aynı kas grubunu tekrar çalıştırmadan önce 48 saat beklemektir. Kardiyo olsun veya kuvvet antrenmanı olsun kasların zorlandığı tüm sporlarda bazı kas lifleri yıkılır ve çoğunlukla yerine fazlası ve iyisi yapılır. İşte kaslarda kas liflerinin yıkılıp yenisinin yapılması için gereken süre yaklaşık 48 saattir.

Eğer koşu yapıyorsanız tekrar koşu yapmadan önce 48 saat beklemenizde fayda vardır. Ancak bir gün koşu yapıp 24 saat sonra masa tenisi oynayabilirsiniz. Masa tenisinden 24 saat sonra ise tekrar koşu yapabilirsiniz.

İyileşme, asıl egzersizin ne olduğu, kaç yaşında olduğunuz, uyku kaliteniz, diyetiniz ve diğer geri kazanım unsurları (masaj ve germe gibi) gibi birçok farklı faktöre bağlı olarak herkes için farklıdır.

Egzersizlerinizden biraz sıkıldıysanız, farklı egzersizler deneyin, daha ağır ağırlıklar kullanın veya yaptığınız tekrar sayısını değiştirin. Sınırları zorlayın ve kaslarınızın üst limitlerini ölçmeye çalışın.

Ağırlıklarla egzersiz yaparken nefes almayı unutmayın! Ağırlığı kaldırırken nefes verin ve ağırlığı alçaltırken nefes alın. Kısacası zorlandığınız yerde nefsinizi verin.

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.