merhaba , bir süre gastrit tedavisi gördüm, fakat yine bazı yiyeceklerde …

Soru

merhaba ,

bir süre gastrit tedavisi gördüm, fakat yine bazı yiyeceklerde midemde ağrı yanma oluyor ve günde 3 defa rennie hapını kullanıyorum bu ilacı sürekli kullanmak bir soruna yol açar mı ,

in progress 0
TUGBAA 2 hafta 1 Cevap 134 görüntüleme Seviye 1 0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba,
  Uzun süre gastrit tedavisi görmenize rağmen gastrit belirtileriniz devam ediyorsa öncelikle uzman bir gastroenteroloğa randevu almanızı öneririm.

  Teorik olarak asidik olan besinler mide içerisini olması gerekenden daha asidik hale getirerek gastrit belirtilerini şiddetlendirir. Gastrit belirtileriniz nedeniyle yağlı/kızartmalı fastfood ürünlerden, aşırı tuzlu ve aşırı acı yemeklereden uzak durmalısınız. Lif içeriği yüksek besinler: Sebze, meyve, bakliyat, kuruyemişler gastrit belirtilerine karşı koruyucudur.

  Bakınız: https://hekimimyanimda.com/beslenme-ve-diyet/lif-icerigi-en-yuksek-besinler/

  Gelelim gastrit şikayetiniz için kullandığınız Rennie çiğneme tabletine:
  680 mg kalsiyum karbonat, 80 mg magnezyum karbonat içeren bu ilaç bazik KARBONAT özelliği sayesinde mide asiditesini azaltır ve gastrit belirtilerinin hafiflemesini sağlar. Bu etki şurada anlattığımız (https://hekimimyanimda.com/ic-hastaliklari/gastrit/#7_Gastrit_Tedavisi) 7.4. Mide asidini nötralize eden antasitler grubundandır.

  Rennie Çiğneme tabletini doktor önerisiyle günde 3 defa kullanabilirsiniz. Ancak; şunlara dikkat edilmelidir:

  – Rennie Çiğneme tableti kalsiyum ve magnezyum içerdiğinden kan kalsiyum veya magnezyum değerleri düşük birinde çok avantajlıyken, kan kalsiyum veya magnezyum değerleri yüksek biri için zararlıdır.
  – Kalsiyum ve Magnezyumun fazlası böbreklerden atılmalıdır. Böbrek yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, tek böbrekli olmak, böbrek taşına sahip olmak … gibi böbrek performansını düşüren durumlarda dikkatli olunmalıdır.
  – Uzun süreyle (birkaç ay) yüksek dozlarda Rennie Çiğneme tableti kullanılması kan kalsiyum seviyesinin artışı, idrar kalsiyum seviyesinin artışı ve buna bağlı olarak hidrojen kaybı nedeniyle kan pH’sının artmasına (metabolik alkaloz) ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

  Gastrit belirtileri ve börek rahatsızlığı olan birinde Sukralfat etken maddesi içeren ilaçlar fark yaratabilir. Sukralfat etken maddesi hakkında detaylı bilgi için: https://hekimimyanimda.com/ilac/antepsin-nedir-antepsin-nasil-kullanilir/

  Son bir not: Mide asiditesinin azaltılmasını sağlayan tüm mide ilaçları… (Lansor, Lansoter, Panto, Pantpas, Rabelis, Prabex, Raneks, Pulcet, Nexium, Nexstep, Esom, Esopro, Rennie, Ranitab, Famodin, Famoser, Nizatidin) evet mide asiditesinin azaltılmasını sağlayarak gastrit belirtilerini azaltır. Zaten bu amaçla reçete edilir. Ancak B12 vitamini emilimi için midenin asidik olması gerekir. Uzun süre proton pompa inhibitorü veya antiasit gibi mide asiditesini azaltan ilaçlar kullanılması halinde B12 vitamini eksikliği görülebilir. Uzun süre (yıllarca) mide asidini azaltan ilaç kullananların, kaslarında uyuşma, ciltlerinde karıncalanma gibi “nörolojik belirtileri” var ise hekimlerine danışmalarında fayda var. Bakınız: https://hekimimyanimda.com/aile-hekimligi/b12-vitamini/#2_B12_vitamini_nasil_emilir

  Sağlıcakla

Cevap bırak