Vücut Kitle İndeksi (VKİ) Hesaplama

Boyunuza göre ne kadar sağlıklı kiloda olduğunuzu hesaplayın.

Vücut Kitle İndeksi

00.00

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) nedir?

VKİ hesaplama, yetişkin bir kişinin kilogram cinsinden ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesidir. Yukarıdaki asistanımız, santimetre olarak girdiğiniz boy uzunluğunu metreye çevirir ve doğru sonucu verir.

VKİ değeri yükseldikçe şişmanlıktan, bu değer düştükçe zayıflıktan bahsedilir. Vücut kitle indeksi hesaplama asistanımız ile obezite derecesi hesaplama yapabilirsiniz.

VKİ, sağlık sorunlarına yol açabilecek boy/kilo dengenize ışık tutar. Ancak ne kadar kaslı veya yağlı olduğunuzu ya da ne kadar sağlıklı olduğunuzu belirlemez.

25.0’dan başlayarak, VKİ değeriniz ne kadar yüksekse, obezite ile ilgili sağlık sorunları yaşama riskiniz de o kadar yüksek olur. Tablodaki VKİ aralıkları, risk seviyelerini tanımlamak için kullanılır.

VKİKilo durumu
18.5 aşağısıZayıf
18.5–24.9Sağlıklı kilo
25.0–29.9Şişman (Obezite öncesi)
30.0–34.9Obezite (sınıf 1 – düşük risk)
35.0–39.9Obezite (sınıf 2- orta risk)
40 ve üzeriObezite (sınıf 3- yüksek risk)
Vücut kitle indeksi aralıkları ve obezite derecesi hesaplama verileri Dünya Sağlık Örgütünden alınmıştır (1).

Sağlık profesyonelleri, bir kişinin fazla kilolu olup olmadığını belirlemek için genellikle vücut kitle indeksi hesaplama sonucuna güvenir. VKİ, boyunuza ve kilonuza göre vücut yağ seviyenizi tahmin eder.

Obezitesi olan insanlarda aşağıdaki hastalıkların görülme riski daha yüksektir:

 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • Yüksek Kolesterol – Hiperlipidemi
 • Koroner kalp hastalığı
 • Kalp yetmezliği, kalp krizleri
 • Kemik ve eklem rahatsızlıkları: Daha fazla ağırlık taşımak zorunda olan kemik ve eklemlerde baskı oluşur. Artrit riski artar.
 • Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS): Uyku sırasında solunumun durması (uyku apnesi). Bu, gündüz yorgunluğuna veya uykululuğa, dikkat eksikliğine ve işte sorunlara neden olabilir.
 • Safra taşları ve karaciğer rahatsızlıkları
 • Bazı kanserler

Bir kişinin vücut yağının, obeziteye bağlı hastalık risklerini artırıp artırmadığını belirlemek için üç şey kullanılabilir:

 1. Vücut kitle indeksi
 2. Bel ölçüsü – Bel çevresi: Bel ölçüsü 89 santimetreden büyük olan kadınlar ve bel ölçüsü 102 santimetreden büyük olan erkekler, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet için yüksek risk taşırlar. “Elma şeklinde” vücudu (belleri kalçalardan daha büyük) olan kişilerde de bu hastalıklar için risk daha yüksektir.
 3. Kişinin sahip olduğu diğer risk faktörleri (risk faktörü, hastalığa yakalanma şansınızı artıran her şeydir) Sigara kullanmak ve obeziteye bağlı hastalığı olan 50 yaşından genç aile üyesi olması örnek verilebilir.

Soru Cevap

Vücut kitle indeksi kaç olmalı?

VKİ (vücut kitle indeksi) değeriniz 18’in üzerinde ve 25’in altındaysa Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlıklı kilodasınızdır (1).

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi hesaplama, yetişkin bir kişinin kilogram cinsinden ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesidir. (kg/m*m)

Beden Kitle indeksi nedir?

Beden kitle indeksi, vücut kütle indeksi, beden kütle endeksi … gibi isimlendirmelerin tamamı aynı anlama gelir. İngilizce Body Mass Index – BMI olan bu değer ne kadar sağlıklı kiloda olduğunuza dair bir veri sunar. Ancak ne kadar kaslı, yağlı veya sağlıklı olduğunuzu ifade etmez.

Düşük riskli obezite nedir?

VKİ 30’dan büyük ve 35’den küçük ise ise Sınıf 1 (düşük riskli) obeziteden bahsedilir (2).

Yüksek riskli obezite nedir?

VKİ 40.0’a eşit veya daha büyükse, Sınıf 3 (yüksek riskli) obeziteden bahsedilir (2).